מבקר המדינה בוחן תלונות על מינויים פוליטיים במשרד התרבות והספורט

היועמ"ש יהודה וינשטיין הגיב הערב לראשונה להתבאויותיה של רגב שכינתה אותו ואת אנשיו "חארות" ו"איזה זבל", באומרו: "זה נושא והערה שראויים למחשבה מעמיקה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבקר המדינה יוסף שפירא בוחן תלונות שהתקבלו אצלו בימים האחרונים נגד שרת התרבות והספורט מירי רגב והתבטאויותיה, הנוגעות ככל הנראה בתכנונים למינויים פוליטיים של פעילי הליכוד לתפקידים בתחום התרבות והספורט. אתמול (רביעי) נחשף בערוץ 10 יומנו של איתן כהן, ראש המטה המוניציפלי במשרד התרבות והספורט, ובו רשימות של אנשי ליכוד ותפקידים שונים שאליהם יועדו. בעקבות הפרסום פנו כמה גורמים, בהם ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) לשפירא בבקשה שיבחן את הסוגיה. ממשרד המבקר נמסר ל"הארץ" כי "חלק מהתלונות כבר נבדקו, באחרונה הגיעו עוד תלונות ולגביהן יוחלט בשבוע הבא".

מבקר המדינה יוסף שפיראצילום: דוברות הכנסת

בין השמות שהוזכרו ביומנו של כהן היה גם יגאל עמדי, לשעבר סגן ראש העיר ירושלים, כמועמדה של השרה לראשות המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. שמו וקורות חייו של עמדי, לצד ארבעה מועמדים נוספים למועצה, הועברו בחודש שעבר לקבלת חוות דעת של מוסדות התרבות, בהתאם לחוק התרבות והאמנות. לאחר מכן נבחנה מועמדותו ואושרה בלשכה המשפטית של משרד התרבות והספורט, והשרה רגב תיכננה להגיש אותה לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. כפי שנחשף אמש ב"הארץ", בעקבות פניית תנועת אומ"ץ ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הורתה המשנה לווינשטיין, עורכת הדין דינה זילבר, להסיר את הדיון על המינוי מסדר היום של ישיבת הממשלה הקרובה, כדי שהיועץ יבדוק את העניין ויחליט אם לאשר את מועמדות עמדי או לפסול אותה. זהו צעד חריג, שכן לשם מינוי יו"ר למועצה לתרבות ואמנות נדרש אך ורק אישור של הלשכה המשפטית במשרד התרבות והספורט.

שרת התרבות והספורט מירי רגבצילום: תומר אפלבאום

הרקע לפניית אומ"ץ בעניין עמדי קשור ככל הנראה בממצאי דו"ח מבקר המדינה מ–2007, ולפיהם בהיותו סגן ראש העיר ירושלים, לצד חברותו בדירקטוריון מפעל הפיס, העביר עמדי למפעל הפיס שש בקשות תרומה הנוגעות לגופים ירושלמים, שביניהם נכללו גם ארבע עמותות שאביו היה קשור אליהן. עמותות אלה, לפי המבקר, קיבלו תרומות בסך עשרות אלפי שקלים. ממשרד המשפטים נמסר כי מינויו של עמדי הובא אתמול בפני וינשטיין וכי טרם הושלמה בחינת המועמדות על ידו. מנגד, ביום ראשון הקרוב תתבקש הממשלה לאשר את מינויה של גלית והבה־שאשו, מנהלת תיכון עירוני א' לאמנויות בתל אביב, לראש מינהל התרבות, המשרה השלישית בחשיבותה במשרד התרבות והספורט.

היועמ"ש יהודה וינשטייןצילום: תומר אפלבאום

ביומנו של כהן הופיעו גם שמותיהם של פעיל הליכוד אלי דוידי, שיועד להיות עוזרו של מנכ"ל המשרד יוסי שרעבי ולפי הפרסום אכן קיבל את המינוי. את חיים יוספי ייעד כהן, לפי הפרסום, לתפקיד הממונה על המוזיאונים והאמנות הפלסטית במשרד. לפי הפרסום, יוספי יגיש מועמדות וכהן יידרש לערב בעניין את מנכ"ל המשרד שרעבי. ל"הארץ" נודע כי לפני כשנתיים הודח יוספי מחברותו במדור תיאטרון במועצה הישראלית לתרבות ואמנות, ככל הנראה לאחר שחרג ממכסת ההיעדרויות המותרת לחברי המדור. עוד הוזכרו ביומן איתי יפרח, בנו של פעיל ליכוד מהדרום, שיועד לכאורה לתפקיד רכז התמיכות. בעניין המינויים נמסר אתמול מלשכת רגב ל"הארץ" כי "השרה מחויבת למינויים על פי החוק. כל מינוי עובר את אישור היועץ המשפטי של המשרד על פי הנהלים והחוק".

בערוץ 10 נשמעה גם הקלטה שבה מכנה השרה רגב את אנשי היועמ"ש "חארות" ואת וינשטיין "איזה זבל". הערב שידר הערוץ את תגובתו של היועץ לעניין באומרו כי "זה נושא שראוי למחשבה מעמיקה, צריך לחשוב. זו הערה שטעונה מחשבה מעמיקה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ