מירי רגב מתנגדת למלה "שולה" כחלופה ל"פריפריה". יוקם צוות למציאת מלה חדשה

לטענת שרת התרבות, "הייחוס לשוליים הוא הנצחה פסולה של הקיפוח ממנו סובלת הפריפריה עשרות שנים". באקדמיה ללשון פנו לציבור שיצביע בעד החלופה או נגדה, אך בעקבות הביקורת החליטו להסיר את ההצעה מסדר היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת תושבי הרשויות המקומיות בערד

שרת התרבות והספורט מירי רגב מביעה התנגדות למלה "שוּלַה", החלופה העברית שהציעה הוועדה המקצועית באקדמיה ללשון למלה "פריפריה", והודיעה כי מנכ"ל משרדה יוסי שרעבי וראשת מינהל התרבות גלית והבה־שאשו יקימו צוות במשרדה שימצא חלופה עברית אחרת.

"המונח פריפריה משמש בהקשר הגיאוגרפי ובהקשר הכלכלי־חברתי והוא מכוון לחבלי ארץ, ליישובים ולאוכלוסייה שאינם במרכז או הרחוקים מן המרכז", הסבירה האקדמיה ללשון בהודעתה מראשית החודש, והדגישה כי בוועדת המינוח המרכזית של המוסד לא זכתה המלה "שולה" — צורת נקבה של המלה שוּל — לתמיכה. בשל כך פנו במוסד לציבור בבקשה שיצביע בעד או נגד חלופה זו באתר האינטרנט של האקדמיה, או יציע חלופות עבריות אחרות למלה "פריפריה". האקדמיה ללשון עברית היא תאגיד ממשלתי שנתמך ב–2016 בעשרה מיליון שקלים על ידי משרד התרבות.

השרה רגב אמרה הבוקר (חמישי) כי היא מתנגדת למלה "שולה" וכי דרשה מנשיא האקדמיה, פרופ' משה בר־אשר, לפסול אותה מהדיון. "ייחוס הפריפריה לשוליים הוא הנצחה פסולה של הקיפוח, הריחוק והפטרונות מהם סובלת הפריפריה עשרות שנים", הוסיפה רגב, "המאבק שאני מובילה מבקש לפרק בדיוק את התפישה הזו, לפיה הפריפריה נמצאת בשוליים ובשום פנים ואופן לא אתן לביטוי הזה מקום. הפריפריה ואזרחיה הם הכל חוץ משוליים". לדברי רגב, החלופה שתיבחר תופץ להערות אנשי אקדמיה והציבור. את צוות הבדיקה תרכז ראשת מינהל התרבות.

עדכון, 19:27: באקדמיה ללשון החליטו בעקבות הפרסום להסיר את המלה "שולה" לאלתר מסדר היום. מהמוסד נמסר כי הנשיא בר-אשר מסתייג מהמלה נמרצות. לדברי בר-אשר, משרד התרבות מתייחס לפרסום כפתח לתלונות על האקדמיה, אף שבמשרד יודעים היטב את דרכי עבודתה. רגב בירכה את האקדמיה על החלטתה - "החלטה ראויה שמכבדת את האקדמיה ומכבדת את הפריפריה", כלשונה. למרות הודעת האקדמיה, הצוות של רגב יוקם כמתוכנן ויציע חלופות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ