רגב תפעל לשלילת תקציבים ממוסדות תרבות שבהם ייצוג נשים נמוך בדירקטוריונים

רבים מהגופים הנתמכים הם עמותות, בהן אסורה התערבות ממשלתית בהרכב ההנהלות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב במסיבת העיתונאים שערכה לפני כשבוע
רגב במסיבת העיתונאים שערכה לפני כשבועצילום: תומר אפלבאום

שרת התרבות והספורט מירי רגב הודיעה היום (רביעי) כי היא מקדמת תנאי סף חדש לתמיכה במוסדות התרבות בארץ, לפיו לפחות שליש מחברי הוועדים המנהלים והדירקטוריונים שלהם תהיינה נשים. לפי יוזמת השרה,שאמורה להיכנס לתוקפה מ-2016, משרדה ישלול בהדרגה חלק מכספי התמיכה ובהמשך את מלוא הסכום ממוסדות שלא ימלאו אחר הדרישה. למרות החשיבות שבייצוג ההולם לנשים, המהלך מעורר תמיהה ואף ביקורת בקרב גורמים בעולם התרבות, שכן רבים מהגופים הנתמכים הם עמותות ועל פי חוק אסורה כל התערבות ממשלתית, ישירה או עקיפה, בהרכב ההנהלות הציבוריות והדירקטוריונים שלהם.

בהודעתה של רגב צוין כי התהליך ייערך באופן מדורג, אשר "יאפשר לגופים להתארגן וליישר קו עם מדיניות זו". לפי יוזמת השרה, בשלוש השנים הראשונות ליישום המהלך, יישלל אחוז מסוים מסכום התמיכה שיקבלו גופים שלא יעמדו בדרישה, שילך ויגדל. בשנה הרביעית גופים אלה לא יהיו זכאים כלל לתמיכה.

מספר הנשים החברות בוועדים המנהלים ובדירקטוריונים של גופי התרבות אמנם שונה למדי בין המוסדות, ובמרביתם מינוי או המלצה על חברים לגופים אלה כלל אינם בסמכותו של משרד התרבות או העומד בראשו. כך בעוד שבוועד המנהל של להקת המחול בת שבע חברות חמש נשים מתוך 13 חברים, בסינמטק ירושלים חברות ארבע נשים מתוך 11 ואילו בוועד המנהל של תיאטרון באר שבע מחצית מששת החברים הן נשים, בדומה להבימה והקאמרי. בתיאטרון גשר מכהנת אשה אחת בלבד מתוך 12 חברים.

המהלך המתוכנן של רגב סופג ביקורת בין היתר בשל הפתח שהוא עשוי ליצור להתערבות ממשלתית נרחבת יותר בהרכב הדירקטוריונים ובעבודתם בעתיד. מלבד זאת הוא נתפש כניסיון נוסף לדריסת רגל שלטונית באמצעות האיום בשלילת כספי התמיכה, ששימש את רגב בראשית כהונתה בכל הנוגע לתכנים, עד לאיסור הגורף מצד היועץ המשפטי לממשלה להתנות מתן תמיכה בשיקולי תוכן.

עו"ד אלי זהר יו"ר דריקטוריון תיאטרון גשרצילום: גיל יוחנן

אחד המקורות אמר כי "בשום פנים ואופן לא יכולה להיות מעורבות שלטונית בעמותות שהן עמותות עצמאיות", אמר, "השרה לא יכולה להתערב בדברים כאלה כמו שהיא לא יכולה להתערב בהרכב נבחרת הכדורגל של ישראל. היא צריכה להבין שלדמוקרטיה יש גם סייגים. הרי אלה לא חברות ממשלתיות: הקאמרי הוא הֶקדֶש, הבימה היא חברה לתועלת הציבור, גשר הוא עמותה — יש להם דירקטוריון ויש תקנון ולא מוזכר בו כמה נשים וכמה גברים צריכים לכהן. היא יכולה לנהל שיח ציבורי ולבקש את הדברים האלה, אך לא לקבוע אותם. ודאי שתהיה פנייה לבג"ץ נגד התערבות שאינה מעניינה".

נורית דאבוש. יו"ר דירקטוריון תיאטרון הבימהצילום: אייל טואג

מקורות נוספים הביעו תמיהה על כך שרגב מבקשת לקבוע את דרישת ייצוג הנשים כתנאי סף לקבלת תמיכה ממשרדה ולא לנסות ולקדם אותו כסעיף בחוק העמותות. הם אף הזכירו שבראש ארבעה מתוך שבעת התיאטראות הציבוריים — גשר, בית ליסין, חיפה והבימה — עומדות כיום נשים, כך שתהליך מתן השוויון בייצוג מתקיים באופן טבעי. "המהלך הזה אינו ראוי ומבוסס על אי הבנת התחום", אומר עו"ד אלי זהר, יו"ר דירקטוריון תיאטרון גשר, "המוסד שאני עומד בראשו ישמח לקבל כל אדם שיתנדב לעשות את העבודה הזו. הרי האנשים הפעילים בוועד המנהל הם מתנדבים שלא מקבלים כל תמורה חוץ מהסיפוק על עבודתם. צריך לזכור שליד הוועדים המנהלים יש גם אגודות ידידים שבהן יש נשים, גברים וכל מי שלבו חפץ להיות ידיד של מוסד תרבות. עדיף להשקיע את האנרגיה בהגדלת תקציב התרבות ובשינוי הקריטריונים".

בניגוד לזהר, יו"ר דירקטוריון תיאטרון הבימה, נורית דאבוש, הגיבה בחיוב על המהלך של רגב. "אני מקדמת בברכה את יוזמת השרה ואני מאמינה שחובה כזו כחובה אזרחית חשובה בכל התחומים והתרבות כתחום מוביל בישראל", אמרה דאבוש.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, הדגיש כי העדר ייצוג הולם לנשים בדירקטוריונים של גופים ציבוריים בכלל ובפרט של מוסדות התרבות הוא פגיעה קשה בזכות לשוויון ולכן מבורכת המגמה של השרה לפעול להגדלת הייצוג. "מן הראוי לקבוע אף יעד לייצוג הולם לערבים במוסדות תרבות שנמצאים בערים שבהן יש אוכלוסייה משמעותית של תושבים ערבים", הוסיף יקיר ועם זאת הזכיר כי "מוסדות התרבות מאוגדים בצורות שונות, דרכי המינוי שונות ותקופות הכהונה של הנהלותיהם שונות. לפיכך, יש להתאים לכל מוסד את אופן מימוש המדיניות של הגברת ייצוג הולם לנשים. כדי למנוע חשש להתערבות שלטונית בהרכב ההנהלה של מוסדות התרבות מן הראוי שמשרד התרבות יקבע קריטריונים מנחים ומענקי עידוד למימוש המדיניות במקום לאיים בקנסות ובשלילת תקציב".

מלשכת רגב נמסר בתגובה כי "הטענה כי יוזמת השרה מנוגדת לחוק העמותות איננה נכונה. יתרה מכך, היא איננה נובעת מחוק העמותות מאחר שהליך התמיכות הוא הליך באמצעותו המדינה מעודדת פעילות בהתאם למדיניותה. במסגרת הליך זה נקבעים תנאי סף אשר נדרשים לעמוד בכללי המינהל התקין — מידתיות, סבירות וכדומה. לפיכך, אין מניעה לדרוש ייצוג הולם כתנאי סף ולראייה — במבחני התמיכה לפעילויות באיגודים והתאחדויות (עמותות) בספורט של משרד התרבות והספורט קיים ומיושם זה שנים תנאי סף לייצוג הולם של נשים בהנהלות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ