הקריטריונים של מירי רגב לתמיכה: אסור לפגוע בדגל או לציין את הנכבה

משרד התרבות הפיץ הערב למוסדות התרבות איסורים תוכניים כחוק יסודות התקציב שהפרתם תגרור סנקציות מצד המשרד, בראשותה של מירי רגב, בכל הנוגע להעברת כספי התמיכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד התרבות והספורט פרסם הערב (רביעי) הודעה למוסדות התרבות לקראת שנת 2016, ובה תזכורות לסעיפי החוקים השונים המשפיעים על קבלת תמיכה מהמשרד. לצד אזכור ההליכים הקיימים נוגע להגשת בקשות תמיכה והדיון בהן, הוקדש החלק האחרון בהודעה לסעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב, ולפיו רשאי שר האוצר לשלול תמיכה בגין שורת עילות הנוגעות לפגיעה בסמלי המדינה ובימויה.

בין העילות לשלילת תמיכת המדינה הוזכרו שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; ומעשה השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

בהודעה הודגש כי טרם שלילת התמיכה נדרש שר האוצר לקבל חוות דעת מהיועץ המשפטי במשרדו לפיה אכן מתקיימת אחת העילות לפסילה. בסעיף נוסף בהודעה הוזכר סעיף 4 בחוק החרם, ונכתב כי שר האוצר, בהתייעצות עם שר המשפטים ובכל הנוגע לתחום התמיכות גם עם שרת התרבות והספורט, רשאי להחליט בנוגע לגורם שפרסם ביודעין קריאה פומבית להטלת חרם על ישראל או בנוגע לגורם שהתחייב להשתתף בחרם, כי לא ייחשב כמוסד ציבור קביל לתמיכה. 

הודעת המשרד פורסמה כשלושה שבועות לאחר פרסום חוות הדעת של המשנות ליועץ המשפטי לממשלה, עורכות הדין אורית קורן ודינה זילבר, לפיה השרה מירי רגב לא תוכל לערב שיקולי תוכן בקביעת התמיכה הכספית ליצירות תרבות, בשל פגיעה בחופש הביטוי. 

בתוך כך, אתמול נפגשה הנהלת פורום מוסדות התרבות והאמנות עם מליאת המועצה הישראלית לתרבות ואמנות ודנה גם בתהליך גיבוש הקריטריונים החדשים לתמיכה, שנידון בימים אלה במשרד התרבות. ל"הארץ" נודע כי בקרב הדרג המקצועי במשרד התרבות שוררת תרעומת על כך שאת התהליכים הנוכחיים מלווה צוות כלכלנים, יועצים ומשפטנים, ושהם אינם לוקחים חלק בו. 

היום בצהריים יתקיים "שולחן עגול" ראשון בהשתתפות מנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי ומנהלי מוסדות התרבות, שבו יידונו המודלים החדשים לתמיכות. במשרד אמרו בתגובה כי בתהליך גיבוש הקריטריונים החדשים יקחו חלק המדורים השונים במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, כך שהקריטריונים יובאו לבסוף להערות הציבור לאחר שעברו את התהליך כולו כחוק. 

בשבוע הבא אמור המשרד לפרסם הודעה לציבור על הכוונה לשנות את הקריטריונים השונים ולהתאימם למדיניות של השרה רגב, כולל מתן דגש לפריפריה ולחברה הלא יהודית. במשרד אמרו כי ההודעה הנוגעת לחוקי המדינה הקשורים לתמיכות פורסמה בנפרד מההודעה על הכוונה לשנות קריטריונים לבקשת משרד המשפטים, שהדגיש את חשיבות ההפרדה בין שתי ההודעות. 

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח שפנה ליועץ המשפטי לממשלה בעניין החשש לעירוב שיקולי התוכן בקביעות, אמר בתגובה להודעת המשרד כי "מובן שהמדינה זכאית ואף חייבת שלא לתמוך בהסתה לגזענות, לאלימות או למעשי טרור ואף לא בשלילת קיומה של המדינה כמדינה דמוקרטית".  

לדברי יקיר, העילות האחרות שהוזכרו בחוק ובהודעה נוגעות לסוגיות הרגישות ביותר, שיש לעודד לגביהן דיון ציבורי נוקב ופתוח. "יצירת אמנות היא פעמים רבות מורכבת – אם במהלך הצגה אחד מגיבורי המחזה שורף את דגל ישראל לא ניתן לטעון בהכרח שהמסר של ההצגה הוא שלילת קיום המדינה", הוסיף. 

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "הקול הקורא מבהיר שלמדינה ולמשרד נתונה הסמכות לקנוס את הגופים שימצאו כחותרים תחת אושיות המדינה, סמליה וערכיה כמדינה יהודית דמוקרטית".

השרה רגב מסרה: "אני עושה הבחנה ברורה בין חופש הביטוי לחופש המימון. חופש הביטוי הוא ערך עליון במדינת ישראל ועם זאת, למדינה הזכות שלא לממן גורמים אשר חותרים תחת היותה מדינה יהודית ודמוקרטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ