מגישים ועיתונאים בכירים ברשות השידור מאיימים להתפטר מתפקידם

העובדים מאיימים להתפטר בעקבות החלטת הסמנכ"לית לפיה ידרשו להחתים כרטיס נוכחות ולקבל אישור מיוחד על מנת לעבוד בשבתות

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן

מגישים ועיתונאים בכירים ברשות השידור מאיימים להתפטר מתפקידם בעקבות החלטת הסמנכ"לית שלפיה ידרשו להחתים כרטיס נוכחות. בין העיתונאים ניתן למנות את אורן נהרי, אריה גולן, אורי לוי ורבים נוספים.

במסמך, ששלחה סמנכ"לית הרשות רונית בראון־קניס בסוף השבוע לעובדי הרשות נקבע גם שיתבקשו לקבל אישור מיוחד בכדי לעבוד בשבתות. בעבר התבקשו העובדים להחתים שעון נוכחות, אלא שבעקבות החלטת הוועד, כתבי ועורכי הרשות נמנעו מלאסוף את כרטיסי הנוכחות ולעשות בהם שימוש.

הפגנת עיתונאים נגד סגירת הרשות, בבית העיתונאים בתל אביב, נובמבר 2015צילום: עופר וקנין

אורן נהרי, שעובד ברשות השידור 40 שנה, אמר ל״הארץ״ כי במקרה שתקנה זו לא תבוטל, ״אקח את כספי הפיצויים המגיעים לי ואעזוב באותו הרגע. אני רק רוצה לציין שבחוזה העבודה שלי נכתב שאני אמור לעבוד 40 שעות בשבוע ומאז שאני זוכר את עצמי ברשות, לא היה שבוע שעבדתי פחות משמונים שעות ויותר״.

גם העיתונאי הוותיק אריה גולן הזדעזע מההחלטה וציין כי ״נמאס מההתעללות הזו. אנחנו חיים כל כך הרבה זמן באי בהירות. מתנכלים לנו בלי סוף. מה בדיוק יודעת בראון־קניס על עבודה עיתונאית. הם ציינו שם במכתב, שאני קראתי לראשונה דרך 'וואלה!', שאנחנו צריכים לקבל אישור כדי לעבוד בשבתות. אז שתואיל הסמנכ"לית לבוא ולפתוח שידור בסוף השבוע כדי לדווח על מותו של יוסי שריד. שתגיש ותערוך ותעלה לשידור".

סמל רשות השידור

״יש כעס גדול בקרב אנשי הרשות על המהלך הזה", טוען יעקב אחימאיר. "מי שנותן הנחייה כזו אינו מבין דבר וחצי דבר במקצוע העיתונות. הרי מה מצפים מכתב פוליטי או כתב מדיני, אם לא להיות בשטח ולקיים פגישות? מה פשר הדרישה הזו של החתמת שעון הנוכחות? אנשים עובדים ברשות כשחרב מונחת על צווארם ועכשיו עוד מטילים עליהם דרישות משונות כאלו״.

יו״ר אגודת העיתונאים בתל אביב רותם אברוצקי ציין שבמקרה שנציגי הרשות לא ייסוגו מדרישתם, הרי שהמהלך צפוי להגיע עד לבית המשפט העליון. ״עורך הדין שלנו אילן בומבך, מוציא מכתב לכונס הנכסים הרשמי של רשות השידור ובו דרישה לביטול מיידי של התקנה הזו, ובמרכזו הטענה שהמהלך הזה בוצע מעל ראשו של העורך הראשי ברשות, שמעון אלקבץ. פעולה כזו היא בגדר ניסיון לפגיעה בתוכן שמייצרת הרשות ודבר זה עומד בסתירה לחוק. הרי ההחלטה הזו יוצרת מציאות שלא ניתן בה לייצר בה חדשות. אם המהלך הזה ייצא לפועל בסופו של דבר, נדאג לכך שכל העיתונאים ברשות יתפטרו״.

גורמים ברשות השידור רואים במהלך של ההנהלה, בראשותו של ברי בר־ציון המקורב לראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו והממונה על פירוק הרשות, ניסיון להתיש את העובדים ולגרום לפרישה המונית שתביא לסגירת הרשות ופתיחתו של תאגיד השידור החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ