הכוריאוגרף תמיר גינץ והמלחין יוסף ברדנשווילי בין זוכי פרס היצירה הציונית

סכום הזכייה הוא 50 אלף שקלים, הוא מוענק זו השנה הרביעית ונועד לתת ביטוי לערכי הציונות ולהיסטוריה של התנועה הציונית

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הכוריאוגרף תמיר גינץ, המלחין יוסף ברנדשווילי והשחקן שי פרדו הם בין זוכי פרס היצירה הציונית שמעניק משרד התרבות והספורט לשנת 2015. סכום הפרס, מיוזמתה של שרת התרבות הקודמת לימור לבנת, הוא 50 אלף שקלים. הוא מוענק זו השנה הרביעית ונועד לתת ביטוי לערכי הציונות ולהיסטוריה של התנועה הציונית. בתחום המחול הוא ניתן השנה לכוריאוגרף תמיר גינץ על המופע "במדבר דברים" שיצר עם להקת "קמע", כאשר סכום הפרס מתחלק באופן שווה בינו לבין רקדני הלהקה. "עבודתו של תמיר משקפת את המעבר שלו אל הנגב ואת מקום מושבה של הלהקה", כתבו השופטים נירה פז, תמי לוטן ומאטה מוראי, "היצירה מצליחה להעביר את חזונו של הכוריאוגרף ורקדניו והחומרים התנועתיים שואבים השראה מהנוף הפיזי ומהנוף הדמוגרפי של האזור".

בתחום המוזיקה ניתן הפרס למלחין יוסף ברדנשווילי על יצירתו "הדרך אל ירושלים". "היצירה נכתבה ברוח תקנון הפרס", כתבו השופטים ד"ר טלילה אלירם, יוני פרחי ושרה להט, "היא שופעת מקוריות ומבטאת בשפע קשת רחבה של רגשות ורעיונות המבטאים בין היתר את המסע התרבותי וההיסטורי של העם היהודי. ניתן לשמוע בבירור את מה שהמלחין תיאר 'רואה את הדרך שעבר העם היהודי בדרך אל ירושלים ומדגיש את השייכות העמוקה שיש לנו למורשת".

בתחום התיאטרון הוענק הפרס לשחקן שי פרדו על הצגת היחיד שלו "גור אריה יהודה". "ההצגה מספרת על ישראליותו של בן העדה האתיופית ברוח חדשה ושובת לב, עתירה בהומור רב, אומץ ומשוחררת מעכבות ודעות קדומות", כתבו השופטים גבי אלדור, יוסי אלפי ורוני פינקוביץ'. בתחום הקולנוע חולקים את הפרס רמי קמחי, שזכה ב-30 אלף שקלים על סרטו "ליל הפתאים", וכן יובל ארז על סרטו "כתומים", שזכה ב-20 אלף שקלים. "'ליל הפתאים' עשוי מצוין, מגלה בצורה מרתקת את קורות המחתרת היהודית באלג'יר בתקופת מלחמת העולם השנייה ופעילותם האמיצה והציונית להפלת המשטר הנאצי ששלט שם", כתבו השופטים יאיר שטרן, ליאור גלבוע ומרק רוזנבאום, "עלותו של הסרט גבוהה יותר בצורה מהותית מעלותו של הסרט 'כתומים' ולכן החליטה הוועדה להעניק סכום גבוה יותר לסרט זה". על "כתומים" כתבו השופטים כי הוא "מלווה באהבה דמויות שעברו משבר גדול בתקופת ההתנתקות ולמרות זאת נשארו אופטימיים, נאמנים ואוהבי ישראל. הוא מצליח לגרום לצופה להזדהות עם הדמויות ועם אהבת הארץ".

חנה לבנה זכתה בפרס בתחום הספרות על ספרה "מתחת שמים זרועי כוכבים". השופטים מאיר עוזיאל, אליעז כהן ורן יגיל כתבו כי "הספר מעולה וכתוב בצורה המתכוונת לבני הנעורים. הסיפור מרתק ומרגש ברמה הציונית־אנושית שלו. זוהי הצלה אישית של נערה צעירה על ידי עלייתה לארץ ישראל מבגדד כחלק מזהותה הציונית".

בתחום האמנות הפלסטית נחלק הפרס באופן שווה בין אליהו אריק בוקובזה על יצירתו "פרויקט סוקאג'ן - מלחמת ישראל" לבין נגה יודקביץ עציוני על עבודתה "אותות". "בעבודתו משאיל בוקובזה מסורת יפנית שבה נוהגים חיילים לרקום ולמפות את מורשת הקרבות שעברו על מדיהם", כתבו השופטים סעדיה מנדלסון, רויטל בן אשר פרץ ושי אזולאי, "הוא בורא חייל ישראלי חדש תוך שימוש בצבעוניות זרה והשטחה גראפית ושוזר אותם על פני רצף מלחמות ישראל". על יצירתה של יודקביץ עציוני כתבו השופטים כי היא "מרכיבה עולם של אנדרטות מופשטות, מוקטנות הלקוחות מתוך דימויים וטקסים צבאיים. סמלי ההנצחה עשויים חומרים פשוטים ומקומיים ועוטים על עצמם אסתטיקה פיסולית מרחבית, עכשווית, מפתיעה ומחדשת". בראש ועד הנאמנים של הפרס עומד השחקן חיים טופול ובוועד חברים פרופ' דוד אלכסנדר, ד"ר חיים פרלוק וג'ודי אברמוביץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ