ימין, שמאל, ימין - איך נראית גל"צ אחרי ארבע שנים תחת ירון דקל

ירון דקל בוודאי שמח על ההחלטה כי ימשיך לשמש כמפקד גל"צ גם בשנה הקרובה. אבל בהתחשב בכך שבארבע שנות כהונתו תימרנה התחנה הצבאית בתוך שלל לחצים פוליטיים, וספגה ביקורת על כך שנטתה ימינה מבחינה פוליטית, נשאלת השאלה אם גם ציבור המאזינים צריך לשמוח?

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון דקל
איתי שטרן

ההחלטה כי ירון דקל ימשיך לכהן כמפקד גל"צ עוד שנה לפחות, שפורסמה אתמול ב"הארץ", היתה עבורו בשורה משמחת, שכן הוא שב והצהיר על רצונו להמשיך בתפקיד. במארס ימלאו ארבע שנים לכהונתו, וזה הזמן שקצב לו שר הביטחון הקודם, אהוד ברק, עם הדחתו המתוקשרת של המפקד הקודם יצחק טוניק. עד אז, לא נקצבה כהונת מפקדי גל"צ, והיא נעה בין שנתיים (רון בן ישי) לארבע (נחמן שי) לשש (משה שלונסקי, אבי בניהו) ואף לשבע שנים (יצחק לבני). כעת הפך שר הביטחון יעלון את החלטת ברק כשקבע כי לא תוקם כעת ועדת איתור למציאת מחליף לדקל והוא ימשיך בתפקידו.

רק שלשום, במפגש של ראש אכ"א, חגי טופולנסקי, עם עובדי התחנה, קיבל דקל תזכורת למתיחות בין צה"ל לגל"צ. הבשורה העיקרית אמנם התקבלה באנחת רווחה גדולה: טופולנסקי הודיע כי פעילותה ותקצובה של גל"צ יישארו תחת צה"ל ולא יעברו למשרד הביטחון, כפי שביקש לעשות הרמטכ"ל גדי איזנקוט — החלטה שגם לה אחראי שר הביטחון. עם זאת, בהתבטאות חריגה שהרגיזה רבים מהנוכחים, אמר טופולנסקי כי הוא "לא מכיר צבא שיש לו תחנה צבאית חוץ מצפון קוריאה", ורמז בכך על התרעומת בקרב בכירים בצבא על השארת התחנה בצבא. ראש אכ"א אף הבהיר כי המשך הקדנציה של דקל יהיה כרוך בקיצוץ תקציבי נוסף, מהלך שיביא כנראה לפיטורים נוספים.

כהונתו של דקל עד כה התאפיינה בניסיון לתמרן בין לחצים פוליטיים — כדוגמת ההתערבות של שרת התרבות רגב או דברי השר אקוניס כי "על גל"צ להימנע מהשמעת ביקורת על הצבא" — ובין כוונת הסגירה של התחנה שהביע הרמטכ"ל. גם השינויים שיצר באופיה של התחנה נתקלו בהתנגדות — מבחוץ, ולא אחת גם מצד העורכים והכתבים בתחנה.

אביהו מדינה. דקל הציע להכניס אותו לישיבות הפלייליסטצילום: דניאל בר און

דוגמה בוטה לזגזוג הפוליטי שאליו נקלע דקל התרחשה בשיאה של מהומת גלגלצ: לאחר שנפגש פעמיים עם השרה רגב, שתבעה יותר מוזיקה עברית ומזרחית בתחנה, ספג דקל נזיפה פומבית עקיפה משר הביטחון. יעלון צפה בחשדנות מן הצד בדיאלוג שנרקם בין דקל לרגב וקבע כי לרגב לא אמורה להיות שום דריסת רגל בתחנה.. במהלך אותו משבר, התקשר דקל למי שהיתה עד לא מזמן המנהלת המיתולוגית של גלגלצ, דלית עופר. השניים נפגשו, למרות הדם הרע שזרם ביניהם בעבר, ושוחחו על דרכי ההתמודדות עם פלישתה של שרת התרבות למרחב הגל"צניקי. במהלך השיחה הציע דקל את ההצעה הבאה: אולי אפשר יהיה להכניס את אביהו מדינה למצבת עורכי ישיבת הפלייליסט, ובכך להוריד מעליו את רגב?
עופר נדהמה. האפשרות שמפקד גל"צ לא יודע כיצד פועלת ועדת הפלייליסט לא נראתה לה סבירה. אחרי הכל, הוועדה הזו, שמורכבת מחיילים ואזרחים, עובדת זה שני עשורים ללא התערבות חיצונית ויוצרת רשימת שירים שהפכה את התחנה למואזנת ביותר בישראל. כל התערבות פוליטית בתכנים, כדוגמת זו של השרה רגב, היתה מבחינתה סדין אדום.

מספר ימים לאחר אותה פגישה שלח דקל מייל לעובדי התחנה ובו הבהיר: "גלגלצ נמצאת תחת מתקפה. לא ניתן לאף גורם פוליטי לפגוע בה". בכירים וזוטרים בתחנה השתוממו: האיש שפתח לפני רגע את דלתות התחנה בפני השרה רגב והציג מולה רפורמות אפשריות, כולל הקמה של תחנה־אחות לגלגלצ, מציג עצמו לפתע כשומר החומות האולטימטיבי?

לדברי פרופסור אורן סופר, ראש החוג לסוציולוגיה ותקשורת באוניברסיטה הפתוחה, שפרסם לאחרונה ספר על ההיסטוריה של גלי צה"ל, היום יותר מתמיד עומדת התחנה תחת מתקפה פוליטית חריפה, שהחלה "עם הפיטורים הבוטים של טוניק כמפקד גל"צ. תמיד היו לחצים על מפקדי התחנה, במיוחד בימי מלחמת לבנון, אבל הם היו שוליים יחסית. הפוליטיקאים נזהרו לא להיתפש כקלגסים. היום הזהירות הזו מתכרסמת, כחלק מתרבות פוליטית־טוקבקיסטית: התבטאויות כמו של מירי רגב או אופיר אקוניס בעניין גל"צ לא היית שומע בעבר. דוגמה מובהקת להשפעת הלחץ הזה היא הדחתו של החייל מגל"צ שכתב מאמר דעה ב'הארץ'. זה לא היה קורה בעבר אבל אני בהחלט יכול להבין את הלחץ על התחנה".

רגב. תבעה יותר מוזיקה עברית ומזרחית בתחנהצילום: תומר אפלבאום

בית לבית היהודי

כמי שכיהן רוב חייו ככתב מפלגות וכנסת, דקל בקיא בפוליטיקה והדבר ניכר גם בתפקודו כמנהל התחנה. הוא מעולם לא הצניע, למשל, את קרבתו האישית לגדעון סער ואף הנחה את טקס החתונה שלו ושל גאולה אבן, ידידתו משכבר הימים ברשות השידור. אבל בעיני רבים בתחנה, קו פרשת המים סומן כשבוע לאחר הבחירות לכנסת ה–20, אז פירסם דקל טור דעה ב"גלובס" שכותרתו "התקשורת בועתית — חייבים להכניס לשם יותר ימניים", ובו טען כי התקשורת סובלת מהטיה ברורה שמאלה ומשום כך הציבור הולך ומתנתק ממנה. הוא הביע התנגדות גם לסלידה המופגנת בתקשורת כלפי ראש הממשלה נתניהו וטען כי היא נובעת מרדיפה אישית.

נראה כי כחלק מאותה תפישת עולם ניכרים מספר ששינויים בתחנה: את המובהק שבהם ניתן לשמוע מדי בוקר בתוכנית הדגל "בוקר טוב ישראל", שם מקבלים שרי "הבית היהודי", נפתלי בנט, אורי אריאל ואיילת שקד, זמן אוויר בשפע, כזה שגורמים פוליטיים אחרים יכולים רק לחלום עליו. מנהיגות שמאל ומרואיינות מבוקשות דוגמת שלי יחימוביץ' וזהבה גלאון מקבלות במה בתוכניותיהם של רזי ברקאי ויעל דן, שני איים מבודדים מהימים שלפני מהפכת דקל, אבל את ראיונות הבוקר הן מעבירות אצל המתחרים ברשת ב', ביומן של אריה גולן. בגל"צ מסבירים בעניין זה: "הממשלה היא הגוף המוביל מדיניות, לכן אך טבעי ששריה יקבלו במה נרחבת יותר מהאופוזיציה בשידורינו". עם זאת, באחרונה ניכרת גם נוכחות פיזית של ראשי הימין הישראלי במסדרונות התחנה, עם ביקורי פתע של שרי הליכוד אופיר אקוניס, יריב לוין, זאב אלקין ועוד.

איזנקוט. ביקש להעביר את פעיל ותקציב התחנה למשרד הביטחוןצילום: אוליבייה פיטוסי

דוגמאות נוספות לפנייה ימינה ניתן למצוא בדרישתו של דקל להפסיק את הראיונות של רזי ברקאי עם פעיל החמאס ריבחי רנטיסי, בהפיכתו של יועז הנדל, לשעבר ראש מטה ההסברה של נתניהו, לעוגן קבוע בתחנה, בין השאר בתוכניתו עם ספי עובדיה בימי חמישי, ובמינויו של אוריה בכרך לסגן מפקד התחנה. בכרך, בנו של פעיל הליכוד אריה בכרך, הוא בוגר ישיבת קריית ארבע וחובש כיפה סרוגה.
גם בחירתו של דקל להגיש תוכנית פוליטית לצידו של עמית סגל, הכתב הפוליטי של חדשות ערוץ 2, עוררה הרמת גבות בתחנה. "פעם, אם עלו מפקדי התחנה לשידור, הוגבל השיח לצבא ומוסדותיו", אמר אחד ממפקדיה של התחנה בעבר.

"גל"צ תמיד נדרשה להלך בין הטיפות תוך שמירה על איזון פוליטי, אבל בתקופה של דקל האיזון הופר" — אומר קצין בכיר לשעבר, שעמד בקשר קבוע עם התחנה. "גם שדרנים שזוהו עם השמאל לא הקלו על מרואיינים מהמחנה שלהם. למפקדי התחנה תמיד היה חשוב לשמור על א־פוליטיות. הבחירה במגישים ואנשי תוכן חייבת להיות נקייה ואני לא בטוח שהיא כזאת כיום".

"דקל מתנהג יותר כמו כתב פוליטי ופחות כמו איש צבא", מוסיף אחד מעמיתיו לשעבר. "הוא צמח בגל"צ ופיתח מסלול חיים של עיתונאי. אולי בגלל זה היה לו יותר קל להוריד תוכניות כמו 'שטח 6' או את 'רצועת הביטחון', שיצרו את הקשר בין התחנה לצבא. גם את האוניברסיטה המשודרת הוא הוריד ואז הבין שעשה טעות, והחזיר. הרי זה אחד המותגים היוקרתיים ביותר של התחנה. זה לא מקרי לדעתי", מוסיף הגורם, "שהרמטכ"ל לא טרח להגיע לטקס פרס מפקד גלי צה"ל למצטייני התחנה ונמנע מלברך את החיילים ב'קולה של אמא' בסוכות האחרון, כפי שקורה תמיד". בגל"צ הגיבו בעניין זה: "גם בעבר רמטכ"לים לרוב לא הגיעו לפרס מפקד גל"צ. ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, נכח ונאם באירוע. לגבי 'קולה של אמא' — הרמטכ"ל הודיע מראש שלא ישתתף בגלל אילוצי לו"ז, וגם כאן ראש אכ"א השתתף בשידור. הניסיון לקשור בין התבטאות הרמטכ"ל בנוגע לתחנה ובין שינוי הקו בה לכאורה — מופרך".

ברזילי. המינוי התעכב ככל הנראה בגלל לחץ מימיןצילום: אסף עברון

אחד המפקדים־לשעבר של התחנה נשמע חד הרבה יותר בעניין הפוליטי: "ירון דקל יביא לסגירתה של גלי צה"ל", הוא אומר, "אנחנו מצויים במשבר הכי גדול שעבר על גל"צ מאז היווסדה. לא היה מפקד בתחנה שלא נאלץ להתמודד עם לחצים מצד פוליטיקאים כך שזה לא מפתיע שהם מנסים את מזלם גם מולו. הבעיה היא שהוא גם נתן להם לעבור את סף הדלת ומזמין אותם לשיחה. הוא ממש גאה בקשר שלו איתם".

מנגד, יצחק לבני, מהמפקדים המיתולוגיים של גל"צ ומי שהפך אותה לתחנה המשדרת 24 שעות ביממה, לא מוצא פגם מהותי בפעולתו של דקל: "חלק מהדנ"א של התחנה הוא שמירה על רעננות ושינוי לפי רוח הזמן. אני לא מת על כל השינויים שירון הוביל, אבל זה עניין של טעם. אני גם עוקב אחר יומני החדשות ולא מצאתי שם הטיה פוליטית". לבני, שיזם בין השאר את הפרויקט המצליח של הלחנת שירי משוררים, מוסיף עקיצה קלה על איכות השידורים כיום — שאינה מכוונת דווקא לגל"צ: "בעבר חשבנו שאין סתירה הכרחית בין רייטינג לאיכות, אבל היום הדברים השתנו".

רון בן ישי, מפקד גל"צ לשעבר שקלט את דקל לתחנה בשנות ה–80, נוטה להסכים עם לבני. "דקל בוודאי לא מושחת. הוא גם יודע שהכנסת הפן הפוליטי לא תקדם אותו. צריך להבין גם שהיום הכל נתפש כפוליטי: גם דיון על האיום האיראני הופך לוויכוח בין אוהדי ביבי ומתנגדיו". לדעת בן ישי, סכנת הסגירה של התחנה היתה אמיתית, בגלל עמדת הרמטכ"ל.

רון בן ישי, מפקד גלצ לשעברצילום: תומר אפלבאום

בכיר באגף החדשות של התחנה אומר בעניין זה: "אנחנו מקבלים כל הזמן תלונות וטלפונים מגורמים בכירים מהימין שאנחנו תחנה שמאלנית, ותלונות מהשמאל שאנחנו נוטים לימין. כנראה שאנחנו עושים בגל"צ משהו טוב".

גם ההחלטה שקיבל דקל שלשום, למנות את אבי ברזילי לראש חטיבת החדשות, חצי שנה לאחר עזיבת ספי עובדיה לערוץ 10, יכולה להתקבל בין השאר כצעד מאזן־פוליטית. המינוי של ברזילי, המוכר כאיש שמאל, עמד על הפרק באוגוסט 2015 אך התעכב — עיכוב שיוחס להתנגדות מצד גורמי ימין.

פיצויים במאות אלפים

דלית עופר. המפקדת המיתולוגית של התחנהצילום: דניאל בר און

לפי הנתונים היבשים, דקל הביא עימו שפע בשורות כמפקד התחנה וריענן את לוח השידורים כפי שלא נעשה שנים רבות לפניו. במבחן ההאזנה, עם זאת, נרשמה ירידה. אם בחציון השני של שנת 2013 עמד ממוצע ההאזנה של התחנה על 25.8%, הרי בחציון השני של 2014 ירד הממוצע ל–24.6% וב–2015 המשיך לרדת ועמד על 23.8% בלבד. אמנם ירידות בשיעור ההאזנה נמדדו בתקופה זו גם בתחנות מקבילות דוגמת רשת ב', אך בכירים בתחנה טוענים כי המהפכות שכפה עליהם דקל היו בעיקרן קוסמטיות בעוד שאת הבעיה האמיתית של נדידת המאזינים לא פתר.

אחד המפקדים לשעבר של התחנה הוסיף: "הערך המוסף של גל"צ הוא בתחום הערכי והתרבותי — ואת זה היא איבדה במידה מסוימת בתקופתו של דקל. למשל הפרויקט 'עוד מעט נהפוך לשיר', שבו זמרים ואמנים הלחינו שירים של נופלים: זה היה רעיון מבריק שצבר תאוצה, אבל מה — הוא היה רעיון של גולן יוכפז. אז דקל העיף את יוכפז וזרק מהחלון גם את הפרויקט הזה".

דימוי הרפורמטור שטיפח דקל נשען בין השאר על מהלכי הדחה שיזם, וכללו את פיטוריהם של אנשי "בוקר טוב ישראל", גולן יוכפז ומיכה פרידמן — צמד שהצליח לראשונה להתחרות באחוזי ההאזנה עם יומן הבוקר של אריה גולן ברשת ב'. את פרידמן החליף דקל באסף ליברמן, שלא החזיר לתוכנית את יוקרתה.

אל הפיטורים של יוכפז ופרידמן הצטרפו גם פיטורו של דליק ווליניץ וביטול תוכנית הערב האהודה של שמעון פרנס. דווקא המגיש הוותיק חגי חריף, עם התוכנית במוצ"ש "במוצאי יום המנוחה", נשאר על כנו. במקרה או לא, חריף הוא גם אחד מכותבי הנאומים של נתניהו. דקל גם ביקש כזכור להוריד את התוכנית האיקונית "המילה האחרונה" אך לאחר לחץ ציבורי כבד השאיר אותה תוך שינויים קוסמטיים והבאת מגישים חדשים, בהם יוסי שריד, רוני בר־און ומנחם הורוביץ. ראש מחלקת התוכניות, גלעד אמיליו שנקר, וראש מחלקת התרבות, אתי אנטה, התפטרו.

יעלון. צפה בחשדנות מן הצד בדיאלוג שנרקם בין דקל לרגבצילום: יונתן זינדל / פלאש


במקום המודחים, הובאו לתחנה מגישים חדשים דוגמת יאיר ניצני, שמגיש את רצועת הבוקר הראשונה, ירון ברובינסקי עם התוכנית הסאטירית "סטטוס קוו", מירי נבו במגזין הספורט ואחרים.

חלק מהפיטורים שיזם דקל נתפשו כפוגעניים. כך למשל דליק ווליניץ, שהגיש שנים ארוכות תוכניות כמו "רצועת הביטחון", "יש עם מי לדבר" ו"יוצאים לאור": דקל זימן אותו למשרדו ופיטר אותו. דקה לאחר שיצא ווליניץ, הוא קיבל טלפון ממדור הברנז'ה של אתר וואלה!, והתבקש להגיב לפיטוריו.

גם לשמעון פרנס, שהגיש תוכנית קבועה של מוזיקת עולם, קרא דקל למשרדו והודיע לו כי בעוד שלושה ימים יפסיק להגיש את התוכנית. בכיר בתחנה מספר: "כשדקל נשאל מדוע הפיטורים מיידיים וטראומטיים, הוא ענה שאחרת המפוטרים עלולים למחות נגדו בשידור. מי מפטר בצורה כזאת אדם שעבד אצלך כל כך הרבה שנים?".

גם פיטוריו של גולן יוכפז, העורך והמגיש המצליח של "בוקר טוב ישראל", עלו לכותרות. דקל הבטיח ליוכפז כי יוכל להמשיך בתפקידו בתחנה לצד תפקידו כראש חטיבת החדשות של ערוץ 10 — אבל אז חזר בו בטענה כי לא סביר שיוכפז יחזיק בו־זמנית בשני הכובעים המקצועיים. קדמה לכך מתיחות מסוימת בין השניים הקשורה לכך שיוכפז היה מועמד לצד דקל במירוץ למפקד התחנה. פיטוריו של יוכפז התגלגלו בסופו של יום לתביעה בסך 1.3 מיליון שקל שהגיש כנגד דקל והתחנה, המתבררת בימים אלה בבית המשפט.

יועז הנדל. הפך לעוגן קבוע בתחנהצילום: מוטי מילרוד

תביעות פיצויים אחרות כבר נמצאו מוצדקות ועלו לתחנה הרבה כסף: כך דוברת התחנה לשעבר, טלי טננבאום, שזכתה בכ–300 אלף שקלים, וגלעד אמיליו שנקר שקיבל כמחצית הסכום.

והרי התחזית

במסגרת הארגון מחדש של התחנה איחד דקל 14 מחלקות לארבע, במטרה להפחית סחבת ולהקטין את חובה של התחנה, שעמד עם כניסתו על כ–3 מיליון שקלים. אבל חיילים בתחנה מתלוננים כי הצמצום גרם למחסור חמור בכוח אדם, והנטל, לפחות במחלקת החדשות, כבד מדי.

גולן יוכפז. דקל הבטיח כי יוכל להמשיך בתפקידו בתחנה וחזר בוצילום: אייל טואג

לצד זאת, אייש דקל ארבעה תקנים חדשים עבור פינה יומית אישית בת רבע שעה המוגשת על ידי עידו קינן, נטע אחיטוב (הכותבת גם ב"הארץ"), אורלי מיכאלי ואבנר הופשטיין. התמיה גם המינוי של חזאי גל"צ, אורי הלה: עד אז נעזרה התחנה בחזאי של בית דגן. מהלכים כאלה נתפשו כבזבזניים. "הוא כל הזמן מדבר על התייעלות אבל יוצר רצועה של רבע שעה שעובדים עליה ארבעה אנשים, בעוד שבצוותי החדשות אנשים קורסים תחת הנטל", אומרת בכירה לשעבר בתחנה. כתב בתחנה מוסיף: "שינויים הם דבר מבורך, אבל להעיף מיומני הבוקר פינות כמו הפלילים או התרבות והספורט — זו טעות פטאלית".

בשנה הנוספת שניתנה לדקל, הוא יצטרך אם כן להוכיח את עצמו לא רק בחזית הפוליטית, בתכנים ובאחוזי ההאזנה, אלא גם ביחסיו עם עובדים לא מרוצים.  
מגל"צ נמסר בעניין אביהו מדינה: "איננו נוהגים להגיב על תוכן דיונים שהתקיימו בפורומים שונים, רק נאמר שלא התקיימה התייעצות לגבי אביהו מדינה כפי שנטען בכתבה". בעניין התוכנית שמגיש דקל נמסר: "מפקד גל"צ הוא גם עיתונאי ושדר מוכר. גם מפקדי גל"צ קודמים שידרו (כפרשנים למשל). התוכנית עם עמית סגל זוכה להרבה תגובות מהמאזינים ומייצרת שיח בקרב מקבלי ההחלטות וברשתות החברתיות".

בעניין דליק ווליניץ: "דליק היה פרילנס ועבודתו הופסקה עקב צמצומים. עזיבתו של עובד הינה אירוע לא נעים לשני הצדדים. אנחנו מכבדים את העובדים ולא ננהל איתם שיח דרך התקשורת". על פיטורי גולן יוכפז: "הנושא בערכאה משפטית".
בעניין העומס על מחלקת החדשות: "גל הטרור ואירועי פריז אכן יצרו עומס, כמו במערכות חדשות אחרות. גל"צ מצליחה במשימה בצורה מעוררת כבוד. דן שחורי עושה עבודה מצוינת כמ"מ מנהל החדשות".

הכניסה לגלצ ביפו. העובדים נשמו לרווחה — נשארים תחת צה"לצילום: דודו בכר

*הכתבה תוקנה לאחר פרסומה: אבי בניהו מונה לדובר צה"ל רק לאחר שסיים את כהונתו כמפקד גל"צ ולא כפי שנכתב במקור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ