פותחים דף חדש

הספרים והסדרות שמומלץ להתחיל איתם את תשע"ו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העונה השנייה של "שטיסל"צילום: YES

ספרים

"עידן החרדה שלי", סקוט סטוסל (הוצאת מטר): סטוסל הוא עורך המגזין האמריקאי "האטלנטיק". הוא גם לוקה בסוגים שונים ומשתקים של חרדה, שמאלצת אותו לנהל את חייו בהשפעת כדורים פסיכיאטריים. בספרו הוא מספר על ניסיונותיו להפסיק לפחד מהפחד, מהתקפי חרדה, מפוביות ומכאבים פסיכוסומטיים שמהם סבל מאז היה פעוט. את הספר כתב במסגרת עוד טיפול שעבר והוא שילוב בין חוויותיו האישיות, כמי שמכיר היטב תסמינים כמו חוסר שינה, טיקים, הקאות, כאבי בטן, אי שליטה על סוגרים, רעד בלתי נשלט, הזעה מוגברת ועוד מטעמים וכמי שצרך כ–20 תרופות פסיכיאטריות במשך חייו. כל אלה שלובים בסקירת ספרות המתייחסת למחקרים בתחום החרדה. בעיקר מנסה סטוסל, במהלך המשלב הומור, אומץ לב, חשיפה ויכולת אנליטית, להבין מדוע חרדה והאם היא תקלה ביולוגית או שמא היא נובעת ממשבר אמיתי?

"תיקון אחר חצות", יניב איצקוביץ (הוצאת כתר): זהו ספרו השלישי של איצקוביץ וקדמו לו "דופק" המהולל ו"אדם וסופי" המהולל אף הוא. "תיקון אחר חצות" מתרחש בזירה ובזמן לא שגרתיים במיוחד בספרות העכשווית: בלארוס של המאה ה-19, בין עיירות יהודיות ויישובים גויים. הוא מספר על פאני קייזמן שאחותה האומללה הפכה עגונה אחרי שבעלה התפקר. היא יוצאת למסע להחזירו הביתה, או לפחות להחתימו על גט, אבל המסע, כצפוי הולך ומסתבך. מה שאולי נדמה כסיפור קטן ומשפחתי פורץ לכל כיוון אפשרי בווירטואוזיות: אורחות צבא הצאר ויחסי הקהילה היהודית המסוגרת מול האימפריה הרוסית, הרפתקאות אלימות שנמסרות בלשון שוות נפש ושיבושי זהות מבריקים. בין לבין ישנה גם חותנת יודעת כל וסוכן חרש אכזרי וגם צרור הברקות הגותיות שגורמות לקורא לסמן את העמודים בהם הן מופיעות.

"החברה הגאונה", אלנה פרנטה (הספריה החדשה). אלנה פרנטה הוא שם העט של מחבר או מחברת שישה ספרים שתורגמו ונמכרו ב-19 ארצות (ארבעה בארץ) והפכו רבי מכר עולמיים, שזהותה, או זהותו, נשמרת כבר שנים, מאז 1991, תחת מעטה כבד של סודיות. "החברה הגאונה" הוא האחרון שבספרים ונדמה שהוא מוסיף דלק למדורת העניין סביב זהותה/ו. זהו חלק ראשון מארבעה, המספר את סיפור חייהן של אלנה, בתו של שוער בעירייה והיום סופרת וחברתה הטובה לילה, בתו של סנדלר שמעולם לא יצאה מנאפולי. בגיל 66 לילה נעלמת וחברתה יושבת לכתוב את קורותיהן. שתיהן נולדו לעוני ולשתיהן יכולות וכישורים אינטלקטואליים, רק שאלנה זוכה לחינוך והערכה ולילה, בלחץ משפחתה, מפסיקה ללמוד ונישאת בגיל צעיר. דרך התיאור הזה מתבררת דמותה של איטליה, של נאפולי, אחרי מלחמת העולם השנייה, שיש בה דמויות ויטאליות ואנושיות רבה, מערכת יחסים סבוכה שיש בה קנאה ואהבה והשראה ומספרת שניחנה באהבת אדם וחיים.

"מישהו השאיר את החלון פתוח", עידן גרינברג (כינרת זמורה ביתן). ספר הביכורים המורכב של עידן גרינברג מתחיל בילדותו החיפאית בשנות ה–80 של אבשלום, ילד אמצעי במשפחה בורגנית בה נולד תינוק חריג. התינוק שאינו בוכה טורף את שגרת המשפחה, ואשמה גדולה סובבת את ההחלטה להוציאו מהבית, מהלך שנעשה מבלי שאחיו הגדולים יודעים איך נעשה ומדוע. הילדות מלאת המועקה הזאת נמזגת להווה, בגרמניה העכשווית, לשם נמלט הגיבור. הוא חי עם בת זוג מקומית מנותק ממשפחתו, משורשים ומעבר ונראה תקוע בכל עניין בחייו. בין לבין משולבים ביקור של אביו בדירת הסטודנטים שלו ולקראת סוף הרומן גם סיפור חייה של סבתו, אם אמו, שבחרה בחיים במקום בעבר המייסר, וגם האפשרות לפיוס ותיקון.

"חלומות יפים", מסימו גרמליני (ידיעות ספרים). זהו הקליל והשמח בספרי הרשימה, והוא יכול להיות קריאת חופשה נעימה במיוחד אף שהוא עוסק בנושאים איומים בהחלט. בערב השנה החדשה מתעורר מסימו בן התשע במפתיע. הוא רואה את אביו מוכה יגון, נגרר החוצה מהדירה בידי שני זרים, ומבין בדרך לא דרך כי אמו נעלמה. לא ברור להיכן נעלמה ואם תשוב. כל חייו של מסימו, מגיל תשע עד גיל 50 כמעט, מעוצבים בצל היעדרה של האם. סביב היעדרה נשמר סוד, והוא נשאר ככזה, עד שמתגלה ומשנה כליל את כל מה שחשב עליה ועל חייו. גרמליני, שהוא עיתונאי איטלקי וכותב מיומן ומלא הומור, ביסס את ספרו על סיפור חייו האמיתי ועל תכונות אנושיות מאוד, כמו היכולת שלא להתבונן באמת הפשוטה הנמצאת ממש מול העיניים, בדידות, אשמה והכחשה.

סדרות

"התסריטאי" יוצר: סייד קשוע. תעלה בערוץ 1 ב-25.10 ובהמשך גם ב"קשת" שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין "קשת" וערוץ 1 יביא אל המסך את הדרמה הקומית החדשה של סייד קשוע, במרכזה מתחולל קונפליקט הקשור לזהותו כתסריטאי ערבי ישראלי בטלוויזיה המסחרית של ערוץ 2. קצת כמו ב"עבודה ערבית", גם הפעם מסתמכת העלילה על קורות חייו של קשוע, אותו יגלם ב"התסריטאי" יוסף סוויד. שי קפון, שביים את הסדרה (כמו את "עבודה ערבית"), יופיע הפעם בקדמת המצלמה בתפקיד עצמו בעוד שערן זרחוביץ' יככב כסוכנו האישי. בתחילת הסדרה, גיבורה מתחבט האם עליו לכתוב את העונה השניה של "עבודה ערבית", תוך שהיא משקפת גם את יחסיו האישיים עם אשתו וילדיו. הצלחת "התסריטאי" עשויה להחזיר מעט מן הסומק ללחייו של הערוץ הראשון שעוצר ההפקות שהושת עליו כמעט וחיסל את עלייתה בעונת הסתיו.

"התסריטאי"צילום: קשת

"שטיסל" עונה 2. יוצרים: אורי אלון ויהונתן אינדורסקי. תעלה ב-31.10 ב"יס"
לאחר שזכתה בלא פחות מ–11 פרסי אקדמיה, חוזרת המלודרמה החרדית "שטיסל" לעונה שנייה ב"יס" עם שינויים בצוות השחקנים ועלילה חדשה במסגרתה יבקש עקיבא שטיסל (מיכאל אלוני) את קרבתה של בת דודו (הדס ירון) שהגיעה לביקור מארצות הברית. ירון תכנס לנעליה של איילת זורר, ששיחקה בעונה הראשונה את דמות האלמנה שטורפת את מחשבותיו של שטיסל הצעיר. שינויים נוספים בקאסט נבעו בשל מותה של השחקנית חנה ריבר שגילמה את דמות הסבתא בסדרה (בובע מלכה), אותה תחליף בעונה החדשה השחקנית ליה קניג. אליה יצטרפו שחקנים נוספים שלא נראו בעונה הראשונה דוגמת ששון גבאי, חנה לסלאו ומאיה מרון. יוצרי העונה הראשונה, יהונתן אינדורסקי (בן למשפחה חרדית ליטאית ובוגר סם שפיגל) ואורי אלון (מכותבי "סרוגים") חוזרים גם אל העונה השנייה, בצמוד לעריכת התסריט של סייד קשוע.

העונה השנייה של "שטיסל"צילום: YES

"כפולים" יוצרים: עמית כהן ומריה פלדמן. תעלה בחודשיים הקרובים ב"קשת"
גם ב"קשת" מציגים סדרת ריגול קצבית. "כפולים" מאחדת בין עמית כהן (היוצר הראשי של "תא גורדין") ומריה פלדמן (המפיקה של "פאודה"). במרכזה חמישה אזרחים ישראלים שנחטפו למבצע סודי של המוסד, מבלי שנמסרה להם על כך כל הודעה מוקדמת. התסריט שואב השראה מחיסולו של מחמוד אל־מבחוח בדובאי, כך דיווח "ווראייטי" ב-2013. כהן ופלדמן ליהקו לסדרה מקבץ שחקנים בהם אנחל בונני, אניה בוקשטיין, מגי אזרזר, ועוד. הסדרה כבר הוקרנה בפסטיבל ברלין לצידן של סדרות אירופאיות מצליחות. בעבר דווח כי "כפולים" תופק בגרסה אמריקאית ברשת "פוקס" שתקרא "False Flag" אך בשלב זה היא נמצאת בשלבי פיתוח ולא ברור האם אכן תופק שם בפועל.

"כפולים"צילום: סטודיו oi!

"המדרשה" יוצרים: יזהר הר לב ואורי לברון. תעלה בסתיו ב"רשת"
לאחר שכתב תסריטים לסדרות דוגמת "תא גורדין" ו"מסכים", חובר יזהר הר לב לפרסומאי והסופר אורי לברון ליצירת דרמה שאפתנית העוסקת בקורס ההכשרה לסוכני המוסד. הטאלנט העסוק בישראל, יהודה לוי, לוהק לתפקיד ראשי כמפקד הקורס ולצידו מככבים בסדרה גם יהורם גאון כמנטור מיתולוגי ולירון וייסמן כפסיכולוגית הראשית של הפקודים. נראה שב"רשת" נמשכו אל הקו הבטחוני שאפיין סדרות כמו "פאודה" ו"תא גורדין", עם קריצה ברורה לאפשרות הייצוא עבור רשתות טלוויזיה בחו"ל. אל רשימת הקרדיטים הנאה של יוצרי ומשתתפי הסדרה החדשה מתווסף גם שמה של רונית ויס־ברקוביץ' ("מרחק נגיעה", "עניין של זמן") שערכה את התסריט. בפעם הקודמת ש"רשת" ביקשה ליצור סדרה דומה, היא קיבלה את "חדר מלחמה" שכתב יאיר לפיד, שהיתה לאחת מסדרות הדרמה היקרות בתולדות הטלוויזיה הישראלית ולמרות זאת זכתה לרייטינג בינוני ונקטלה על ידי מבקרים.

"המדרשה"צילום: טל גבעוני

"הצורף" יוצר: דרור סאבו. תעלה בהוט באוקטובר
דרור סבו הצליח להפתיע רבים עם "נבלות", כשביים סדרה רוויית אלימות גרפית שגיבוריה זקנים, נמרצים ומלאי זעם. כעת הוא שב עם סדרה חדשה ומאתגרת בשם "הצורף" שתבקש לשלב בין עולם סגור של כת חסידית לחוקר הפרעות שינה (אדיר מילר) שמוצא עצמו מחוץ למיטתו, בבר תל אביבי, בלי שיבין כיצד הגיע לשם. סבו מחזיר אל המסך את יהורם גאון ונעה ברקאי, שניהם שיחקו גם ב"נבלות" ואליהם מצטרפים הפעם ליאור אשכנזי, דניאלה קרטס ויואב הייט. מילר, שמשחק את גיבור הסדרה ארי מילוס, מבקש לפתור את התעלומה שפקדה אותו וחוזר לחצר החסידית של אביו (גאון), אותה נטש בצעירותו. פתרון התעלומה, שכרוך בחציית ממדים שבין מציאות לדמיון, גובה מחיר יקר מהדמויות בסדרה ומחייב את גיבורה לצאת למסע של חיטוטי נפש בעברו המיוסר.

"הצורף"צילום: ורד אדיר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ