רגב יוזמת שלילת תמיכה ממוסדות תרבות שלא יופיעו בהתנחלויות

שרת התרבות מבקשת לכלול סעיף חדש בתיקוניה למבחני התמיכה במוסדות תרבות, ולפיו יופחת ניקוד מתיאטראות, להקות מחול ותזמורות אם הם לא יופיעו בכל הארץ, כולל בגדה המערבית ובמזרח ירושלים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, יזמה סעיף חדש כחלק מתיקוניה למבחני התמיכה במוסדות התרבות, ולפיו תישלל תמיכה ממוסדות שלא יופיעו בכל רחבי הארץ, כולל בגדה ובמזרח ירושלים. הסעיף אמור להיכלל בכל מבחני התמיכה החדשים הנוגעים למוסדות הניידים, בהם תיאטראות, להקות מחול ותזמורות, ועלה באחרונה בדיונים שקיימו אנשי משרד התרבות אצל היועץ המשפטי לממשלה. הוא צפוי להתפרסם בקרוב להערות הציבור.

המוסדות הנתמכים מופיעים כיום רובם ככולם בכל מקום בארץ, כולל בהיכלי התרבות באריאל ובקרית ארבע. בחלק מהתיאטראות יש אמנם שחקנים שאינם מוכנים להופיע במקומות אלה מטעמים שונים, אולם כחלק מההתקשרות עמם מוסכם על התיאטראות המעסיקים אותם כי יימצאו להם מחליפים לאותן הצגות. לפי הסעיף שמבקשת רגב להכניס, שפורסם לראשונה בערוץ 2, יופחת רטרואקטיבית ניקוד מתיאטראות וממוסדות אחרים לפי פרמטר התמיכה הקשור למיקום ההרצות אם הם לא יופיעו בכל הארץ. בהתאמה, מוסדות שיופיעו בכל הארץ יקבלו את מלוא הניקוד בפרמטר זה.

היכל התרבות במעלה אדומיםצילום: ליאור מזרחי

בתיקוני רגב למבחני התמיכה בתיאטראות הרפרטואריים, לדוגמה, הוצע להעלות את משקל פרמטר מיקום ההרצות מ-10% ל-18%. פרמטר זה מעניק ניקוד לתיאטראות לפי המרחק מאולמות הבית שלהם, כך שלדוגמה 30 עד 59 קילומטרים מקנים חצי נקודה או נקודה על הרצה, בהתאם לסיווגו הסוציו־אקונומי של יישוב היעד, וכן יותר מ-100 קילומטרים מקנים נקודה וחצי או שלוש נקודות לפי אותו תנאי. התיקונים למבחני התמיכה בתיאטראות פורסמו בשבוע שעבר לעיון הציבור והם יישארו פתוחים להערות עד 7 במארס.

המבחנים פורסמו להערות הציבור למרות הסתייגויות מצד מדור התיאטרון במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, שקיים דיונים ממושכים בעניינם ואף זימן את מנהלי התיאטראות להביע דעתם. הסעיף הנוגע לשלילת התמיכה על אי נסיעה לא עלה כלל בדיוני המדור. 

"אני לא מפיקת על, זה לא מעניין אותי", אמרה רגב בדיון בוועדת החינוך של הכנסת בחודש שעבר. "איפה המדיניות של משרד ששואל איך לצמצם פערים? למה אין תיאטרון דרוזי או אתיופי או לנשים? למה אין מדיניות ברורה לנושא התרבות? כי זה משרד שהוא כספומט. לא בבית ספרי! כל עוד אני שרת התרבות משרדי יעביר תקציבים על פי מדיניות ברורה, שמרימה דגל חברתי ומטפלת בעוולות חברתיות, מחלקת משאבים אחרת".

ביוני האחרון, זמן קצר לאחר מינויה, אמרה השרה רגב כי תשקול להפסיק את תמיכת משרדה בתיאטרון הילדים אל־מינא ביפו משום שמנהלו האמנותי, השחקן נורמן עיסא, סירב להופיע בבקעת הירדן עם הצגת תיאטרון חיפה שבה שיחק בזמנו. כשבועיים לאחר דבריה, ובשעה שעיסא התחייב כי תיאטרון הילדים שלו יופיע בכל מקום בארץ, נפגשה עמו רגב וחזרה בה. "עיסא אדם נפלא, הכרתי אותו קודם הכרות קלה מאוד וחיבבתי אותו אז ובטח גם היום", כתבה אז בעמוד הפייסבוק שלה, "אין ולא היתה לי כוונה לפגוע בנורמן או בתיאטרון אל־מינא, שהוא אחד ממייסדיו, שמדבר על דו קיום. מדובר במדיניות ברורה הנוגעת לחופש המימון של המדינה ולא מדובר בעניין אישי, כמובן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ