עותק של "תנ"ך הבוגדים" נמכר ביותר מ–44 אלף אירו

ידוע בעולם על קיומם של עותקים בודדים בלבד מהספר, שקיבל את שמו בגלל טעות דפוס שנפלה באחת הדיברות

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדיברה ה"מקוללת"
הדיברה ה"מקוללת"צילום: Bonhams

ל"תנ"ך הבוגדים" או "התנ"ך המרושע", כפי שהוא מכונה לעיתים, יש ביקוש רב, מתברר. אתמול (רביעי) נמכר אחד מעותקיו הנדירים של הספר אשר הודפס ב–1631, בלונדון, בסכום של יותר מ–44 אלף אירו, על ידי בית המכירות הפומביות הבינלאומי "Bonhams".

הקוריוז ההיסטורי המעניין הזה בא לעולם בדפוס של השותפים רוברט ברקר ומרטין לוקאס, אשר הדפיסו עבודות עבור המלך צ'ארלס הראשון, במחצית הראשונה של המאה ה–17. אולם ההזמנה המסוימת הזאת של הדפסת אלף ספרי תנ"ך עבור חצר המלך, אשר בוצעה ונשלחה, התבררה כיוצאת דופן. כעבור זמן, הרבה לאחר שהגיעו הספרים ליעדם, התברר כי נפלה בהם שגגה (ואולי לא) — בעמוד המביא את עשרת הדיברות, במקום הדיבר השביעי שהוא כידוע "לא תנאף", הופיע הציווי "תנאף" ("Thou shalt commit adultery").

"תנ"ך הבוגדים"צילום: Bonhams

הדבר הגיע לידיעת הארכיבישוף של קנטרברי דאז ג'ורג' אבוט, שסיפר את הדבר לצ'ארלס הראשון. המלך שהיה מזועזע מהשינוי בנוסח, הורה להעמיד לדין את ברקר ולוקאס, שנקנסו ב–300 פאונד, הון עתק בזמנו, ורישיון המדפיסים שלהם נשלל מהם. בנוסף, ציווה המלך לאסוף את כל העותקים ולהשמידם בשריפה. אך בודדים שרדו — תשעה ליתר דיוק. בזמן שחלף מאז הועלו תיאוריות שונות לגבי העניין, מטעות רשלנית תמימה במהלך עבודת הסדר בדפוס, דרך חבלה מכוונת שביצע יריב של השותפים שביקש לנקום בהם, ועד אמונה עממית כי מדובר בהתערבות של השטן, אשר כידוע, זה סוג המעשים החביב עליו. חיזוק לתיאוריה האחרונה הוא העובדה שהטעות התגלתה לראשונה רק כשנה אחרי הדפסת הספרים.

העותקים הידועים של "התנ"ך המרושע" מפוזרים כיום בין מספר מוסדות ציבוריים — אחד בספריית האוניברסיטה של קיימברידג', ואחר בספריה הציבורית של ניו יורק. עותק נוסף מצוי במוזיאון התנ"ך דונהאם ביוסטון, טקסס. האחרים נחים ברשותם של אספנים פרטיים, אשר על פי הידוע ירשו אותם ברובם אחרי שאלה עברו מדור לדור. אחד מהספרים האלה, אשר בית המכירות מגן בקנאות על זהות בעליו, הועמד למכירה ושוויו מוערך בין 14 אלף ל–21 אלף אירו. אולם במכירה אתמול התברר כי הספר אשר שמור לו מקום מיוחד של כבוד ברשימת הטעויות ההיסטוריות שווה אף יותר, ונמצא לו רוכש בסכום של 44,263 אירו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ