נחקר במשטרה האמן אריאל ברונז, שתחב דגל לישבנו בוועידת ישראל לתרבות

משרד התרבות הגיש למשטרה תלונה נגד ברונז, בהנחיית השרה רגב, בגין ביזוי דגל המדינה. בוועידה שהתקיימה אתמול מחה חלק מהקהל על הופעתו הפרובוקטיבית של ברונז, אשר סירב לרדת מהבמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריאל ברונז בתחנת משטרת מרחב ירקון בתל אביב, היום

הפרפורמר והמחזאי אריאל ברונז, שעורר אתמול (ראשון) סערה בוועידת ישראל לתרבות של "הארץ" כשסירב לרדת מהבמה ונעץ דגל בישבנו, נחקר היום במשטרה. בהנחיית שרת התרבות מירי רגב, הגיש משרדה תלונה במשטרה נגד ברונז בגין עבירה על חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה, האוסר על פגיעה בכבוד דגל המדינה. משטרת מחוז תל אביב מסרה כי היא פתחה בחקירת האירוע, בעקבות מספר תלונות, והכוונה היא כעת לזמן בנוסף לאמן שנחקר תחת אזהרה גם אנשים נוספים שנכחו במקום כדי לקבל תמונה מלאה של האירועים. חקירתו של ברונז נמשכה כשעתיים וחצי. 

לפי דיווחים באתר ערוץ 7 ובגלי צה"ל, תלונה נוספת נגד ברונז הוגשה למשטרה על ידי אבי פרחן, שעמד בראש קהילת המפונים מאלי סיני בגוש קטיף בהתנתקות מעזה. "ביקשתי מהמשטרה לעצור אותו מיד, לאשפז אותו כמטורף או להעמידו לדין", אמר פרחן לערוץ 7, "הדגל בשבילי ובשביל הציבור בישראל הוא ערך עליון וחברינו נפלו כדי לשמור עליו".

בתוך כך, מנכ"ל קבוצת "הארץ", רמי גז, זומן היום בשעות הצהריים למתן עדות במשטרת מרחב ירקון בעקבות הופעתו של ברונז. גז השיב לשאלות החוקרים על מה שהתרחש באותו אירוע. במשטרה ביקשו לברר האם הנהלת עיתון "הארץ" ידעה על כוונתו של ברונז לבצע את האקט של נעיצת הדגל בישבן לפני שהחל המופע. בנוסף ביקשו החוקרים לקבל מידע על ההתרחשות במהלך המופע, שבסיומו עלה גז להוריד את ברונז מהבמה. "בשלב מסוים עליתי על הבמה כדי לבקש ממנו לרדת מהבמה", אומר גז. "כשהתקרבתי לקדמת הבמה הוא נעץ את הדגל בישבן, ניגשתי אליו ודרשתי ממנו לרדת מהבמה. הוא אמר שהוא לא רוצה לרדת אבל הוא החל למעשה ללכת למקום ממנו יורדים מהבמה".

"נשאלתי האם יצא לי לדחוף דגלים, האם אני מתכוון לעשות את זה בעתיד, האם אני לא חושב שאני מבזה את המדינה שאני חי בה. נשאלתי גם על התפוזים שזרקתי והאם אני לא רואה בזה אקט אלים", סיפר ברונז ל"הארץ" בצאתו מהחקירה, "אמרתי שכל הדבר הזה היה חלק ממעשה אמנות כי אני אמן וזה נעשה על במה בתוך אולם תיאטרון. זה חלק ממעשה האמנות שלי על אף שהדגלון והתפוזים לא היו מתוכננים, אבל חלק ממעשה האמנות שלי הוא גם אלתור בתוך הנסיבות הקיימות. האמנות שלי היא גם לחתור כנגד המדינה שאני חי בה כי אני רואה בזה מעשה אמנות שהיא גם נוקבת וגם נושכת".

ברונז הזכיר כי בשלב מסוים במופע שלו בוועידת התרבות, בעקבות התרעמות כמה מהאורחים, הוא התבקש לעצור את המופע. "הכל התעכב בגלל כל מה שהתרחש מסביב והגעתי לחצי ממה שהייתי אמור לעשות", הדגיש, "עשיתי את הראן אתם לפני זה כך שהם ידעו מה אני עתיד לעשות. הייתי אמור לבצע את השיר של ים המוות, שבו אני אומר 'מוות מוות להכל, רגב רגב לכולם'".

בפתח הוועידה שנערכה אתמול במוזיאון תל אביב לאמנות הציג ברונז קטע מהמופע שלו, "Love the Juice", העולה בתיאטרון קליפה ומגולל את ה"מהפך" שעבר על בן דמותו מפעיל שמאל נלהב לציוני גאה שמחליט לפעול להעלאת יהודים לארץ. הקטע, שבמהלכו התפשט ברונז ונותר בחצאית ורודה לחלציו, עורר זעם בקרב כמה מאורחי הוועידה שקראו לעברו קריאות ביניים, ובשלב כלשהו הוא השליך לעברם תפוזים שסחט כחלק מהקטע. באולם פרצה מהומה ונשמעו קריאות להוריד אותו מהבמה. בהמשך התבקש לסיים את הקטע, אולם הוא טען שפרק הזמן שהוקצה לו טרם הסתיים והתעקש להישאר על הבמה. הוא החל לנופף בדגל לבן ובאקט ספונטני, לדבריו, תחב אותו אל עכוזו לעיני הקהל. מאבטחי הוועידה הגיעו לבסוף להוריד אותו מהבמה.

סיום המופע של ברונז, שאינו חלק מהמופע שאותו הוא מעלה בתיאטרון קליפה, המשיך לעורר ביממה האחרונה תגובות שונות בתקשורת וברשתות החברתיות. שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שנאמה לפני הקטע שהציג ברונז, אף גינתה אותו בחריפות ומסרה כי הנחתה את מנכ"ל משרדה יוסי שרעבי לבחון אותו משפטית ו"למצות את הדין" עם ברונז בשל החשש לביזוי הדגל. "לתחוב דגל ישראל לישבן זו לא אמנות, זה ביזוי הדגל בשמו ולמענו נהרגים חיילים ואזרחים בישראל", מסרה השרה, "כשאמרתי בוועידה שאשמור על התרבות במדינה ולא אאפשר הרס וחורבן נעניתי בקריאות בוז. אז הנה, אותם אנשים שצעקו בוז למדינה ישבו וצפו במופע הדוחה הזה".

בשבת הקרובה אמור ברונז להשתתף במופע הסיום של "מתקן 27", פרויקט שיצר עם בת זוגו עידית הרמן, המנהלת האמנותית של תיאטרון קליפה, בבית העיר בתל אביב. סיפור המסגרת למופע הוא כליאת 15 אמנים רדיקליים מתחומים שונים בבית העיר לאחר שהמדינה שללה מהם את תמיכתה והם נדרשים להציג במקום כדי להחזיר לה את הכסף. הפרויקט הוצג בשלושת החודשים האחרונים וברונז הביע חשש מסוים מהאפשרות שקבוצות שונות ינסו להפריע למופע הנעילה. הוא העריך כי האבטחה במקום תתוגבר בהתאם.

בראיון ל"גלריה שישי" באוקטובר האחרון התייחס ברונז לאפשרות שייפגע באופן כלשהו בעקבות תוכן המופע שלו. "זה נמצא כל הזמן בתודעה ונראה לי שהפחד מזה הוא גם חלק מהתשוקה לזה", הסביר, "התפקיד שלי הוא לצאת נגד המקום שאני חי בו, לבקר אותו, לאגרף אותו. אם אני לא עושה את זה, אז זו בגידה במה שאני עושה ואין לי צורך לעשות זאת. מבחינה זו לא אכפת לי גם אם יושיבו אותי בכלא על מה שאני עושה או שייקחו לי את התקציב. אני תמיד אמצא את הדרך להמשיך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ