מפיק אמנותי טוען כי משרד התרבות מסרב לשלם לו עבור עבודתו על פסטיבל "כתר המזרח"

"משרד התרבות שילם לאייל גולן על שיר וחצי כפול ממה שהוא מסרב לשלם לי על חודשיים", אומר אופיר טובול. לדבריו, סוגיית השכר שלו סוכמה בעל פה. המשרד: לא התחייבנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר טובול. "הם ראו את הניצוץ בעיניים שלי. בשבילי זו לא רק עבודה אלא פרויקט חיים"

האקטיביסט ויזם התרבות אופיר טובול טוען כי עמל יותר מחודשיים על גיבוש פסטיבל "כתר המזרח" לתרבות ים תיכונית בעבור משרד התרבות והספורט, ואז קיבל הודעה שהפסטיבל בוטל ולא שולם לו שכר עבודתו. הפסטיבל תוכנן להתקיים בחג הסוכות אשתקד ונדחה לפסח, ולבסוף הופק אמנותית לא בידי טובול — שטוען כי נוצל בידי המשרד — כי אם בידי השדרן ירון אילן.

בפוסט שפירסם היום (ראשון) בעמוד הפייסבוק שלו סיפר טובול כי כמה ימים לאחר מינויה של מירי רגב לשרת התרבות פנו אליו אנשי משרדה שהכירו אותו. "השרה החדשה יצרה ביקוש לתוכן מזרחי ורב־תרבותי והם ידעו שאני מסוגל לנהל אמנותית ברמה גבוהה תוכן כזה", כתב. "כשנפגשנו השפרצתי רעיונות, נתתי דוגמאות מההפקות העצמאיות שעשיתי, סיפרתי על התוכן המדהים שרק מחכה לבמה. הם ראו את הניצוץ בעיניים שלי. בשבילי זו לא רק עבודה אלא פרויקט חיים. מהר מאוד התחלנו לעבוד על פסטיבל ים תיכוני ענק בטבריה שיועד לסוכות (ובסוף עבר לפסח וזכה לשם 'כתר המזרח')".

טובול מספר כי יותר מחודשיים כתב תוכניות למתחמים השונים, ניהל משא ומתן עם אמנים, ערך סיורים באתרי הפסטיבל ונפגש עם בכירים במשרד התרבות ובעיריית טבריה. לטענתו, סוגיית השכר שלו סוכמה בעל פה, ולאורך כל התקופה שמע שוב ושוב ש"עוד מעט יאושר התקציב וייחתם החוזה". לדבריו, כחודשיים לפני התאריך שנקבע לפסטיבל הודיעה לו נאוה קנדיל, הפרויקטורית של הפסטיבל מטעם משרד התרבות, כי האירוע מבוטל. זמן קצר לאחר מכן הוא קרא בעיתונות על תוכן הפסטיבל שיתקיים. "מכל התוכנית שבניתי נותרו שני מופעים ועוד כמה רעיונות קטנים, השאר נגנז", הוסיף, "ומה עם השכר שלי? לא אושר כמובן".

תקציבו של הפסטיבל, שהתקיים בפסח האחרון בטבריה, היה 1.8 מיליון שקלים, מתוכם 1.6 מיליון שקלים מתקציב משרד התרבות שהועברו דרך חברת "תרבות לישראל". את היתר מימנה עיריית טבריה. טובול מציין את תחקיר "הארץ" שפורסם ביולי האחרון וחשף את עלויות הפסטיבל ואת הסכומים הגבוהים, 93 אלף שקלים ו–99,450 שקלים שקיבלו בהתאמה שרית חדד ואייל גולן על ביצוע שני שירים בערב ההוקרה לדקלון בנוכחות השרה רגב. "זמרים באו לשיר וחצי וקיבלו כפול מהכסף שאני הייתי אמור לקבל", הדגיש. "אני מתאר לעצמי שאפילו סעיף הכיבוד באוהל VIP שבנו שם מאחורי הבמה לרווחת בכירי המשרד היה גבוה יותר מהשכר שלא שולם לי". טובול ציין כי זה כמה חודשים הוא פונה פעם בשבועיים למשרד התרבות, ואף לראשת מינהל התרבות גלית והבה־שאשו, ונענה שהנושא בבדיקה.

מקור במשרד התרבות אמר ל"הארץ": "טובול הציג קונספט של ללכת על עיר ששוכנת לחוף ים ואז לנצל את השקיעה. לא היה בזה שום דבר יוצא דופן. הרי מה זה פסטיבל מזרחי? זה להביא את הזמרים הכי כבדים כי התושבים מגיבים רק להם — אייל גולן וכאלה. גם הפסטיבלים נבנים אותו דבר: בלילות הראשון והשני יש אירועים גדולים שמביאים אליהם את הזמרים ה'כבדים', ובמהלך היום פעילויות שקטות עם זמרים פחות מפורסמים או קוסמים ולהטוטנים. בגדול זה מה שהוא הציע". לדברי המקור, משרדי הממשלה אינם נוהגים לשלם על קונספטים בלבד. "מתחייבים כספית רק כשיש הזמנת עבודה", הוסיף.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "עם כניסתה לתפקיד של שרת התרבות, מירי רגב, עלתה מחשבה לחדש את ימי הזהר של פסטיבל 'למנצח שיר מזמור' בחג סוכות. שמו של אופיר טובול עלה כבעל שם בתחום התרבות המזרחית ועל כן יצרו עמו קשר גורמים במינהל התרבות. לא ניתנה שום התחייבות שלטונית/חוזית למר טובול בעניין זה ועל כן אין לטענותיו בנוגע לתשלום שכר כל בסיס. פרויקט כתר המזרח בוצע באמצעות 'תרבות לישראל' במסגרת התקשרות קיימת בינם ובין המשרד. תרבות לישראל בחרה ומינתה את המנהל האמנותי והמפיק של הפרויקט לפי נהליה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ