בין זוכי פרס מפעל הפיס לאמנויות: גלעד כהנא ויותם ראובני

הפרס, בסך 100 אלף שקלים, מוענק זו השנה ה–14, לזוכים בתחומים: תיאטרון, מוזיקה, מוזיקה קלאסית, שירה, מחול ואמנות חזותית

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הבמאי והמחזאי יוסי יזרעאלי, המשורר והסופר יותם ראובני והזמר גלעד כהנא הם בין ששת זוכי פרס מפעל הפיס לאמנויות על שם לנדאו לשנת 2015. כל אחד מהם יקבל פרס בסך 100 אלף שקלים.

יזרעאלי בן 77, זכה בפרס, המוענק זו השנה ה־14, בתחום התיאטרון. הוא שימש בעבר כמנהל האמנותי של תיאטרון החאן ותיאטרון הבימה ועם עבודות הבימוי הזכורות ביותר שלו נמנות "עוץ לי גוץ לי", המחזמר שביים בקאמרי ב–1965, וכן המחזמר "איש חסיד היה" בתיאטרון בימות ב–1968, "מדיאה" בקאמרי בהשתתפות חנה מרון ב–1971 וכן "סיפור פשוט" בהבימה ב–1979. כיום הוא כותב, מביים ומשחק במחזותיו העולים בתיאטרון תמונע בתל אביב. "דמותו של יזרעאלי כאיש תיאטרון שנוי במחלוקת מזינה במשך שנים רבות את הדיון והוויכוח בשדה התיאטרוני, ודורות רבים של שחקנים ובמאים מושפעים מיצירתו, פעולותיו, בחירותיו, השקפתו ומחאתו", כתבו השופטות אופירה הניג, מאיה ערד ונאוה צוקרמן, "אנו מוצאים את תהליך החיפוש שלו כמנוע שמשפיע ישירות ובעקיפין על כל השדה התיאטרוני בארץ. יצירתו נעה בין החדשנות לקלאסי, בין האנרכיזם לממסדי".

יוסי יזרעאלי בפסטיבל ישראל 2014
יוסי יזרעאלי בפסטיבל ישראל 2014צילום: גדי דגון

כהנא בן 45, זכה בפרס בתחום המוזיקה הישראלית. סולן להקת "הג'ירפות" שהוציא גם אלבומי סולו בעברית ובאנגלית. לצד זאת פרסם ספרי שירה ופרוזה ובאחרונה שיחק בסרט "סיפור על אהבה וחושך" שביימה נטלי פורטמן. "ככותב טקסטים פיתח כהנא שפה ייחודית ומזוהה, שחורגת מהתלם הקונבנציונלי, הולכת לעיתים למחוזות הנונסנס, לא מפחדת להשאיר בשירים סימני שאלה ומסרבת להגיש למאזין את המסר עם כפית בפה", כתבו השופטים עברי לידר, יורם רותם ומבקר "הארץ" בן שלו, "הוא מקפיד להתנסות ולהתחדש, נע בחופשיות ובכישרון בין רוק למוזיקה אלקטרונית ומפגין שליטה מרשימה בממד הקצבי, שהמוזיקה הישראלית ככלל נוטה להזניח".

ראובני בן 66, זכה בפרס בתחום השירה. במשך השנים הוא פרסם ספרי שירה ופרוזה בהם "היסטוריה עולמית של אהבת גברים" ו"עצב שנאגר בחלום", תירגם מחזות וספרי עיון ופרוזה והקים את הוצאת "נמרוד". בכתיבתו הרבה לעסוק בהומוסקסואליות, ותרגומיו ושיריו מתפרסמים מעת לעת במוסף "תרבות וספרות" של "הארץ". "ראובני הוא חוליה משמעותית בגוף השירה והפרוזה העברית", כתבו השופטים פרופ' אבנר הולצמן, הדסה וולמן ובלהה בן אליהו, "החל מספריו המוקדמים הוא כתב על חייו האישיים בטבעיות ובלי צעקת מחאה, ובכך נתן קול לקהילה אשר שנים רבות לא היה לה קול ולקוראים לא מעטים היצירה שלו היא טקסט מכונן".

גלעד כהנא בהופעה של הג'ירפות
גלעד כהנא צילום: דניאל צ'צ'יק

בפרס בתחום המחול זכה הכוראוגרף הלל כוגן, בן 41, שהחל את דרכו באנסמבל בת שבע וכיום משמש מנהל חזרות של האנסמבל ומנהל אמנותי של אירועי "הרמת מסך", לצד איציק ג'ולי. "כוגן יוצר בעקביות עבודות בימתיות מקוריות ולוקח חלק משמעותי בטיפוח הדור הבא של רקדנים ושל יוצרים במסגרת עבודתו כמנהל חזרות באנסמבל בת שבע", כתבו השופטים רן בראון, ילי נתיב ונעמי פרלוב, "הוא אחד מיוצרי המחול המעניינים, המסקרנים והחדשנים הפועלים כיום. חריף, שנון ורב המצאות, המשלב עבודה גופנית דקדקנית עם התייחסות ביקורתית ופוליטית כלפי המסורות וההקשרים בתוכם הוא פועל".

הצלם רון עמיר בן 42, זכה בפרס בתחום האמנות החזותית. עמיר, שהעלה כמה וכמה תערוכות מצילומיו, ובהן אחת שעסקה בתיעוד החיים בג'סר א־זרקא, מרצה בשנים האחרונות במספר בתי ספר לאמנות. "יצירתו של עמיר מתמקדת במקומות ובקהילות ספציפיים, אך לא כמביט אלא עם מעורבות ומחויבות ארוכות שנים", כתבו השופטים רותי דירקטור, גלעד מלצר ורותי גינזבורג, "הוא עושה שימוש בצילום כמכשיר במאבק להכרה וליצירת קרבה ושיתוף. עבודתו רואה במצולמים חלק משמעותי בתהליך היצירה. הצילום של עמיר עכשווי באופן מובהק ותובע בעזרת המדיום חשיבה מחדש על ניהול דיאלוג עם הסביבה, מעורבות, עניין וסקרנות".

בפרס בתחום המוזיקה הקלאסית זכה אנסמבל סולני תל אביב, הרכב הפועל זה 14 שנה והופיע בפסטיבלים רבים בחו"ל ולצד חשובי הסולנים. "מאז הקמתו מהווה האנסמבל, יחד עם המנצח ברק טל, מגנט לנגני דור ההמשך ותרומתו להחזרת מוזיקאים ישראליים לפעילות אמנותית ולמגורים בארץ היא מכרעת", כתבו השופטים מירה זכאי, דורון סלומון ועמנואל ויצטום, "הוא בעל נוכחות מסיבית בנוף העשייה המוזיקלית בארץ ובולט ברמתו הגבוהה ובאיכות הנגנים בו ובעיקר בעידוד היצירה הישראלית. האנסמבל מגלה חדשנות ומקוריות בתכניותיו, ומקיים לאורך כל השנים פעילות חינוכית ברחבי המדינה המאתגרת את המאזינים הצעירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ