סכסוך עבודה בבצלאל: תלונות על אי קידום מרצים, אפליית נשים והטרדה מינית

ארגון המרצים באקדמיה לאמנות בירושלים שיגר לנשיא המוסד מכתב עם שורת טענות, שאינן מתייחסות למחלקה מסוימת. בצלאל בתגובה: אין עילה לסכסוך עבודה

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמה ריבה
נעמה ריבה

ועד ארגון המרצים של האקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים, בצלאל, הכריז על סכסוך עבודה. במכתב שנשלח ביום חמישי האחרון לנשיא בצלאל, פרופ' עדי שטרן, עם עותק לכל מורי האקדמיה - ושהגיע לידי "הארץ" - נכתב: "בשנים האחרונות, אך ביתר שאת במהלך השנה האחרונה, התקבלו בארגון המרצים תלונות חמורות ממרצים רבים במגוון רחב של נושאים הנוגעים לתנאי עבודתו של סגל המרצים בכמה מהמחלקות בבצלאל וכן בנושאים כלליים הנוגעים לאקדמיה כולה... לצערנו הרב חלק ניכר מהתלונות לא טופל עד עצם היום הזה. לאור זאת מכריז ארגון המרצים על סכסוך עבודה". הטענות של ארגון המרצים אינן מתייחסות למחלקה מסוימת אלא לכלל האקדמיה באופן גורף.

המרצים ציינו 12 סעיפים שבהם מפורטות העילות המצטברות, ביניהן: אי קידום סגל המרצים — קידומם של מרצים רבים שהיו אמורים וראויים לקבל העלאה בדרגתם האקדמית מעוכב מסיבות לא ענייניות; אפליית נשים ואי חלוקה שוויונית של משרות ההוראה — מרצים ומרצות מקבלים תגמול שונה וחלקי משרות שונות בעבור אותה עבודת הוראה, באופן מפלה, ללא כל סיבה אקדמית או מקצועית; עיכוב בתשלום משכורות והלנת שכר מרצים — בבצלאל התגלו תופעות של הלנת שכר, וחלקים ממשכורותיהם של מרצים אינן משולמות בזמן ללא כל סיבה.

נשיא בצלאל, עדי שטרן. "אין עילה לסכסוך"
נשיא בצלאל, עדי שטרן. "אין עילה לסכסוך"צילום: אמיל סלמן

ארגון המרצים טוען עוד כי ההנהלה אינה מטפלת בתלונות על הטרדות מיניות ועל ניצול יחסי מרות. לדבריו, התקבלו בארגון התקבלו תלונות חמורות בנושאים אלה. "פניות שנעשו לגורמים באקדמיה, הן על ידי חלק מהמרצים עצמם, הן על ידי גורמים שלישיים והן מטעם הארגון, לא נענו בצורה עניינית או שלא נענו כלל, וחלק מהתלונות לא טופלו עד עצם היום הזה או שהושתקו וטויחו באמצעות הסכמים חשאיים המחפים על מחדלים חמורים ועל אנשים שמקומם אינו באקדמיה", נטען במכתב. הארגון דורש מהנהלת האקדמיה לטפל באופן מיידי בכל התלונות בתחומים אלה שהצטברו על שולחנה בשנים האחרונות ולדווח למתלוננים על תוצאות הטיפול.

בנוסף, מתלוננים המרצים על היעדר שקיפות באקדמיה ופגיעה במרצים המביעים ביקורת ופועלים לתיקון עוולות בבצלאל. "בבצלאל מתפתחת בשנים האחרונות תופעה מדאיגה המצביעה לכאורה על פגיעה מכוונת ונקמנית במרצים המביעים ביקורת, כך שתנאי עבודתם ומעמדם האקדמי של מרצים אלה נפגעים ללא כל סיבה, וזאת ללא כל תגובה מצדה של הנהלת האקדמיה", נאמר במכתב ארגון המרצים.

גם לפני שנתיים וחצי הכריז ארגון המרצים על סכסוך עבודה בעקבות פיטורי עשרות מרצים. הסכסוך הוביל להתפטרותן של נשיאת האקדמיה לשעבר, פרופ' אווה אילוז, וסגניתה, ד"ר טל בן צבי.

מבצלאל נמסר בתגובה: "הנהלת בצלאל החדשה וארגון המרצים שותפים בשנה האחרונה לעשייה טובה ולמאמץ גדול לשפר את יחסי העבודה. אין עילה של ממש לעימות, ודאי לא לסכסוך עבודה, שרק יפגע בסטודנטים ובאקדמיה. מרבית הנושאים במכתב הארגון הובאו בפני ההנהלה לראשונה במכתב עצמו. חרף ההכרזה על סכסוך עבודה מיותר ומזיק, אנו נפגשים כדי לדון בכל הנושאים שעלו בפניית הארגון, ובטוחים שנגיע להבנות לטובת כלל המרצים והסטודנטים בבצלאל".

אמש (שני) נערכה על פי הזמנת הנהלת בצלאל פגישה עם נציגי ארגון המרצים. מהארגון נמסר שזו "התחלה של סדרת פגישות מתוך כוונה ותקווה להביא בסופו של התהליך לפתרון יסודי ומקיף של כל הנושאים שטרם הוסדרו עד כה, חלקם עוד מתקופת ההנהלות הקודמות של בצלאל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ