מי זכתה במכרז להפצת תרבות לפריפריה? חברה העוסקת בביטוחים וגרירת רכב

"פמי פרימיום", שבבעלות פרטית, תחליף את "תרבות לישראל", שפעלה ללא מטרות רווח. במרכז לשלטון מקומי שוקלים לערער על תוצאות המכרז

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אשכנזי

משרד התרבות והספורט הודיע ביום שני כי חברת "פמי פרימיום" זכתה במכרז שפירסם להפצת אירועי תרבות בפריפריה. היא תחליף את "תרבות לישראל", שפעלה בשש השנים האחרונות ותיסגר בסוף אוגוסט. "פמי פרימיום" היא חברה פרטית בבעלות משותפת של איש הביטוח רוני דוידוף (מייסד החברה), קרן ההשקעות קדמה ומשקיעים פרטיים. מנכ"לה הוא איציק חמו. החברה עוסקת בין היתר בביטוחים מסוגים שונים וכן מנהלת את רכש הציוד לספריות ברחבי הארץ בעבור משרד התרבות.

כפי שדווח לפני כחודשיים ב"הארץ", עם סיום תקופת הזיכיון של "תרבות לישראל" החליטה החברה, שנוסדה על ידי ההסתדרות הציונית העולמית, שלא לגשת למכרז החדש של משרד התרבות בשל כמה מהתנאים הכלכליים שנכללו בו. מלבד "פמי פרימיום", ניגשו למכרז גם חברה פרטית נוספת והמרכז לשלטון מקומי. ל"הארץ" נודע כי בשבועות האחרונים הפעילו גורמים במשרד התרבות לחצים להביא לבחירתו של המרכז לשלטון מקומי, אך לבסוף בחרה ועדת המכרזים של המשרד ב"פמי פרימיום". עוד נודע כי במרכז לשלטון מקומי שוקלים לערער על תוצאות המכרז.

תיאטרון דימונה
תיאטרון דימונה (אילוסטרציה)צילום: אליהו הרשקוביץ

"פמי פרימיום" תתוקצב על ידי המשרד ב–25 מיליון שקלים לשנה כדי לשנע סדרות מופעים ואירועי תרבות לכל רחבי הארץ, ותחל בקרוב בחפיפה עם "תרבות לישראל". החברה אינה מתמקדת בתרבות, אלא מנהלת פרויקטים ושירותים שונים, בהם שירותי רפואה בארץ ובחו"ל (שירותי בריאות לתלמידי אזור תל אביב והמרכז, למשל), ביטוחים ושירות גרירת רכב. מלבד זאת, היא אמונה על אספקת הציוד והספרים לספריות הציבוריות ברחבי הארץ, כחלק מהסכם עם משרד התרבות. לצורך הפעלת פרויקט התרבות בפריפריה הקימה החברה צוות בראשות תומר כהן, כיום מנהל מרכז התרבות בספריית בית אריאלה ולשעבר סמנכ"ל בית הספר למשחק "בית צבי". לצדו יעבדו, כנדרש במכרז, רכזים שהם אנשי מקצוע מתחומי המחול, התיאטרון, הספרות והקולנוע.

מרבית עובדי "תרבות לישראל" הועסקו עוד קודם ב"אמנות לעם", החברה שפעלה עד 2010 להפצת תרבות בפריפריה. היא קיימה במשך השנים סדרות אירועים בתחומים שונים, ועובדיה עמדו בקשר עם רכזי תרבות ומנהלי מתנ"סים בכ–200 יישובים, שהיו יכולים לבחור אירועים מתוך הרפרטואר שאישרה החברה. את האירועים סייעה החברה לנייד לאולמות היעד, כאשר סכומי הסבסוד ליישובים נקבעו לפי מרחקם מתל אביב וסיווגם הסוציו־אקונומי. רוב עובדי "תרבות לישראל" יסיימו את עבודתם בסוף יולי והיתר יוסיפו לעבוד עד חודש נוסף וישלימו את פעילויות החברה שנקבעו לקיץ, עד לסגירתה. האחריות על תיאום וסבסוד אירועי ספטמבר ואילך כבר תוטל על "פמי פרימיום", אם תוצאות המכרז לא ישתנו בשל ערעורים.

בחודשיים שחלפו מאז פרסום דבר סגירתה של "תרבות לישראל" וחוסר הוודאות לגבי מחליפתה התקשו הן אמנים והן היכלי תרבות ואולמות מארחים לבנות את תוכנית העבודה שלהם להמשך השנה, בהיעדר הסבסוד הדרוש לשינוע האירועים. לצד זאת נשמעה מחאה בקרב רכזי תרבות ברחבי הארץ ומצד פורום מוסדות התרבות על השלכות הפרטת התחום, שנוהל עד עתה על ידי גוף שלא פעל למטרות רווח. ממשרד התרבות נמסר כי "קבוצת פמי פרמיום תחל בעבודתה באופן מיידי על מנת לספק רצף פעילות שוטף לטובת התושבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ