כהונתו של ירון דקל כמפקד גל"צ הוארכה בשנה

דקל, המשמש בתפקיד מאז 2012, ימשיך לנהל את התחנה הצבאית לאחר ששר הביטחון קבע כי בשלב זה לא תוקדם ועדה למציאת מחליף

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפני גל"צ
איתי שטרן
איתי שטרן

ירון דקל ימשיך לכהן כמפקד גל"צ לתקופה בת שנה לפחות, כך נודע היום ל"הארץ". דקל כיהן בקדנציה הנוכחית ארבע שנים, הזמן המקסימלי לכהונה בתפקיד זה, כפי שקבע לפני כמה שנים שר הביטחון, אהוד ברק. עם זאת, משה (בוגי) יעלון שר הביטחון הנוכחי, קבע כי בשלב זה לא תוקם ועדת איתור למציאת מחליף לדקל, כך שהוא ימשיך בתפקידו גם בשנה הבאה. עבור דקל מדובר בבשורה משמחת, שכן הוא הצהיר בעבר שהוא יהיה מעוניין להישאר בתפקיד וכי באמתחתו נמצאות שלל תוכניות לשינוי אופיה של התחנה.

ירון דקלצילום: תומר אפלבאום

בעבר לא נקצבו שנות הכהונה של מפקדי גל"צ והיו מביניהם, דוגמת יצחק לבני ומשה שלונסקי, שכיהנו בתפקיד במשך שש שנים. עם זאת, הדברים השתנו כאשר מפקד התחנה יצחק טוניק, הודח מתפקידו ב–2011 על ידי שר הביטחון אז, אהוד ברק בתום כהונה בת ארבע שנים. רבים טענו אז כי ברק קיצר את כהונתו של טוניק כיוון שלא היה מרוצה מאופי הדיווח אודותיו בפרשת הרפז. לאחר הדחתו של טוניק, מונה לתפקיד באופן זמני אלי שרמייסטר, שתפקד במקביל כקצין חינוך ראשי. לאחר קדנציה קצרה במיוחד בת שנה, נכנס דקל לתפקיד.

רק אתמול, במסגרת מפגש של ראש אכ"א חגי טופולנסקי, עם עובדי התחנה קיבל דקל תזכורת למתיחות העזה השוררת בין צה"ל לגל"צ. במהלך המפגש הודיע טופולנסקי כי פעילותה ותקצובה של התחנה ישארו תחת צה"ל ולא יועברו למשרד הביטחון, כפי שביקש לעשות הרמטכ"ל. עובדי התחנה קיבלו את הבשורה באנחת רווחה, שכן חששו שמעבר שכזה ייגרום לתחנה להיות מושפעת עוד יותר מגורמים פוליטיים. עם זאת, בהתבטאות חריגה שהצליחה להרגיז רבים מהנוכחים במפגש, אמר טופולנסקי שהוא "לא מכיר צבא שיש לו תחנה צבאית מלבד צפון קוריאה", ורמז בכך על התרעומת שקיימת בקרב מפקדים בכירים בצבא על ההחלטה.

הקדנציה של דקל כמפקד גל"צ נודעה כאחת הסוערות בתולדות התחנה. הוא נחשב לאחד המפקדים הפוליטים ביותר שכיהנו בתפקיד, עם קריצה מובהקת לימין. כך למשל, כשבוע לאחר פרסום תוצאות הבחירות לכנסת העשרים פירסם מאמר בעיתון "גלובס" ובו קבע כי יש לגוון את שורות העיתונאים בתחנה כך שיכילו יותר אנשי ימין והוסיף כי הביקורת העזה שהוטחה בראש הממשלה בנימין נתניהו, אינה ראויה גם כן. זכור במיוחד הדיאלוג שפיתח דקל עם שרת התרבות מירי רגב, באשר לשינוי שיטת הפלייליסט וגיוונו. הדיאלוג המתוקשר נעצר באיבו, תוך קביעה של שר הביטחון כי אל לשרת התרבות להתערב בתכניה של התחנה, שנמצאת תחת משרדו.

אבי ברזיליצילום: אסף עברון

עם זאת, אמש פורסם כי לאחר תקופה בת חצי שנה בה תפקדה התחנה ללא ראש חטיבת חדשות, מונה לתפקיד אבי ברזילי. לפני כחצי שנה עלה שמו של ברזילי כמועמד מוביל לתפקיד אך לחץ מסיבי מצד אנשי ימין דחה את ההכרזה על המינוי.

המשך הקדנציה של דקל תאלץ אותו להמשיך ולקצץ מתקציב התחנה, כפי שהבהיר אמש ראש אכ"א. מהלך זה יביא ככל הנראה לפיטורים נוספים וצמצום מצבת כוח האדם, למורת רוחם של עובדי וחיילי התחנה. עם זאת, דקל ייאלץ להתגייס למשימה ולהצעיד את גל"צ למקום בטוח ושקט יותר, תוך הורדת הלהבות שיצרו סביבה שרת התרבות והשר אופיר אקוניס, שאמר לאחרונה כי "על גל"צ להימנע מהשמעת ביקורת נגד הצבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ