איגודי היוצרים למאבק נגד דו"ח פילבר: "ביבי פועל לביטול היצירה העברית"

ההמלצות של מנכ"ל משרד התקשורת להפחית מהשקעות "הוט" ו"יס" בסוגה עילית ולהעביר את המחויבות לתאגיד השידור הציבורי, מרתיחה את היוצרים שכן לא ברור מתי יקום התאגיד. לדבריהם, תקציב ההשקעות ייפגע בכל מקרה וגם היצירה הקולנועית תיפגע אנושות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איגודי היוצרים וביניהם איגוד התסריטאים, המפיקים והבמאים, יוצאים למאבק נגד המסקנות שהציגה אתמול ועדת פילבר, בנושא האסדרה (רגולציה) של שוק התקשורת והטלוויזיה בישראל. היום צפויים להיפגש נציגים משמונת איגודי היוצרים ולגבש מתווה פעולה נגד המסקנות שפירסם מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר. היוצרים חוששים כי הפחתת הרגולציה והמחויבויות של גופי השידור בישראל להשקיע ביצירה, הן בערוצים המסחריים והן בכבלים ובלווין, יביאו להפחתה דרמטית ביצירת סדרות מקור מסוגה עילית, בתחום הדרמה וגם בתחום התיעודי.

שלמה פילבר. היוצרים חוששים מהפחתה דרמטית ביצירת סדרות מקור מסוגה עילית
שלמה פילבר. היוצרים חוששים מהפחתה דרמטית ביצירת סדרות מקור מסוגה עיליתצילום: אבי אוחיון / לע"מ

דוגמה בולטת להפחתה כזאת ניתן למצוא במחויבויות התוכן החדשות של  "יס" ו"הוט": כיום מחויבות החברות הללו בהפקות מקור המבוססות על 8% מהכנסותיהן. על פי ההחלטות שפורסמו בדו"ח פילבר (אך אינן סופיות), תרד מחויבות התוכן הזו כבר בשלב הראשון ל–4% ובהמשך, תוך ארבע שנים, ל–2.5% בלבד. עם זאת ראוי לציין כי מסקנות הוועדה יתממשו רק לאחר הליכי שימוע וחקיקה, ואלה צפויים להתמשך זמן רב, אולי יותר משנה.

בדו"ח פילבר נכתב עוד כי את המכסה שיורידו מעל עצמן "הוט" ו"יס" במחויבות לתוכן מקורי, ייקח על עצמו תאגיד השידור הציבורי שאמור לקום במקומה של רשות השידור. כיוון שבמשרד התקשורת מודעים לכך שהתאגיד טרם הוקם וכרגע אין באמתחתו ולו תוכנית אחת לשידור, מתחייבת ועדת פילבר כי לא יינתנו הקלות לכבלים וללווין בטרם יעמוד תאגיד השידור הציבורי על רגליו.

יריב הורביץ. "מה שקיבלנו עם המסקנות האלו של פילבר זו טלוויזיה כמו בעידן ברלוסקוני"
יריב הורביץ. "מה שקיבלנו עם המסקנות האלו של פילבר זו טלוויזיה כמו בעידן ברלוסקוני"צילום: אוליבייה פיטוסי

"מה שקיבלנו עם המסקנות האלו של פילבר זו טלוויזיה כמו בעידן ברלוסקוני", הגיב אתמול בזעם יריב הורוביץ, יו"ר איגוד הבמאים בישראל. "הרי כשהוא עלה לשלטון, הטלוויזיה והקולנוע האיטלקי החלו לגווע. כל היום קיבלת על המסך שעשועונים רדודים. זה כנראה מה שביבי רוצה שיהיה לנו פה, לחם ושעשועים. מה שמדהים הוא שביבי מושך מצד אחד לאיזה כיוון יהודי ומשיחי, ומצד שני עושה את כל מה שהוא יכול כדי לבטל את היצירה בעברית. גם הרעיון של להטיל את כל המשקל על התאגיד החדש הוא מגוחך. זה גוף שעוד לא קיים והוא מחליף גוף שסבל משנים של הרס מתמשך. אני באמת מאמין שאם המתווה הזה יעבור, אנחנו נראה על המסך בעיקר הרבה שעשועונים. מישהי שתוריד את החזייה ותזכה לנסיעה לברבדוס".

מרכיב נוסף בדו"ח המקומם את היוצרים הוא שההשקעה של התאגיד בהפקות מקור אמורה לעמוד על 260 מיליון שקל בשנה. היוצרים טוענים, כי בפועל הסכום נמוך משמעותית, שכן רק 90 מיליון שקלים יופנו ישירות ליצירת סוגה עילית: 40 מיליון שיופנו ליצירה תיעודית ו–50 מיליון נוספים לדרמות וסדרות מתוסרטות. שאר הכסף, 170 מיליון שקלים, יפוזר כראות עיניה של הנהלת התאגיד בין תקציב החינוכית (שצפוי לעמוד על 40 מיליון שקלים), הטלוויזיה בערבית (כ–20 מיליון שקלים) ושידורים נוספים.

בתוך כך, אולי בניסיון להרגיע את הרוחות, מסרו אתמול נציגי משרד התקשורת כי יעבירו בשבוע הקרוב 60 מיליון שקל להפקות מקור בתאגיד השידור הציבורי.

אין לוועדה מושג

עמית ליאור. "במקום לעשות רגולציה שתעודד הפקה של סוגה עילית, הם מבטלים אותה"
עמית ליאור. "במקום לעשות רגולציה שתעודד הפקה של סוגה עילית, הם מבטלים אותה"צילום: תומר אפלבאום

עוד סעיף בדו"ח פילבר שמדאיג את היוצרים קשור להקלה שאמורה להינתן לגופים חדשים שיבקשו להיכנס לשוק הטלוויזיה. כך למשל, גוף שידור דוגמת "סלקום טי וי" (שאליו צפויים להצטרף גורמים נוספים מטעם רמי לוי, פרטנר ואחרים) לא יהיה מחויב ביצירה מקורית עד שיגיע להיקף פעילות של 20 אחוזים מהשוק — או לאחר שלוש שנות פעילות. מהלך כזה, קובעים גורמים בשוק הטלוויזיה, ינגוס בהכנסותיהם של הגופים הוותיקים, שישקיעו לכן פחות בסדרות ובהפקות מקור — בעוד הגופים החדשים יסתמכו בעיקר על רכש מחו"ל ועל תוכן שכבר הופק בידי הגופים הוותיקים. כל זה עלול להפחית דרמטית את כמות הפקות המקור ולפגוע אנושות בתעשייה כולה. "הוט" ו"יס", מסבירים אותם גורמים, משקיעות מדי שנה מאות מיליוני שקלים ביצירה מקורית בתחום הדרמות המתוסרטות, והפחתת הרגולציה תוריד את כמות ההפקות המקוריות ותפגע ביצירה הטלוויזיונית האיכותית בעברית, הנשענת ברובה כיום על חטיבות התוכן של "הוט" ו"יס".

"כל הכסף הזה שמדברים עליו בהקשר של תאגיד השידור הציבורי, פשוט תלוי על העץ" אומר עמית ליאור, יו"ר איגוד התסריטאים, על המהלך שפילבר מוליך. "אנחנו עוד מחכים ל–140 מיליון שקל שחייבים ליצירה ברשות השידור בשנתיים האחרונות ולא קיבלנו. המסקנות של ועדת פילבר מבוססות על התקציב של התאגיד החדש, כאילו מישהו יודע מה הולך להיות שם בכלל. במקום לעשות רגולציה שתעודד הפקה של סוגה עילית, הם מבטלים אותה. זו זוועת אלוהים. ביבי החליט להפריט את העברית ואת היצירה בעברית. הפכנו מעם הספר לעם המספרים. אם הוא כל כך בעד להפריט ולהיות כמו באמריקה, שיביאו לנו כבר את דונלד טראמפ ונגמור עם הסיפור. הם פשוט יושבים שם בוועדה הזו ומוציאים מספרים שמשקרים. אנחנו נצא למאבק ונראה איך המספרים שהם מציגים, פשוט לא נכונים".

לירן עצמור. "ממהרים להוריד את המחויבויות של הוט ויס עוד לפני שהתאגיד קם"
לירן עצמור. "ממהרים להוריד את המחויבויות של הוט ויס עוד לפני שהתאגיד קם"צילום: תומר אפלבאום

יריב הורוביץ, יו"ר איגוד הבמאים, מוחה גם על ההחלטה של ועדת פילבר לבטל את מחויבוית הזכייניות המסחריות (קשת, רשת וערוץ 10) לקולנוע הישראלי. "הם מחויבים היום להשקיע ארבעה מיליון שקל בקולנוע ישראלי. בלי הכסף הזה אי אפשר להפיק קולנוע בישראל — על פי חוק. הרי חוק הקולנוע קובע שקרן יכולה להשקיע עד 80 אחוז מתקציב ההפקה, ואת שאר הכסף צריך להביא מבחוץ. זה בדיוק היה התפקיד של הזכייניות. אז עכשיו הם רוצים להוריד את זה, ומה יהיה על הקולנוע? זה רק מוכיח עד כמה לאנשים שיושבים בוועדה הזאת אין מושג על הדרך שבה התעשיה מתנהלת. נכון, תמיד אפשר ללכת לגייס את הכסף החסר בצרפת, אבל אז הם יתלוננו שהקולנוע שלנו ממומן על ידי גופים חיצוניים שמשפיעים על התוכן".

גם לירן עצמור, ממפיקי הטלוויזיה והקולנוע הבולטים בישראל, מוחה על ההישענות של הדו"ח על תאגיד השידור: "כל ההסתמכות הזו על עתיד אוטופי שבו יהיה לנו תאגיד שידור ציבורי מתפקד היא מגוחכת. הם ממהרים להוריד  את המחויבויות של הוט ויס עוד לפני שהתאגיד קם ואין לאיש מושג מה יהיה ומתי הוא יתחיל לשדר. גם הפגיעה שלהם בתחום הפיצ'רים היא איומה — היא פשוט מחסלת את האפשרות להמשיך וליצור קולנוע בארץ. עכשיו הגיע הזמן של אנשים דוגמת שר החינוך ושרת התרבות להילחם על היצירה המקורית ולהבהיר שהם לא ייתנו יד לדחיקתה מהמסך". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ