משה איבגי מגיב לטענות שהטריד מינית שש נשים: אני המום, מצפוני שקט

האתר וואלה! והערוצים 10 ו-2 פירסמו עדויות של נשים הטוענות כי איבגי הטריד אותן מינית ובחלק מהמקרים נישק אותן נגד רצונן. לדברי אחת מהן, "זה היה כל כך פתאומי שלרגע לא קישרתי בין הדבר שזוחל לי בתוך הפה לבין מי שעומד מולי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה איבגי
משה איבגיצילום: תומר אפלבאום

שש נשים טוענות כי השחקן משה איבגי הטריד אותן מינית, כך התפרסם הבוקר באתר "וואלה!". אחת השחקניות סיפרה כי בתחילת דרכה המקצועית, לפני כעשר שנים, התקבלה לשחק בסדרה לצדו של איבגי, ובאחת החזרות ביקש השחקן הוותיק מהבמאית להישאר לבד עם השחקנית הצעירה. באותה סיטואציה, לדבריה, הא נישק אותה בכפייה.

"התפקיד התפרש על שלושה פרקים של הסדרה, ובין שתי הדמויות נוצרת מערכת יחסים שבסופה יש גם נשיקה", סיפרה השחקנית. "ואז איבגי אומר: 'יש את הסצינה שאנחנו מתנשקים, בואי נתאמן עליה'. אמרתי לו: 'לא נראה לי. נראה לי שלפני זה יש לנו עוד הרבה מה לעבוד על מערכת היחסים'. הוא אמר 'עזבי אותך, צריך לראות מה הכימיה בינינו', ותוך כדי זה הוא מתקרב אלי, שנינו ישבנו על ספסל, והוא אשכרה כופה עלי את הנשיקה. נשיקה פה לפה. והוא מנסה לדחוף לי לשון ולקרב אותי אליו עם הידיים שלו. ממש דחפתי אותו, הייתי מאוד מאוד נסערת. הוא ישר קם ויצא ובעצם החזרה נגמרה".

שחקנית אחרת סיפרה ל"וואלה!" כי גם אותה הטריד איבגי לפני כעשר שנים, כשהיתה בסוף שנות העשרים שלה. לדבריה, איבגי נהג לשלוח ידיים לחזה של נשים שונות שעבדו באותה הפקה, "ואז, אחרי כחודש של ההפקה, בעוד כולם נפרדים בסוף היום באופן שגרתי למדי, הוא ניגש להיפרד ממני ולפני שהספקתי להבין מי נגד מי הרגשתי את הלשון שלו נדחפת לי באגרסיביות לתוך הפה. זה קרה באופן כל כך פתאומי וכל כך לא צפיתי את זה בא, שברגע הראשון אפילו לא קישרתי בין הדבר הדוחה שזוחל לי בהפתעה בתוך הפה, לבין השחקן שעמד לפני רגע לידי. הדפתי אותו מעלי בבוטות תוך כדי דחיפה ודי מהר הלכנו איש איש לדרכו בחוסר נעימות מצד שנינו".

ב"וואלה!" נטען כי שתי השחקניות הללו פוטרו מההפקות הללו זמן קצר לאחר התקיפה של איבגי, וכי שתיהן נמצאו באחרונה דוברות אמת בבדיקת פוליגרף שעברו כדי לבחון את אמינות העדויות.

בשנים האחרונות שיחק איבגי במספר הצגות בתיאטרון חיפה, בהן "שלא תתעורר הילדה" ו"דפוקים" בבימוי רוני ניניו. אמש דיווח ערוץ 10 כי עובדת לשעבר בתיאטרון הגישה התרעה לפני תביעה נגד התיאטרון, ובה טענה כי לפני שנתיים הוטרדה מינית לכאורה על ידי איבגי וכשפנתה לתיאטרון בעניין — תלונתה לא טופלה כראוי. מתיאטרון חיפה נמסר בתגובה כי "התיאטרון כמוסד ציבורי רואה בחומרה הטרדות מיניות ופועל כמחויב בחוק ובאמנה למניעת הטרדות מיניות במקומות עבודה, ולשמירה על כבודם וביטחונם של עובדיו, ואף מעבר לכך".

בערוץ 10 שודרה הערב עדות אשה שלטענתה הוטרדה בידי איבגי בשנות ה-90, כשהגיעה לראיין אותו ככתבת נוער. "הוא שאל אותי שאלות כמו אם אני בתולה, אם כבר שכבתי עם מישהו, אם אני מאוננת. כל מיני דברים אינטימיים, די דוחים", סיפרה. "אחרי זה הוא גם נגע בי באופן שלא השתמע לשתי פנים, הייתי די משותקת". בערוץ 2 הובאה עדות אחרת של עובדת בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה שעבדה עם איבגי, ובה טענה שהשחקן אחז בחזה שלה. גם במקרים אלה, בדומה ליתר העדויות, לא הוגשו תלונות במשטרה. 

מארגון השחקנים בישראל (שח"ם), שהשיק לפני כחמישה חודשים אמנה למניעת הטרדות מיניות בעולם המשחק, נמסר בתגובה כי "אנו עוקבים אחר הדברים, וסמוכים ובטוחים כי מערך החוק במדינה יעשה את תפקידו נאמנה, יבחן את הנושא ויפעל בהתאם לשיקול דעתו ומסקנות חקירתו". דובר שח"ם הוסיף: "לפי הנתונים שיש בידנו כרגע, לא בוצעה שום פנייה מצד אף שחקן או שחקנית בעניין משה איבגי בחודשים שקדמו לפרסום הכתבה".

מפורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל נמסר בתגובה: "הפורום עומד עם עם כל אשה וגבר שנפגעות ומחזק אותן במאבק. אנחנו כאן בשבילכן ואתכן. הפורום, ביחד עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ושאר האיגודים המקצועיים, עובד על שינוי החוק להטרדה מינית על מנת שיתאים גם לתעשיית הקולנוע והטלוויזיה, ואנו מקוות שהשינוי יגיע במהרה".

מאיבגי נמסר בתגובה: "אני רוחש כבוד רב לכל האנשים שעבדו ועובדים איתי. אני המום נוכח הטענות לכאורה המועלות בכתבה. מעולם לא פגעתי בכל צורה שהיא באדם. גבר או אישה. מצפוני שקט".

בעקבות ההאשמות איבגי שכר את שירותיו של עורך הדין ציון אמיר. אמיר עצמו אישר ל"הארץ" את הדברים אך סירב להגיד מתי החל לייצג אותו. אמיר ייצג שורה ארוכה של אנשי ציבור ובהם הנשיא לשעבר משה קצב, ראש עיריית קריית מלאכי מוטי מלכה ואת דודו טופז.

שרת התרבות והספורט מירי רגב, שאיבגי השמיע התבטאויות בגנותה לאחר מינויה ושנפגש עמה לאחר מכן לשיחת פיוס, התייחסה לשאלת "הארץ" ביחס לטענות נגדו. רגב, הפועלת להעלאת המודעות למניעת הטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע, מסרה כי "תופעת ההטרדות המיניות היא תופעה קשה ועלינו כחברה להילחם בה. היא בוודאי לא פוסחת גם על עולם התרבות. אני רואה חשיבות רבה בהעלאת המודעות לתופעת ההטרדות המיניות ולטיפול בה. אנו פועלים ללא הרף למיגור התופעה על ידי ביסוס תרבות מקצועית ועניינית על הסט, באולפן ובסטודיו". רגב הוסיפה כי "יחד עם זאת, יש בית משפט בישראל ורק הוא רשאי לחרוץ דין. זו טעות לשפוך דמו של אדם בטרם קבעו זאת גורמי אכיפת החוק - המשטרה ובית המשפט".

שלומית הברון מארגון "אחת מתוך אחת" הגיבה בחריפות לטענות נגד השחקן. "מה תגידו היום בערב למתבגרות ולמתבגרים שלכם כשיספרו שיש על משה איבגי הנערץ שש עדויות על הטרדה ותקיפה מינית? האם תתמכו בנפגעות? או תאשימו אותן? האם תגידו שהן שקרניות? האם תבדקו ותשכילו את עצמכם, תבדקו כמה קשה ללכת למשטרה ומה קורה למתלוננות בעת הגשת תלונה במשטרה?" כתבה הברון בעמוד הפייסבוק של הארגון. "אני מקווה שתגידו להם: 'אבא ואמא תמיד יאמינו למה שתגידו לנו ולמה שתספרו לנו'. אנחנו יודעים שיש כל כך הרבה הטרדה מינית ותקיפה מינית בחוץ ואנחנו מאמינים לנפגעות". 

השחקנית אסתי זקהיים, חברת הוועד המנהל של שח"ם, אמרה ל"הארץ" כי "יחסי מרות, ותק, וניצול קיימים בכל מקום וזו צביעות לא לדבר על זה". עוד הוסיפה כי היא "שמחה שהדור הצעיר לא יצטרך לעבור את מה שאנחנו עברנו ושבזכות אמנת שח"ם ידעו גברים ונשים כאחת שהם לא לבד. אני מתנגדת למשפט השדה התקשורתי שעושים למשה איבגי. תנו למשטרה ולבתי המשפט לעבוד. לבי עם משפחתו. לא הייתי רוצה להיות במקומם היום".

השחקן והזמר אריה מוסקונה, המופיע לצד איבגי בהצגה "דפוקים" בתיאטרון חיפה, התראיין בגלי צה"ל ואמר כי לפני פרסום שמו של איבגי לא חשד כי מדובר בו. "לא שמעתי וקצת מפריע לי - זה כמו שאתלונן עליך ואשאר בעילום שם", הסביר מוסקונה. "יש פה מעין משפט שדה. לא מדובר במנהל תיאטרון שיכול מחר למנוע ממני או ממי שמתלונן עבודה. כולה שחקן טוב, בכיר, הכל יפה. אם עשה משהו לא חוקי - שישלם כמו כולם! לבוא ולהסתתר - יש פה טעם לפגם".

מוסקונה הסביר למגיש ירון וילנסקי כי לא שמע על המעשים שמיוחסים לכאורה לאיבגי בעדויות שפורסמו. "אני רואה אותו מחבק שחקניות אבל אף פעם לא שמעתי תלונה", אמר, "אנחנו ביחד בהצגה 'דפוקים' ויש שם שחקנית מאוד צעירה ומאוד יפה ששווה הטרדה, תאמין לי". כשווילנסקי גינה את דברי מוסקונה, הוא השיב כי "זה במירכאות כפולות. אם אני אומר דבר כזה בקול רם - זו מחמאה מהבחינה הזו שאני אומר 'אבל אף אחד לא העז'. עלי מעולם לא התלוננו ואני חושב שאני יודע איפה חוש ההומור גובל. אמרתי את זה כמחמאה ואם אתה חושב שצריך לסגור את הפה של כולם ולא לעשות שום בדיחה בשום עניין - זו דעתך ולא דעתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ