מי רוצה לישון בארמון ורסאי?

חלק מארמון ורסאי, משכנם העיקרי של מלכי צרפת במאות ה-17 וה-18 וכיום אחת משכיות החמדה הצרפתיות היותר ידועות בעולם, יהפוך לבית מלון לתיירים

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

המועצה הציבורית האחראית על ניהול ארמון ורסאי, משכנם העיקרי של מלכי צרפת במאות ה-17 וה-18 - וכיום אחת משכיות החמדה הצרפתיות היותר ידועות בעולם, עם שבעה מיליון מבקרים בכל שנה, פירסמה מכרז לקראת הפיכתו של חלק מקומפלקס הארמון לבית מלון לתיירים. הסערה הציבורית בדרך.

מדובר בשלושה מבנים הנמצאים בהמשך לאגף הדרומי של הארמון – "לה גראן קונטרול" (le Grand Contrôle), "לה פטי קונטרול" (le Petit Contrôle), ו"הביתן של מאה המדרגות הראשונות" (le Pavillon des premières cent marches), אשר נבנו ברובם סביב שנת 1680 – על ידי האדריכל הכוכב בזמנו ז'ול ארדואין־מנסר, עבור לואי ("המדינה זה אני") ה-14.

ארמון ורסאי. לא כולם יהיו מרוצים מהשינויצילום: אי־פי

החברה שתזכה במכרז, ויש כבר קופצים לא מעטים בקרב רשתות של מלונות, תבצע על חשבונה את השיפוץ וההתאמה של המבנים לייעודם החדש, ובמיוחד החלפת רוב שטח הגגות של המבנים – עבודות אשר היקפן מוערך על ידי מומחי המועצה בארבעה עד שבעה מיליון אירו – ותוכל תמורת תשלום דמי זיכיון שנתיים לנהל כמלון את 2,800 המ"ר – למשך 60 שנה.

חלונותיהם של חלק מהחדרים של המלון המיועד ישקיפו אל החלק של פארק הארמון המכונה "גן הפרדס" (Jardin de l'orangerie), ואילו הכניסה אליו תהיה מהצד, מרחוב הנושק לגדר הדרומית, על מנת ליצור הפרדה בין התיירים הבאים לבקר בארמון ורסאי לבין יחידי הסגולה אשר יהיה באפשרותם לממן לילה, או יותר, בבית המלון שאמור להיות יוקרתי ואקסקלוסיבי ביותר.

חלקי הארמון שבהם מדובר היו ריקים מאז שנת 2008, ולפני כן אירחו משרדים שונים – בין 1723 ועד למהפכה הצרפתית היה שם אגף המסים המלכותי (מכאן שמו "לה גראן קונטרול - הפיקוח הגדול"), מאוחר יותר הם עמדו לשימושו של מיניסטריון המלחמה הצרפתי, עד שפונו והוחזרו לאחריותו של הגוף הציבורי המנהל את ארמון ורסאי.

מי שמעודד את הפרויקט הזה, חבר הפרלמנט וראש העיר של ורסאי, פרנסואה דה מזייר, הסביר לתקשורת כי "כידוע לכם קוצצו עשרות מיליוני אירו מתקציבו של משרד התרבות הצרפתי בשנים האחרונות – ובהתאם ירדה התמיכה בתקציבי השימור של ארמון ורסאי – מ-47 מיליון לפני שנתיים ל-40 מיליון בלבד בשנה שחלפה. המבנים באגף הסמוך לגן־הפרדס של הארמון, אשר כל המגיע לבקר במקום רואה אותם, נמצאים במצב לא טוב וזקוקים נואשות לשיפוץ. בהיעדר דרך אחרת להצילם – הפיתרון להפוך אותם לבית מלון יוקרתי, נראה בעיני סביר לחלוטין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ