באירוע השמאל "הרשימה השחורה" תהו איפה הצעירים

אולי זה היה מזג האוויר האביבי, השעה המוקדמת או ההתראה הקצרה — מה שבטוח הוא שהנוכחות היתה דלילה למדי באירוע "הרשימה השחורה" שיזמו ארגוני זכויות האדם בתל אביב

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור פויר ושרית וינו-אלעד. פויר: "חבל שלא היו דוברים ימנים"
שני ליטמן

אירוע "הרשימה השחורה" שהתקיים שלשום בהאנגר 11 בנמל תל אביב, לא הביא להתרוממות הרוח שאפשר היה אולי לצפות לה, וגם לא הפיג את התחושה שהשמאל הישראלי הולך והופך למחנה מצומצם ונרדף. אולי היה זה מזג האוויר האביבי שהשאיר את התומכים האופציונליים מחוץ לאולם הגדול, או השעה המוקדמת ביום שישי, או ההתראה הקצרה, או מגוון ביקורות מתוחכמות ומתחכמות שהושמעו כלפי אופיו של האירוע, בעיקר בתוך מחנה השמאל. מה שבטוח, הנוכחות היתה דלילה למדי. אפילו הימין שבדרך כלל שולח הפגנות נגד, יוצג הפעם על ידי שתי מפגינות בלבד.

את האירוע יזמו והפיקו שורה של ארגונים הפועלים למען זכויות אדם וחברה אזרחית, הנמצאים לאחרונה במוקד התקפות מצד גורמי ימין, בהם "שוברים שתיקה", "יש דין", "בצלם", "רופאים לזכויות אדם", "הוועד הציבורי נגד עינויים", "שלום עכשיו", "הקרן החדשה לישראל" ו"אמנסטי אינטרנשיונל", אליהם חברו גם ארגונים כמו "המוקד לפליטים ולמהגרים", "קו לעובד", "אחותי", "האגודה למען זכויות הלהט"ב" ועוד. האירוע עצמו הונחה על ידי השחקנית שרית וינו אלעד והעיתונאי דרור פויר, שניהם הופיעו ברשימת האמנים התומכים בארגוני השמאל שהפיצה לפני כשבועיים תנועת "אם תרצו". רשימת הדוברים והמופיעים היתה ארוכה, וכללה בין היתר את זאב טנא, יהוא ירון, קוואמי, מירה עוואד, עינת ויצמן, ליאורה רבלין ויקירת השמאל העולה — רבקה מיכאלי. בלטו בהיעדרם כמה אמנים שבדרך כלל פחות מזוהים עם עמדות פוליטיות, והפנטזיה היתה לראות אותם פתאום נוקטים עמדה, מתבטאים בגלוי נגד ההסתה. אבל למרבה הצער, זה לא קרה. לדברי המארגנים, הזמן הקצר הקשה על רבים להתגייס ולהופיע ברגע האחרון. חלק נמצאים בחו"ל, חלק מופיעים במקומות אחרים באותו זמן וחלק פשוט לא חשים הזדהות עם הארגונים שיזמו את האירוע. יש להניח שלא מעט גם פשוט פחדו.

אלה שבכל זאת הגיעו, דיברו באומץ. חלקם ניסו אפילו לרמוז שהגיעה העת ללוחמנות. רבקה מיכאלי אמרה על הבמה, "אני לא הכנתי שום דבר, רק באתי להגיד שבת שלום. וכבר לקחתי על עצמי סיכון, כי שבת — יש קונצנזוס, אבל שלום — נורא קשה להגיד עכשיו. באתי גם להגיד שזה שאני בערוגה ואתם לא, זה לא אומר שנעשים יותר גבוהים. ככה נראים שתולים. לא כולם. באתי לומר שהקמפיין הזה של השתולים אצלי פתח צ'אקרה. זה לא שקודם לא היה לי פה גדול, אבל הפעם אני ממש נרתמתי למשימה, ואני מאושרת. וזה עירוי לכולנו. קומו והתעוררו ותנו להם מה שהם צריכים לקבל". השחקנית ליאורה רבלין שרה שיר שאת מילותיו כתבה בעצמה, והלחין בנה שאול בסר. השיר נפתח במילים: "זה דבר קצת נורא להגיד / אבל רק כשיש מלחמה / או מבצע, או איזה / אסון נוראי בעולם / אני ישנה טוב בלילה / כי אני יודעת שסוף סוף / ברור לכולם, ולא רק לי / שמשהו לא בסדר / ואז אני יכולה קצת לנוח / ושהאחרים ידאגו".

הקהל היה מורכב מוותיקי השמאל הוותיקים מאוד, שהיו הרוב, וישבו מסביב לשולחן בשני צידי ההאנגר, וממיעוט של אנשים צעירים יותר, שחלקם הגיעו בהרכב משפחתי שכלל גם ילדים, ועמדו ברחבה האמצעית. ברגעים מסוימים אפילו רקדו קצת. באולם הסתובבו חברי כנסת לשעבר כמו דדי צוקר וניצן הורוביץ, וחברי כנסת מההווה כמו זהבה גלאון ראשת מרצ ודב חנין מהרשימה המשותפת. האמן דוד טרטקובר, חתן פרס ישראל לעיצוב, שהגיע גם הוא לאירוע, אמר כי בעיניו מדובר בסוג של הפגנה. "אני חושב שבימים כאלה זה חשוב מאוד להפגין נוכחות של שמאל חזק, שמנסה להיות חזק, נגד הפאשיזם הגואה. אי אפשר לקרוא לזה בשפה אחרת, אי אפשר לכבס את זה. ובזה צריך להילחם. מה שמטריד זה שחסרים כאן כמה אלפים של צעירים. נשארנו דור של קשישים, ואני לא רואה את דור ההמשך כאן. אלה שפה היו הולכים להפגנות לפני ארבעים שנה. אבל הצעירים לא באים. זה צריך להטריד כל אדם שאכפת לו מהמקום הזה. אני לא יודע מה עושים כדי להביא את הצעירים". 

הנוכחות היתה דלילה, אפילו מחאת הנגד הורכבה משתי נשים בלבדצילום: דודו בכר

נציג הדור הצעיר שבכל זאת הגיע, הקולנוען והעיתונאי חיים שדמי, סירב להידבק באווירת הדכדוך. "זו אחלה מסיבה. תמיד המסיבות של החבר'ה המגניבים מתחילות באיחור. זה לא כמו אצל המשוגעים, תפילה בחמש בבוקר וחייבים להתייצב. וגם, די לרוח התבוסתנות של השמאל. כל הזמן אומרים, אנחנו לא בסדר. זה האויב הכי גרוע שלנו. צריך להתנהל בכוח ובחיוך, ולעשות. זה לא עניין לאופטימיות או לפסימיות. יש מציאות ואם אתה רוצה שהיא תהיה טובה, אז תילחם. לא דיכאונות ולא שום דבר אחר. צריך להשיב לצד השני בנשק שלו. אני חושב שיש מלחמת אזרחים רשמית כבר עשרים שנה, ואתה לא תנצח את זה רק בדיבורים ובלקוות שהעולם יושיע אותך. צריך להיראות יותר נחושים".

המנחה דרור פויר הביע שביעות רצון זהירה מהאירוע. "אני לא מרגיש התרוממות רוח, אבל היה אירוע חיובי, שמח במידה. הייתי שמח אם היו פי חמישה אנשים, אבל בסדר. יום שמש יפה ואנשים העדיפו להיות בחוץ. אני חושב שהעובדה שהיו מלא ארגונים שעמדו יחד, זה משהו שנותן קצת כוח. חבל שלא היתה הפגנה ימנית בחוץ, וחבל שלא היו דוברים ימנים בפנים. אבל תמיד יש דברים שחבל שלא היו".

גם לא היו אמנים מפתיעים שהביעו תמיכה. זה אומר שההפחדה עובדת?

"עובדת, ולא מהיום. הרבה אמנים עוד זוכרים מה עשו לאורנה בנאי ולאחרים. הייתי שמח אם היו מתייצבים אמנים כמו שלום חנוך, אביב גפן, יהודית רביץ, נינט, עברי לידר, אסף אמדורסקי, מוקי, זמרים מזרחים אהובים, כל מיני מ"ארץ נהדרת", אולי פורטיס־סחרוף. ואם במקום ששרית ואני ננחה, היו מנחים אסי כהן ועדי אשכנזי, זה היה עדיף. כמו שזה, האירוע היה אולי קצת פרינג'י מדי".

"הרשימה השחורה". מיעוט של אנשים צעירים הגיעו בהרכב משפחתי שכלל גם ילדיםצילום: דודו בכר

עורכת הדין נטע פטריק, מנכ"לית ארגון יש דין, ייחסה את ההיענות הנמוכה מצד בני הדור הצעיר, וגם את הנוכחות היחסית מצומצמת של אמני מיינסטרים, לזמן הקצר שעמד לרשות המארגנים. לדבריה, ההזדהות עם המחאה על ניסיונות ההשתקה היא דבר אלמנטרי שלא אמור להטריד רק את ארגוני השמאל. "יש פה לא רק ארגוני שמאל, אלא המון ארגונים נוספים שעושים הרבה פעמים את העבודה שהממשלה היתה אמורה לעשות. עכשיו הארגונים שמתנגדים לכיבוש הם במוקד. אבל מחר זה יכול להיות קול אחר של ביקורת שהממשלה תבקש להשתיק. כל קול שמשמיע התנגדות לממשלה הזאת, מסומן ומוכרז כלא לגיטימי. והאירוע הזה בא להגיד, חופש הביטוי הוא של כולנו, הביקורת היא חשובה, ואנחנו עושים את זה בגלל שאכפת לנו מהארץ הזאת ואנחנו רוצים לשנות אותה לטובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ