"אם תרצו" פתח בקמפיין נגד אמנים ואנשי תרבות

ארגון הימין "אם תרצו" פתח בקמפיין שבו הוא מבקש "לחשוף" אנשי תרבות שהם "שתולים של הקרן החדשה" וארגוניה, כלשונו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכרזה של "אם תרצו"

ארגון הימין "אם תרצו" פתח אמש (רביעי) בקמפיין שכותרתו "שתולים בתרבות", שבו הוא מבקש לחשוף אנשי תרבות שהם "שתולים של הקרן החדשה" וארגוניה, כלשונו. כל זאת בהמשך לקמפיין דומה שניהל הארגון בחודש שעבר נגד כמה מחברי ארגון "שוברים שתיקה". בין האמנים שהוזכרו ברשימות שפירסם הארגון ככאלה שהשתתפו באירועי "שוברים שתיקה" או כחברים במועצה הציבורית של "בצלם" נמצאים השחקנית גילה אלמגור, הסופר עמוס עוז, הזמרות חוה אלברשטיין ורונה קינן וצלם "הארץ" חתן פרס ישראל אלכס ליבק.

"מועצות תרבות, קרנות קולנוע, במאים, שחקנים, תסריטאים, מחזאים, ואנשי 'רוח' נוספים מתנהלים כחונטה פוליטית לכל דבר, העושה את הכל כדי לשמר את כוחה ויכולת השפעתה", נכתב בעמוד הפייסבוק של הארגון, שרמז גם לסערה המתחוללת ביממה האחרונה סביב הצעת חוק "נאמנות בתרבות" שהציגה הבוקר שרת התרבות מירי רגב בכנסת, "בכל פעם שנבחרי ציבור במדינה מנסים לממש את המשימה שהוטלה עליהם על ידי העם באופן הדמוקרטי והלגיטימי ביותר אנו נתקלים במסע הכפשה מצד 'אנשי התרבות'.

פעם זה עמוס עוז, פעם זו גילה אלמגור או דויד גרוסמן. בסיבוב הנוכחי מול שרת התרבות ניצב בגאון יהושע סובול. הבעיה היא שאותם אנשים משמיטים את העובדה שהם חברים בארגונים שתולים הפועלים במימון ממשלתי זר והקרן לישראל חדשה נגד מדינת ישראל", כתבו בארגון הימין והוסיפו: "היות שחלה על הציבור הזכות המלאה לדעת את הפרטים הללו, נפרסם בימים הקרובים עשרות שמות של 'אנשי תרבות' החברים בארגונים שתולים למיניהם. אנחנו לא נאפשר לארגונים שתולים לזרות חול בעיני הציבור".

הרשימה הראשונית שפירסם הארגון כוללת חלוקה שמית של אנשי התרבות שסומנו לפי פעילותם בארגונים. כך ברשימת האמנים שלקחו חלק באירוע של "שוברים שתיקה" מוזכרים השחקניות שרה פון־שוורצה וחלי גולדנברג, הבמאים אופירה הניג ורני בלייר, הכוריאוגרף אוהד נהרין והאוצר גדעון עפרת. ברשימת האמנים שלפי הארגון חברים במועצה הציבורית של "בצלם" הוזכרו הסופר עמוס עוז, השחקניות גילה אלמגור ורבקה מיכאלי, האמן דני קרוון, הסופר דויד גרוסמן ופרופ' אריאל הירשפלד. כחברים במועצה הציבורית של "יש דין" הוזכרו ברשימה המחזאי והבמאי יהושע סובול ומנהלת הקרן לירושלים לשעבר רות חשין. כחברים במועצה הבינלאומית של הקרן החדשה לישראל הוזכרו ברשימה המשורר רוני סומק, הסופרים עמוס עוז וסמי מיכאל והזמר שאנן סטריט.

ברשימה הראשונית שפרסם הארגון בעמוד הפייסבוק שלו הוא הזכיר את שמה של המחזאית והבמאית ענת גוב, שמתה ב-2012, כמי שנטלה חלק באירוע של "שוברים שתיקה". ב"אם תרצו" אמרו כי בשל תגובות שקיבלו בעניין הוסר שמה כך שאינו מופיע ברשימה המעודכנת.

הסופרת רונית מטלון, המופיעה ברשימה כתומכת "שוברים שתיקה" אמרה כי "על רקע אימפוטנטיות מוחלטת של הממשלה ומי שמופקדים על תרבות בה, מירי רגב ונפתלי בנט, מתחוללת מחלה אוטו אימונית. גוף מתקיף את עצמו. הגסות, הבורות, הוולגריות, אי ההבנה של יחסים במדינה דמוקרטית ובין מדינה לתרבות". מטלון התייחסה להצעת החוק האחרונה של רגב ואמרה: "התרבות היא לא של המדינה ולכן מירי רגב היא לא כספומט של תרבות. זה מעלה מחשבות על הסממנים הדיקטטורים שצצים כאן. הסימנים הראשונים לדיקטטורה הם חיסול השוני. דיקטטורה לא סובלת שוני, לא דיעות אחרות ולא אנשים אחרים. זה גרוטסקי, קומי ומצמרר בעת ובעונה אחת. אני לא פוחדת לעורי אבל החמצן באוויר שאנחנו נושמים הולך ומתמעט. 'אם תרצו' הם חבורה של פרחחים. הבעיה היא שככל שהמדינה יותר מבודדת ונתפשת כמצורעת, היא מתחילה לתקוף כלפי פנים ובאי הבנה מוחלטת. צריכה להיות מצדנו התנגדות תקיפה ועיקשת. צריך להתנגד ולא לפחד".

השחקנית שרית וינו אלעד, המופיעה אף היא ברשימה כתומכת "שוברים שתיקה", אמרה בתגובה: "דמנו בראש כל ההנהגה הזאת".

"אני מחרבן על הראש של 'אם תרצו'", אמר העיתונאי דרור פויר מ"גלובס". "גאה להיות ברשימה הזאת וגאה שהופעתי באירוע של 'שוברים שתיקה'. הייתי עושה את זה שוב כל יום. בקצה הזרת של כל שובר שתיקה יש יותר יושרה ואומץ מכל האידיוטים של אם תרצו ביחד".

"אני ממשפחה ידועה של מרגלים", אמרה רבקה מיכאלי ל"הארץ", "אחי היה קצין רפואה ראשי, אבא שלי היה באצ"ל ועבד עם ז'בוטינסקי וכל הזמן עסקנו בריגול. אמא שלי היתה מפקדת מחנה אחרי מלחמת השחרור. זה ידוע שאני שתולה. אחי הצעיר היה בסיירת שריון ואני בגלי צה"ל. בעלי היה איש מוסד. אני ממש אבטיפוס של שתולה. גם החברה שלי היתה נעמי שמר אז זה בכלל מסביר את כל השמאלניות שלי. אין שום דבר אחר שיכול להסביר את השמאלניות שלי. אין שום דבר אחר שיכול להסביר את זה כי כך הכל צודק במדינה ורק אני נטפלת אליה".

"איני שתולה, אני לא מרגישה שתולה, לא מקבלת, מרוויחה, או עובדת עבור איש, דבר, או ארגון להוציא מצפוני ואמונותי", אמרה בתגובה השחקנית חלי גולדנברג. "אני אזרחית מדינת ישראל, שרתתי שרות מלא בצבא, אני משלמת מסים, שומרת חוק, חילונית, שמאלנית, מאמינה בזכותי המלאה להביע את דעותי בחופשיות ואוהבת את המקום הזה, את המדינה שלי אהבת אמת".

היוצרת הדוקומטרית, אורנה בן דור שסומנה כחלק ממערכת "הטלוויזיה החברתית" בקמפיין "השתולים" אמרה: "אני בת לניצולי שואה ואת הסלקציות האלו קיבלתי יחד עם חלב האם שינקתי. אלא שהיום, הגבלסים החדשים הם אנשי 'אם תרצו' שמקבלים את ההשראה שלהם מהממשלה ומראש הממשלה. הרי הקמפיין הזה מתחבר לכל מה שקורה עכשיו ולאווירה הציבורית הכללית. מישהו איבד לגמרי את הבושה. אני ממש חיה את זה על בסיס יומיומי. קיימת חרדה קשה. פתאום זה נהיה בסדר לסתום לאנשים את הפה, ולהיכנס בשמאלנים ולא לקרוא צ'כוב. מה שמפחיד יותר זו המחשבה של כמה זמן ייקח לשקם אחר כך את נשקי הצונאמי הזה שאנחנו חווים. זו סופה ענקית שתשאיר אחריה עיי חורבות".

מעצב הגרפי להב הלוי אמר: "בתור מי שעשה רק לפני חודש וחצי, עם צאת קמפיין השתולים של 'אם תרצו', את הלוגו שלהם בהטייה קלה — כסאטירה, אני מרגיש גאה להיות חלק מהרשימה השחורה של התנועה המתועבת הזו. עם זאת, לאור ההתנהלות של המחזיקים בשלטון, שחרור הרסן שהם מאפשרים וקריסת הדמוקרטיה במדינה, לתחושתי ולצערי, המציאות עוד תהיה קשה הרבה יותר מההתחכמויות של כולנו בעניין וקלישאות מסוג ״מדרון חלקלק״ עוד יוכיחו את עצמן, ואף לא ייעצרו גם כשהראשון מבינינו ייפגע פיזית.

האדריכל הלל שוקן: "אני גאה להימנות על קבוצת בני אדם שמהווה איום עד כדי כך גדול על הימין הפאשיסטי, עד שארגון הדגל שלו מוצא לנכון לפרסם את שמי ברבים. שמי מופיע כתומך ב'שוברים שתיקה' ואני מקנא בכמה מחברי שמופיעים פעמיים ושלוש כתומכים בארגונים נוספים המהווים איום על הפאשיזם המתגבר. אני מבקש להצהיר בזה שאני תומך בפעילותם של כל שאר הארגונים".

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, מוזכר ברשימה בהיותו חבר המועצה הציבורית של האגודה. "הרשימות השמיות שפירסמה 'אם תרצו' מעידות בראש ובראשונה על השקיפות בה נוהגים ארגונים אלה – כפי שיעידו הקישוריות לאתרי הארגונים מהם שאבה אם תרצו את המידע", מסר יקיר, "בניגוד למצוין ברשימה בתור היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח אינני חבר בהנהלת האגודה, אבל אני גאה להופיע ברשימה זו, כפי שאני בטוח שכל המוזכרים בה גאים על מעורבותם ותמיכתם בארגוני זכויות האדם".

תגובתו של האמן יגאל שתיים: "ארגון ׳אם תרצו׳ כנראה מנסה לשעשע כשנתן לי את הכבוד להכלל לצד רבים וטובים מאמני ישראל ברשימת ׳השתולים׳ החדשה שלו. שתול של מי? ואיפה הכסף שמגיע לי? כי כאמן עצמאי, שמעולם לא נתמך על ידי אף גוף מוסדי, וכפעיל חברתי מטעם עצמו - מעולם לא קיבלתי שקל במסגרת קבוצת ׳מרק לוינסקי׳ הפועלת ללא תקציב או משכורות, כבר 4 שנים. להיפך - ההתנדבות עולה למאות מתנדביה בכסף ובזמן, רק מתוך הדאגה הכנה והחרדה לגורל מדינת ישראל. האם אני זכאי כעת להחזר מהמדינה על השנים הטובות שאני משקיע לשינוי בהדרדרותה המוסרית? אינשאללה. פעולתה של ׳אם תרצו׳ היא התקפה מרושלת של סימון מטרות, קריאה ללינץ׳ על רקע ההסתה הגוברת בניצוחה של הצנזורית הצבאית הראשית בדימוס מירי רגב - שממונה כיום על התרבות, ובעידודו האילם של נתניהו שכהרגלו נותן להסתה לבקש דם בעודו עסוק בעניינים אחרים, לכאורה".

הצלם מיכה קירשנר, שסומן כתומך של ארגון "שוברים שתיקה", ציין הערב "לכבוד הוא לי להיות משויך לרשימת אמנים מפוארת, שבעבר הוחרמה גם על ידי המשטרים הנאצים ושל מקארתי. אני רוצה להודות להוריי ולמכחישי השלום שהביאוני עד הלום ותודה עוד יותר גדולה לעם המטורלל ולחלילן ההזוי המוליך אותנו אל תהום מוסרית. מעניין אותי לדעת האם התיוג הזה של 'אם תרצו' מגיע עם שומר ראש בילט אין. אלו ימים של תוהו ובוהו וחושך על פני תהום אלא שלנו אין אל שיפריד בין חושך לאור. אני רוצה לצטט את גרשום שלום שאמר פעם כי 'הציונות מגלמת ניצוץ דתי שעתיד יהיה להידלק ולהצית'. אנחנו חיים בעידן של ליקוי מאורות, מפחיד ומעורר אימה. חוץ מזה לא ממש בא לי להתווכח עם אידיוטים כי בסופו של דבר הם יורידו אותנו לרמתם ושם יש להם יתרון מובהק עליי. בקרוב מאד יגיע לכאן בר כוכבא מודרני ויוביל אותנו לחורבן ענק. אין לי צל של ספק בעניין הזה".

הכוריאוגרף אוהד נהרין אמר: "יש אנשים שאומרים שלירות למוות בילדה בת 13 שמניפה סכין זה עשיית צדק. אז מה? זה אומר משהו על ילדים מניפי סכינים?
לא! זה אומר משהו על הבורות והטמטום של אותם אנשים... עצוב שאת אותו סוג של בורות מפגינים לא רק הדפוקים (על משקל השתולים) של 'אם תרצו' אלא כל מי שלא מבחין בין נפלאות וחשיבות קיומם של ארגונים כמו 'שוברים שתיקה' ו'בצלם' לבין הגסות, הבורות וההרסנות של 'אם תרצו' ודומיו".

העיתונאי אמיר בן דוד, שלקח חלק באירוע הקראת עדויות של ארגון "שוברים שתיקה" ציין כי "שוברים שתיקה הוא ארגון חשוב שמספר סיפור שהחברה הישראלית לא רוצה לשמוע. וכמו שקורה הרבה פעמים - הסיפורים שאנשים ממש לא רוצים לשמוע הם בדיוק הסיפורים שהכי חשוב שישמעו".

השתתפו בהכנת הידיעה: יאיר אשכנזי, שני ליטמן, דפנה ארד, גילי איזיקוביץ, נירית אנדרמן, איתי שטרן, נעמה ריבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ