יגאל עמדי: המועמד המוביל לתפקיד יו"ר המועצה לתרבות ואמנות

עמדי שימש כסגן ראש העיר ירושלים במשך 16 שנים ברציפות וכן החזיק בתיקי החינוך, התרבות והספורט בעירייה. מועמדותו תובא בקרוב להתייעצות עם גופי התרבות ואם ימונה יחליף את ד"ר חיים פרלוק, שכיהן בתפקיד כתשע שנים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

יגאל עמדי, לשעבר סגן ראש העיר ירושלים מטעם מפלגת הליכוד, הוא המועמד המוביל לתפקיד יו"ר המועצה הישראלית לתרבות ואמנות – הגוף הסטטוטורי המורכב ממדורים שונים ומייעץ למשרד התרבות. ל"הארץ" נודע כי מועמדותו של עמדי, המשמש כיום קונסול כבוד של גאורגיה בישראל, תובא בקרוב להתייעצות עם גופי התרבות, כפי שמחייב חוק התרבות והאמנות. לאחר מכן מועמדותו תיבדק משפטית על מנת שתוגש לבסוף לאישור הממשלה. אם ימונה לתפקיד יחליף עמדי את ד"ר חיים פרלוק - ששימש יו"ר המועצה במשך כתשע שנים, בשתי כהונותיה של שרת התרבות והספורט לשעבר לימור לבנת - המסיים את תפקידו בסוף החודש. 

עמדי, יליד ירושלים בן 60, נשוי ואב לארבעה, גדל בבית המזוהה עם המחנה הלאומי והחל את דרכו הפוליטית כמזכיר סניף הליכוד בירושלים בראשית שנות ה-80. באותו עשור שימש יועצו הפוליטי של השר דאז רוני מילוא במשרדי איכות הסביבה, המשטרה והתקשורת. הוא נמנה עם מקימי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו ושימש מזכ"ל מועצת הרשות עד סמוך לתחילת שידורי ערוץ 2. עמדי נבחר למועצת העיר ב-1993 וראש העיר דאז אהוד אולמרט מינה אותו לסגנו, תפקיד שבו שימש 16 שנים ברציפות, בכהונותיו של אולמרט ובהמשך של אורי לופוליאנסקי. בין היתר הוא החזיק בתיקי החינוך, התרבות והספורט בעירייה. 

יגאל עמדיצילום: רפי קוץ

ב-2003 התמודד עמדי לראשות העיר מטעם הליכוד מול לופוליאנסקי אך לא הצליח לגבור עליו ושימש ממלא מקומו.  באותה שנה הוא עמד בראש ועדה עירונית שנדרשה לבדוק אם הסינמטק בירושלים עבר על החלטת המועצה לביקורת סרטים שפסלה את סרטו של מוחמד בכרי "ג'נין ג'נין" בכך שהקרין אותו ביום עיון. 

מועצת העיר החליטה בשעתה להתנות את העברת התמיכה למוסד באי הקרנת הסרט אך עמדי הבטיח כי הוועדה בראשותו תאשר את העברת התמיכה למוסד. בעת כהונתו גם הציע עמדי להקים רשות לתרבות לירושלים, שתוכל לגייס כספים מחוץ לגופי הממסד, אולם הצעה זו לא אושרה בעירייה. ב-2008 שובץ במקום השני ב"צדק חברתי", הרשימה בראשות המיליארדר ארקדי גאידמק שהתמודדה בבחירות למועצת העיר ירושלים, אולם הוא לא נבחר למועצה. 

לצד תפקידיו בעיריית ירושלים היה עמדי חבר בדירקטוריון מפעל הפיס בשנים 2008-1999 וב-2000 נמנה עם מקימי מועצת הפיס לתרבות ולאמנות. עד לשנה האחרונה הוא כיהן בוועדות שונות במועצה, בהן אמנויות הבמה. בין תפקידיו שימש גם יו"ר ועדת הביקורת של מפעל הפיס. דו"ח מבקר המדינה שפורסם ב-2007 העלה כי עמדי העביר למפעל הפיס שש בקשות תרומה הנוגעות לגופים ירושלמים, שביניהם נכללו גם ארבע עמותות שאביו היה קשור אליהן. עמותות אלה, לפי המבקר, קיבלו תרומות בסך עשרות אלפי שקלים. למרות בדיקת המבקר, ב-2008 הגיש עמדי את מועמדותו לתפקיד יו"ר מפעל הפיס אך לא נבחר אליו. 

עמדי גם שימש בעבר יו"ר עמותת קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים וכיום הוא מוסיף להיות מעורב בפעילות הקבוצה. עמדי סירב להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ