עיריית ירושלים מבטלת פעילויות תרבות לתלמידים במיליוני שקלים

העירייה נערכת לקיצוץ של 42% בתקציב התאגידים עקב משבר מתמשך עם משרד האוצר. האוצר: מקווים לפתרון תוך שבוע. משרד התרבות: התרבות בירושלים נתמכת במיוחד, אסור לעירייה לפגוע בפעילות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

עיריית ירושלים נערכת לקיצוץ בגובה 42% מתקציב התמיכה בתאגידים בעיר ב–2016, ובהם מוסדות התרבות, לטענתה בעקבות היעדר סיוע ממשרד האוצר. המהלך המתוכנן כבר נותן את אותותיו בשטח, כאשר מוסדות החינוך בעיר החלו לבטל פעילויות שתוכננו לתלמידיהם במוסדות התרבות בה, בהתאם להנחיית העירייה. ועד הפעולה של מוסדות התרבות בירושלים פנה אתמול (חמישי) לשרת התרבות והספורט מירי רגב בדרישה שתפעל למניעת הפגיעה התקציבית, ובמשרדה הביעו חשש מהאפשרות שהקיצוץ העירוני יסכן גם את תקציבי התמיכה שהמשרד מעביר באמצעות תקנת ירושלים.

ביום חמישי שעבר שלח מזכיר מועצת העיר ירושלים עידו רוזנברג מכתב לנציגי התאגידים הנתמכים על ידי העירייה ובו עידכן אותם על הקפאת תהליך חלוקת התמיכות ל–2016. הוא הדגיש כי בקשות התמיכה לשנה הנוכחית טרם נבדקו ואושרו, אולם יידונו בפני הגורמים העירוניים בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו מראש. ב–2015 עמד סכום התמיכה של עיריית ירושלים במוסדות התרבות על 18.7 מיליון שקל, מתוכם 1.7 מיליון שנוספו בסוף דצמבר, ככל הנראה בעקבות המתיחות הביטחונית שהסבה הפסדים למוסדות.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת
ראש עיריית ירושלים, ניר ברקתצילום: עמית שאבי

אחד הפרויקטים שסובסדו על ידי העירייה הוא "היתרון הירושלמי", שכחלק ממנו הגיעו תלמידים ירושלמים לסיורים במוזיאונים ולפעילויות נוספות במוסדות התרבות האחרים בעיר. ל"הארץ" נודע כי הסבסוד לפרויקט זה, שעלותו נאמדת בחמישה מיליון שקלים נפסק עתה, לצד קיצוצים בתחומים אחרים בעיר, ובשל כך הונחו מנהלי בתי הספר לבטל את הפעילויות שתוכננו לתלמידיהם. כך בוטלו השבוע סיורים שתוכננו במוזיאון ישראל ובמוזיאונים אחרים, כחלק ממהלך שעלול לגרום למוסדות נזק של מאות אלפי שקלים. "ברור כי אין כל דרך להיערך לקיצוץ בהיקף כה נרחב, אשר משמעותו היא פיטורי עובדים, ביטול הפקות ופרויקטים ואף הבאת מוסדות תרבות מסוימים אל סף סגירה", כתב ועד הפעולה של מוסדות התרבות לשרה רגב, "ברור גם כי העיתוי של הודעה זו, כשמוסדות התרבות בירושלים טרם התאוששו מהמכה שניחתה עליהם עקב האירועים הביטחוניים בעיר בחודשים האחרונים (על אף סיוע החירום אשר העברת לנו ועליו אנו מודים לך) – הינו הרסני עבורנו. כמי שהוכיחה כבר את מחויבותה לחיזוק התרבות בבירת ישראל, אנו פונים אליך בכדי שתפעילי את השפעתך בדחיפות על מנת למנוע מצב שבו מוסדות התרבות בירושלים יהיו הצד הנפגע של המחלוקת בין העירייה למשרד האוצר, נוסף על הפגיעה שכבר ספגו".

הפגיעה המסתמנת בתחום התרבות היא תוצאה של המשבר השורר זה מספר חודשים בין העירייה למשרד האוצר, על רקע טענת ראש העיר ניר ברקת ולפיה האוצר מתעלם מהדרישות התקציביות של העירייה. כך בשבוע שעבר שבתו עובדי אגף התברואה בעירייה במחאה על פיטורי 170 עובדי קבלן. כפי שדווח ב"הארץ", ביום ראשון הושג הסכם שלפיו יעביר האוצר לעירייה 17 מיליון שקל לטובת המשך העסקתם של העובדים וכן 20 מיליון שקל לתגבור האבטחה במוסדות החינוך. עוד סיכמו הצדדים להיכנס למשא ומתן אינטנסיבי כדי לדון בתוספות הסיוע הממשלתי לירושלים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "עיריית ירושלים שותפה מלאה לעמדת מוסדות התרבות כי מדובר בפגיעה אנושה בעיר, בוודאי לאחר ההשקעה הרבה של העירייה בתחום בשנים האחרונות. אנו מקווים שמשרד האוצר יעביר את התקציבים לעיר ירושלים כפי שהיה בכל שנה, אחרת לא יהיה מנוס מביצוע הקיצוץ בתרבות לצד קיצוצים נרחבים וכואבים בחינוך, ברווחה בתחזוקת העיר ובכל התחומים שיחזירו את ירושלים שנים רבות אחורה".

שרת התרבות והספורט  מירי רגב
שרת התרבות והספורט מירי רגבצילום: מארק ישראל סלם
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: עופר וקנין

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "המשרד ועיריית ירושלים מנהלים משא ומתן מרתוני במהלך השבוע האחרון מתוך שאיפה להגיע לסיכום תקציבי עד סוף שבוע הבא. סיכום זה יאפשר לעירייה להמשיך ולספק שירותים ראויים לתושבי העיר. משרד האוצר פועל ביתר שאת לטובת רווחת העיר ותושביה ובשל קצב התקדמות המגעים אנו לא רואים שום סיבה שהעירייה תבצע קיצוצים בשירותים הניתנים לתושבים".

ממשרד התרבות והספורט נמסר כי "מוסדות התרבות של העיר ירושלים נתמכים מעבר לכל מוסד תרבותי אחר באמצעות תקנת ירושלים, בנוסף לתקנות המקצועיות השונות של המשרד. התמיכה ניתנת בהלימה לתמיכה שנותנת העירייה ובכפוף אליה. קיצוץ בתקציב העיריה מסכן גם את התקציבים הנוספים שנותנת המדינה באמצעות תקנת ירושלים. במשרד מתקוממים על כוונת ראש עיריית ירושלים לפגוע במוסדות התרבות בעיר ומצפים ממנו ליחס זהה למוסדות התרבות כמוענק למערכות הרווחה ומערכות החינוך בהיותם אחד המנועים לצמיחת העיר ירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ