רגב בכנסת: "אין לי בעיה עם מי שיחתור נגד ישראל, אבל לא במימון המדינה"

"בספורט אנחנו יוזמים - ובתרבות פסיביים. אין מצב שתקציב התרבות יחולק לפי 2015, ב–2016 הוא יחולק לפי צדק תרבותי", אמרה שרת התרבות בדיון סוער בוועדת החינוך של הכנסת. ל"הארץ" אמרה: "החוק אינו עוסק כלל בצנזורה". ומהי "רגבת"? ומה גרם לרגב להתפרץ על ח"כ שטרן בקריאה "בזוי וחוצפן!"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב הבוקר בדיון בוועדת החינוך בכנסת
מירי רגב הבוקר בדיון בוועדת החינוך בכנסתצילום: אמיל סלמן

שרת התרבות והספורט מירי רגב הציגה הבוקר (רביעי) את חזון משרדה בדיון וועדת החינוך בכנסת, ברקע הסערה שחוללה אתמול הצעת החוק שלה לנאמנות בתרבות. "מהי תרבות ומה תפקיד המשרד? האם תפקידו הוא להיות כספומט וצינור להעברת כספים או לקבוע מדיניות? בספורט אנחנו פועלים ויוזמים", הוסיפה השרה, "בתרבות אנחנו פסיביים, כספומט, צינור שמעביר כספים למוסדות תרבות בלי לשאול שאלות מדיניות".

השרה הדגימה מהם בעיניה הקריטריונים האוטומטיים המקובלים כיום: "אם גוף סיים שנתיים הכשרה — יקבל (תקציב) לפי קריטריונים של: כמה הרצות, כמה כלים על הבמה, גודל תזמורת", והוסיפה: "אני לא מפיקת על, זה לא מעניין אותי. איפה מדיניות של משרד ששואל איך לצמצם פערים? למה אין תיאטרון דרוזי או אתיופי או לנשים? למה אין מדיניות ברורה לנושא תרבות? כי זה משרד שהוא כספומט. לא בבית ספרי! כל עוד אני שרת התרבות משרדי יעביר תקציבים על פי מדיניות ברורה, שמרימה דגל חברתי ומטפלת בעוולות חברתיות, מחלקת משאבים אחרת".

השרה התייחסה גם לבעיית ה"קול הקורא" המסורבל שבאמצעותו מבקשים תקציב, ואמרה: "תפקידנו היה להעביר כסף על פי קריטריונים ו'קולות קוראים' שאינם נגישים. צריך (כיום) להיות באוניברסיטה כדי למלא 'קול קורא' של משרד התרבות! יישובים ערביים מממנים חברות ייעוץ שיעזרו להם למלא 'קול קורא' כי הוא לא ברור. סך הכל הוא רוצה קצת תיאטרון, קצת מחול ואיזו מוזיקה אנדלוסית, חס וחלילה. (עד עתה) המשרד העביר לפי קריטריונים כמותיים. No more! כספי 2016 של אזרחי ישראל יחולקו על פי צדק תרבותי – וָלא – אעביר את כל הכסף לנשים מוכות או לילדים מוגבלים. אין מצב שתקציב התרבות יחולק לפי 2015.

"לכן הכנסתי לסחרחורת את כל גופי המשרד", סיכמה בעניין זה השרה רגב, "כולל היועץ המשפטי לממשלה, ויש שינויים שתיכף יוצאים ותיקוני רגב שמעולם לא נעשו בחמישה חודשים! הם הבינו שאני מתכוונת ברצינות ותקציב יחולק למגזר חרדי על פי אפיוני המגזר, ומגזר ערבי על פי אפיוני המגזר — בשביל זה שיניתי תקנות וקריטריונים".

הצעת החוק שיזמה רגב, וטרם נבחנה על ידי היועמ"ש או הוצגה בוועדת השרים, מציעה להעביר למשרדה את הסמכות לשלול תמיכות ממוסדות שיעברו על אחת העילות המופיעות כיום ב"חוק הנכבה": שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור, תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל, ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל וכן מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

לפי דברי הסיכום לתזכיר הצעת החוק, שהגיע אתמול לידי "הארץ", "החוק פוגע באופן מידתי בחופש הביטוי של גוף נתמך או מתוקצב, ויש לו חירות לבחור (אם) לבצע את הפעולה העומדת בסתירה לעילות הקבועות בחוק, אולם החוק מאפשר לשר הממונה על התקציב להחליט כי המדינה לא תממן פעולה של גוף כזה". בדיון בכנסת התייחסה רגב לעניין: "אם יש למישהו בעיה עם החוקים — נא לחזור לכנסת ולשנות חקיקה. מירי רגב לא המציאה חוקים, מירי רגב רוצה לעשות הסדרה שהשר שמשחרר כספים יכול גם לעצור כספים. לא יכול להיות שמי שצריך לבדוק אם גוף תרבות פועל בניגוד לחוקים הוא שר האוצר. לשר האוצר אין מיומנות לטפל בגופי תרבות ולכן השר המתיר הוא השר האוסר".

בהתייחס לשאלת חופש הביטוי אמרה רגב: "חופש הביטוי הוא חלק מהדנ"א של החברה הישראלית ואין לי שום כוונה לפגוע בו. זו זכות יסוד במדינה. מדינה לא תממן גוף תרבות שחותר כנגדה. לא תממן מוסד תרבות ששורף את הדגל. אם יש למישהו בעיה עם זה — נא לחזור לכנסת ולשנות חקיקה. מוסד תרבות אינו מעל החוק. כל מי שיחתור נגד מדינת ישראל יכול לעשות זאת — אין לי בעיה עם זה — אבל לא במימון המדינה. על מה קמה הצעקה? על זה שאני מבקשת לאכוף חוקים? החוק הזה לא מתעסק עם צנזורה או חופש הביטוי. הוא אומר דבר פשוט: כל גוף תרבות שלא יפעל בתיאום עם חוקי המדינה, כל מוסד שיחתור נגד מדינת ישראל לא יקבל תקציב מהמדינה".

בדיון הצמידה רגב לעצמה את הכינוי "רגבת" - על משקל "רכבת", כשאמרה: "אנחנו רוצים ליצור רכבת של מוסדות תרבות מהפריפריה למרכז הארץ ולהפך. אולי 'רגבת'. זו המדיניות שאני מובילה. כשהוזמנתי להבימה לצפות בתיאטרון המעבדה מדימונה זה שימח אותי כמו שהבימה מגיעה לדימונה. זו צריכה להיות 'רכבת'. אין לי שום כוונה להתעסק עם התנגחות וצנזורה". יו"ר הוועדה ח"כ מרגי הגיב: "אם השרה אומרת שאינה מתכוונת להיות הצנזורית – דעתי נחה". רגב: "ההצעה לא באה להביא שום חוק חדש, היא לא מתעסקת עם דעות שונות או ניגוח מוסד זה או אחר. היא אומרת: חופש הביטוי הוא הדנ"א של חברה דמוקרטית אבל לא מעל חוקי מדינת ישראל".

ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) זעם על דברי רגב :"אם מישהו חותר — מקומו בבית הכלא! לא את שופטת אותו!" אילן גילאון (מרצ) קרא: "בברית המועצות קראו לזה ז'דאנוב — רגב. חוץ מלסמן את השטח שאת רוצה סביבך מה התוחלת בחוק?" ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) הקשה: "אני הייתי מעז לכתוב על חוק שלי חוק שטרן? מה זה תיקוני רגב? כנראה שזו המטרה של התיקונים".

סתיו שפירצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) שאלה בדיון: "מה הפחד הגדול שאזרחי ישראל יערערו על המציאות, יבקרו את פעילות הממשלה? כדי שיהיה פה חופש יצירה וביטוי המדינה מתקצבת את המוסדות ויש הפרדה ברורה שמונעת מהמדינה להיכנס לתכנים כדי לאפשר להם לעשות יצירה בלי פחד ואיום סגירה. ההתערבות הבלתי פוסקת שלך וההפחדה הבלתי פוסקת של אמנים היא שפוגעת בתרבות. תפסיקי את ההתערבות הפחדנית הזאת", הטיחה שפיר ברגב, "האם מוסדות שיקראו עצמם על שם רגב יקבלו תוספת תקציב?" רגב השיבה בהרמת גבה: "רעיון לא רע".

מרב בן ארי (כולנו) אמרה מנגד: "אמרו שתיאטרון צריך להיות חתרני. אין בעיה, אבל למה לחתור תחת יסודות מדינת ישראל? ואם יש תיאטרון שחותר כך, למה אני צריכה לממן את זה כאזרחית מכיסי?".

דב חניןצילום: אוליבייה פיטוסי

דב חנין (הרשימה המשותפת) העיר: "תרבות נפגעת כשאין תמיכת מדינה ולכן הפרדה בין חופש תרבות לבין תמיכת המדינה היא פיקציה מוחלטת. אני בעד שינוי קריטריונים אבל נגד ביטול קריטריונים. תמיד לא קוראים לזה צנזורה תרבותית, אומרים 'אנחנו פשוט נגד חתירה נגד המדינה. זה הכל!'  מוסוליני דיבר על השחתת הנוער ביצירות זרות! פה לא רחוק, מציגה במוזיאון ישראל תערוכה בשם 'לילה יורד על ברלין' – יצירות אמנות שב-1937 שמו בתערוכת אמנות מנוונת ואנטי לאומית. אסור לנו להידרדר לימים האיומים האלה. זה תמיד בחסות מלים נהדרות, הפטריוטיזם מנופף בדגלים והסכנות ברורות".

יוסי יונה (המחנה הציוני): "יש עוול מול מורשות מסוימות ואני תומך בשרה בעניין. נזכיר את הפילהרמונית אל מול האנדלוסית. בתחום התיאטרון – צריך לעודד יצירה מקומית. בשאלת החוקיות – את כשרת תרבות צריכה להיות זו שמרחיבה את האפשרויות ומתנגשת עם אלה שרוצים להצר אותן". 

ענת ברקוצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ ד"ר ענת ברקו (הליכוד): "השרה אינה אוטומט, אחרת היו מניחים תקציב, וכל שנה הוא היה עובר לשנה הבאה. הקטע של מדיניות הוא תפקידו של שר. אין כאן סתימת פיות ויש חופש דעה לכולם, אבל לפעמים אנחנו צריכים לחשוב – כשעושים סדר עדיפויות – לאן יופנו התקציבים, למה אנחנו רוצים לחשוף את הילדים, לאיזה רפרטואר התנהגויות".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר לרגב: "לא ייאמן שזכית לתארים כז'דאנוב. הייתי חבר במועצה לתרבות שנתיים – זכינו אחרי 2,000 שנות גלות לשר ערבי. ראיתי שאף פעם לא דיברו שם שצריך להוציא את אלה או את אלה. אף פעם לא אמרו שלא ייתנו לאנדלוסית - רק קבעו במשך שנים קריטריונים לפי צרכי המילייה הקטן של כמה עשרות יוצרים תל אביביים".

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) : "זו שרה שיכולה לעקור הרים וגבעות. אני רוצה שהחברים פה יעצמו עיניים ויראו בעיני רוחם את יוסף אבו-ורדה או מוחמד בכרי הבוחרים ביום העצמאות אם לפרוץ בבכי או להשתטח על קבר הסב. אני אומר לך מירי רגב: תיאטרון שאינו חתרני הוא לא לרוחי. תרבות שאינה קנטרנית היא תרבות שאינה לרוחי". 

בדיון פרץ עימות בין רגב לח"כ אלעזר שטרן שאמר: "נאמר לי שמשרדך התנגד לתת אפשרות בחוק לכך שמוסדות העוסקים בהנחלת השואה יתוקצבו בקריטריונים. ההצעה הזו נפלה בשבוע יום השואה הבינ"ל. את ה'אני אני אני' אני מכיר מההתנתקות וראיתי את ההתלהבות של רגב. כשפינינו אנשים היא חגגה שם יותר מבמלחמת לבנון השנייה".

רגב השיבה לכך: "אתה בזוי, תתעסק בעניין! חוצפן!". שטרן: "אני מסתובב פה בהרבה ועדות ולא שמעתי אף שר שמציג תיקונים כתיקונים שלו, שמבטל את אנשי משרדו... הכל 'תיקוני רגב'. היהירות הזו והאני-אני-אני".

בשיחה עם "הארץ" לאחר הדיון מתחה רגב ביקורת על הח"כים שלא קראו את ההצעה בטרם בואם לדיון. "הם באו לכאן ולא הכירו את החוק. החוק בכלל לא מדבר על שום דבר שקשור לצנזורה או ביקורת. הוא מדבר על חוקי מדינה ולא יכול להיות שחופש הביטוי גובר על חתירה כנגד מדינת ישראל".

מאוחר יותר הערב התקבלה השרה בקריאות בוז בביקורה במחזמר "אוויטה" בתיאטרון הבימה בתל אביב. בצעד חריג גם נשאה השרה נאום פוליטי בטרם החלה ההצגה. בהמשך התייחסה רגב לשמועות ולפרסומים שונים על מבחני התמיכה החדשים בתיאטראות. "אמש נשמעו קולות על החלטה שקיבלתי לכאורה להעביר כספים ממוסדות התרבות בתל אביב למוסדות הפריפריה. אני מודיעה כאן בקולי: לא היה ולא נברא, הדברים אינם נכונים", טענה, "אני מייחסת חשיבות לפעילות תרבותית במטרופולין. גם אני מבקרת בלונדון ובניו יורק ומכירה בחשיבות של תרבותית עוצמתית בעיר גדולה. מרכז ופריפריה מחזקים זה את זה, משפיעים זה על זה ומפרים זה את זה. אבל רב-תרבותיות מתבטאת בין השאר בשיח האמנותי בין היוצרים והאמנים מכל רחבי הארץ".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ