הממשלה אישרה את מינוי יגאל עמדי ליו"ר המועצה הישראלית לתרבות ואמנות

מועמדותו של עמדי לתפקיד נבדקה באופן חריג על ידי היועמ"ש, שהבהיר בחוות דעתו את הבעייתיות הטמונה בה; מבקר המדינה מוסיף לבדוק את המינוי כחלק משורת מינויים פוליטיים לכאורה במשרד התרבות והספורט

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) פה אחד את מינויו של יגאל עמדי, לשעבר סגן ראש העיר ירושלים מטעם הליכוד, ליושב ראש המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. עמדי יחליף את ד"ר חיים פרלוק, שכיהן בתפקיד במשך תשע שנים.

כפי שפורסם ב"הארץ", מועמדותו של עמדי נבדקה לא רק על ידי הלשכה המשפטית של משרד התרבות אלא באופן חריג גם על ידי היועץ המשפטי לממשלה. זאת בעקבות פניית עמותת אומ"ץ ליועץ יהודה וינשטיין בשל ממצאי דו"ח מבקר המדינה מ–2007, ולפיהם בהיותו סגן ראש העיר, לצד חברותו בדירקטוריון מפעל הפיס, העביר עמדי למפעל הפיס שש בקשות תרומה הנוגעות לגופים ירושלמים, שביניהם נכללו גם ארבע עמותות שאביו היה קשור אליהן. עמותות אלה, לפי המבקר, קיבלו תרומות בסך 74 אלף שקלים. וינשטיין אמנם לא מנע את הגשת המינוי לאישור הממשלה אך הבהיר בחוות דעתו את הבעייתיות הטמונה בו.

עמדי (משמאל) עם ארקדי גיידמק, 2003צילום: ספי מגריזו

בחוות דעת מאת היועצת המשפטית של משרד התרבות והספורט עו"ד הדס פרבר־אלמוגי, שצורפה להצעת ההחלטה למינוי עמדי, צוין כי "אין מחלוקת כי מעורבותו של עמדי בתהליכי קבלת ההחלטות למתן תרומה כספית מטעם מפעל הפיס לעמותה, אשר אביו הוא נושא משרה בה (ולא כל שכן לעמותה שהוא עצמו הלווה לה כספים) – היא פסולה". עם זאת הוסיפה פרבר־אלמוגי כי גם אם עמדי אכן פעל בתום לב, כפי שטען בעמדה שמסר למשרד, מעורבותו בתהליך קבלת ההחלטות מהווה ניגוד עניינים. היא הדגישה כי רמת החומרה בפעולתו של עמדי אינה גבוהה, בין היתר בהתחשב בכך שאת ההחלטות ביחס לאותם גופים קיבלו, לדבריה, גורמים אחרים ומבלי שידעו על הקשר המשפחתי שלו. היא הזכירה גם כי מאז התקופה שנבדקה בדו"ח המבקר, שלדברי עמדי מתייחס לשנים 2006-2003, חלף זמן רב שבו הוא מילא תפקידים ציבוריים אחרים, בין היתר במועצת הפיס לתרבות ולאמנות, ומבלי שהועלו נגדו טענות דומות. שיקול נוסף שהזכירה בחוות הדעת קשור בהיותה של המועצה לתרבות ואמנות גוף העוסק במדיניות ולא בחלוקת כספים גרידא.

למרות עמדת היועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה יוסף שפירא מוסיף לבדוק גם את מינוי עמדי כחלק משורת מינויים פוליטיים שתוכננו במשרד התרבות והספורט. בחודש שעבר נחשף בערוץ 10 כי שמו של עמדי הופיע ביומנו של איתן כהן, ראש המטה המוניציפלי במשרד התרבות, כמועמד לתפקיד לצד מועמדים לתפקידים אחרים בעלי קשרים לליכוד.

עמדי, יליד ירושלים בן 60, בעל תואר במשפטים מהאוניברסיטה העברית. הוא גדל בבית המזוהה עם המחנה הלאומי והחל את דרכו הפוליטית כמזכיר סניף הליכוד בירושלים בראשית שנות ה-80. באותו עשור שימש יועצם הפוליטי של יהושע מצא ושל השר דאז רוני מילוא במשרדי איכות הסביבה, המשטרה והתקשורת, ומונה לשמש מזכ"ל מועצת הרשות השנייה בזמן שידורי הניסיון של ערוץ 2. הוא נבחר למועצת העיר ירושלים ב-1993 וראש העיר דאז אהוד אולמרט מינה אותו לסגנו, תפקיד שבו שימש 16 שנים ברציפות, בכהונותיו של אולמרט ובהמשך של אורי לופוליאנסקי. בין היתר הוא החזיק בתיקי החינוך, התרבות והספורט בעירייה. ב-2003 התמודד עמדי על ראשות העיר מטעם הליכוד מול לופוליאנסקי, אך יומיים לפני הבחירות הסיר את מועמדותו לאחר שסיכם עם לופוליאנסקי כי אם ייבחר ישמש ממלא מקומו.

עמדי (מימין) ב-2007 עם אורי לופליאסקי, בעת שהיה ממלא מקומו בעירייהצילום: תומר אפלבאום

ב-2008 שובץ עמדי במקום השני ב"צדק חברתי", הרשימה בראשות המיליארדר ארקדי גאידמק שהתמודדה בבחירות למועצת העיר ירושלים, אולם הוא לא נבחר למועצה. לצד תפקידיו בעיריית ירושלים היה עמדי חבר בדירקטוריון מפעל הפיס בשנים 2008-1999 וב-2000 נמנה עם מקימי מועצת הפיס לתרבות ולאמנות. עד לשנה שעברה הוא כיהן בוועדות שונות במועצה, בהן אמנויות הבמה. בין תפקידיו שימש גם יו"ר ועדת הביקורת של מפעל הפיס. לצד זאת שימש בעבר כיושב הראש של קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים וסייע להקים את קבוצת הכדורסל של בית"ר. ב-2012 נמנה עמדי עם מייסדי עמותת "המרכז הישראלי לקידום תרבות וידע", המקיימת פעילויות תרבות בביתה של האמנית דניאלה פסל בשכונת עין כרם בירושלים. עמדי עומד כיום בראש העמותה אך לדבריו הוא יעזוב את התפקיד כעת, עם אישור מינויו במועצה לתרבות.

בשיחה עם "הארץ" ביקש עמדי להודות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרת התרבות והספורט מירי רגב על האמון בו. "אני יכול לתרום לנושא התרבות במדינה כי אני בא מהתחום הזה ומכיר את כל המגזרים", הדגיש, "אני מקווה מאוד שאצליח ליישם את מדיניות הממשלה והשרה לטובת תרבות לכולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ