שרת התרבות רגב מעוניינת לחייב כל מוסד תרבות שיבקש כספי ציבור בהנפת דגל ישראל

השרה רגב מבקשת לקדם תיקון בחוק שיקבע כי כל מוסד תרבות שימומן מכספי ציבור יחויב בהנפת הדגל. לדבריה, הדגלים יונפו "גם באיצטדיון טדי וגם באיצטדיון דוחא"

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב
איתי שטרן

שרת התרבות מירי רגב מבקשת לקדם תיקון בחוק שיקבע כי כל מוסד תרבות שיבקש לקבל כספי ציבור — החל בתיאטרונים רפרטואריים וכלה באיצטדיונים ואולמות הממומנים על ידי הפיס והטוטו — יחויב בהנפת דגל ישראל.

"יום העצמאות ה–68 למדינת ישראל ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מחייבים אותנו בשמירה על ערכיה של המדינה וסמליה", מסרה רגב, "לא ייתכן שהנפת הדגל במוסדות תרבות ובמתקני ספורט שנבנו על ידי המדינה יהיה נתון לשיקול דעתו של אדם כזה או אחר (הטעות הלשונית במקור, א"ש). המוסדות שישראל מקימה צריכים לשאת בגאון את דגלה".

בהודעה הרשמית של רגב נכתב כי הדגלים יונפו "גם באיצטדיון טדי וגם באיצטדיון דוחא". קביעה זו מבקשת להנכיח את הדגל גם באזורים רגישים כמו באיצטדיון הבית של קבוצת בני סכנין שקהל האוהדים שלה עשוי לראות בצעד זה מהלך דווקאי. בעבר ביקשה הנהלת בני סכנין להימנע מהכנסת דגלים לשטח האיצטדיון במשחק נגד בית"ר ירושלים כדי להימנע מפרובוקציות ואלימות.

בלשכתה של רגב מבהירים כי לא ברור אם תידרש חקיקה לטובת התקנה החדשה שהיא מבקשת לקדם או שזו תוכל להיעשות כתנאי סף לקבלת מימון. מהלך זה מגיע כחוליה נוספת בתפישת "חופש המימון" של רגב. בינואר השנה הגישה השרה הצעת חוק בנושא, בשם "נאמנות בתרבות", שלפיה כל מוסד תרבות שיבזה את סמלי המדינה או יחגוג את יום העצמאות כיום אבל, לא יזכה למימון ציבורי.

במשרד היועץ המשפטי לממשלה יצאו כבר באוגוסט 2015 נגד תפישת "חופש המימון" של השרה רגב. בחוות דעת שהוגשה בעניין נכתב כי "שינוי מבחני התמיכה באופן הכולל בחינה של תוכן היצירה, לו היה נעשה, יכול היה לגרום לחלק ממוסדות התרבות להימנע ממתן ביטוי לעמדות מסוימות, מתוך חשש שיסכנו את התמיכה הממשלתית. פגיעה באפשרות הפקתה או הפצתה של יצירה וזאת על בסיס תוכנה היא פגיעה קשה במיוחד בחופש הביטוי, שהלא תוכנה של יצירה הוא לב לבה ועצם מהותה, ולכך מתנגד היועץ המשפטי לממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ