פרס אקו"ם למשוררת רחל חלפי ולמלחין ארי בן שבתאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוכרזו שמות הזוכים בפרס אקו"ם בתחומי הספרות והמוזיקה הקונצרטית. בתחום הספרות יוענק השנה הפרס למשוררת רחל חלפי, על מכלול יצירתה. הארגון יעניק גם פרסים לסופר ישראל (פוצ'ו) ויסלר ולמלחין ונגן הגיטרה, ירון חסון.

רחל חלפי
רחל חלפיצילום: דודו בכר

חלפי, כך קבעה ועדה בה היו חברות דורית רביניאן, חנה גולדברג וטל ניצן, היא הזוכה בפרס ע"ש דליה רביקוביץ, בגובה 35 אלף שקלים. הוא יוענק לה בזכות 16 הספרים שפירסמה ב-40 שנות יצירתה, ובזכות "עולם לשוני וחווייתי ייחודי ומרהיב בטריטוריה של השירה העברית החדשה".

פרס עידוד פרסום היצירה ע"ש דבורה עומר, המוענק לספרות ילדים ונוער, יוענק לסופרת ציפי גון גרוס, עבור ספרה "פעם היינו משפחה". פרס שלמה טנאי, לעידוד פרסום היצירה יוענק לקובץ השירים "שיהפוך הסדק אורו", מאת יונתן קונדה.

שני פרסים ליצירה המוגשת בעילום שם יוענקו גם הם באותו המעמד: פרס ע"ש נתן יונתן לשירה ליצירה "חמש אבנים", מאת יהודית דריגס, ופרס ע"ש אהרון אשמן לתחום הסיפורת לערן ויזל, על ספרו "בשבחי הבדידות".

הפרסים הללו, שגובהם 15 אלף שקלים כל אחד, יוענקו בטקס שיתקיים בבית היוצר של אקו"ם, בנמל תל אביב, ב- 15 בפברואר. באותו הטקס יוענקו גם פרסים מטעם דירקטוריון אקו"ם, לויסלר ולחסון, בסך 10,000 שקלים, לתרומתם ליצירה המקורית.

בתחום המוזיקה הקונצרטית ליוענק פרס מפעל חיים ע"ש פאול בן חיים למלחין והמורה פרופ' ארי בן שבתאי. חשיבותו כמלחין שנוגע בתחומי מוזיקה רבים ומגוונים, ממסורתית ועד מוזיקה אלקטרונית וממינימליזם ועד ג'אז ורוק עכשווי, היתה במרכז שיקולי השופטים, כמו גם חשיבותו כפרופסור לקומפוזיציה.

ארי בן שבתאי
ארי בן שבתאיצילום: דודו בכר

פרופ' בן שבתאי כיהן בעבר כיו"ר איגוד הקומפוזיטורים הישראלי והפיק את האנתולוגיה המקיפה של מוזיקת הפסנתר הישראלית – "פסנתרין", אנתולוגיה שיצאה על גבי תשעה תקליטורים.

שלושת הפרסים האחרים הוענקו ליצירות ספציפיות, והוענקו למלחין יאיר קלטרג, ששלח יצירה בעילום שם. היצירה "Regarding Iona Potapov" עוסקת בטקסט של צ'כוב ומפרשת אותה בעזרת כלי נגינה וקולות.

הפרס ע"ש חיים אלכסנדר לעידוד פרסום היצירה הוענק למלחינה אלונה אפשטיין על יצירתה "בית תפוס". השופטים טענו כי "המלחינה הצליחה מבחינה קומפוזיטורית לסדר את האבנים בסדר עדין־כאילו עוד רגע מתפורר, אך יחד עם זאת היא מצליחה ליצור נרטיב קומפוזיטורי ברור".

את הפרס ע"ש מנחם אבידום על הישג השנה קיבל המלחין דן יוהס על יצירתו "Repercussions". יוהס, שקיבל כבר כמה וכמה פרסים על יצירותיו והישגיו בעבר, יקבל את הפרס על יכולת הכתיבה הווירטואוזית שלו, כתיבה המלאה ב"הומור, ליריות ועדינות". אין ספק כי חשיבותו של דן יוהס למוזיקה העכשווית הישראלית היא עצומה, הן כמלחין, הן כמורה והן כמנהל אנסמבל המאה ה–21.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ