התנאי החדש של רגב לתמיכה: הצגת תוכנית אירועים לפני טקס חלוקת הפרסים

יוזמת שרת התרבות רגב גובשה בעקבות טקס פרס אופיר בספטמבר האחרון וכן לאור טקס פרסי הפרינג' "קיפוד הזהב" ביום שישי האחרון

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב בטקס פרסי אופיר האחרון
יאיר אשכנזי

שרת התרבות והספורט מירי רגב הודיעה היום (שני) כי משרדה יתנה תמיכה בטקסי חלוקת פרסים בתחום התרבות בהצגת תוכניות האירועים המפורטות למשרדה במעמד בקשת התמיכה. זאת, לטענת רגב, בניסיון "להבטיח את העמידה בסטנדרטים מקצועיים ובאמות מידה ממלכתיות".

יוזמת רגב גובשה בעקבות טקס פרס אופיר בספטמבר האחרון, שבו יצאה השרה מהאולם בזמן מופע שכלל קטע קצר משירו של מחמוד דרויש, "תרשום, אני ערבי", וכן לאור טקס פרסי הפרינג' "קיפוד הזהב" ביום שישי האחרון, שבסיומו בוצע ההמנון הלאומי "התקווה" באופן שביטא זלזול בו, לטענתה של רגב. שני האירועים נתמכים על ידי משרד התרבות, הראשון בכ–619 אלף שקלים והשני בכ–110 אלף שקלים. "לא אתן להפוך טקסים במימון ציבורי לבמה להעברת מסרים מפלגתיים ולביזוי של מדינת ישראל וסמליה", אמרה רגב.

יוזמתה החדשה של השרה נראית על פניה בלתי ריאלית, שכן את בקשות התמיכה לשנה הבאה מגישים המוסדות בדצמבר, כאשר הטקסים עצמם מגובשים ומתקיימים חודשים רבים לאחר מכן. כך, לדוגמה, טקס פרס התיאטרון הישראלי נערך בחודש מאי, פרסי אופיר לקולנוע מוענקים בספטמבר ופרס הפרינג' "קיפוד הזהב" מוענק בנובמבר. לצד זאת, היוזמה החדשה עשויה להתנגש עם הנחיות המשנות ליועץ המשפטי לממשלה מאוגוסט 2015, האוסרות על התניית תמיכה במוסדות תרבות בתוכנן של היצירות העולות בהם.

הצעתה של רגב טרם הועברה לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה, אולם עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, פנה היום למשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, בדרישה שתפעל לביטול המהלך. "העובדה שטקסי חלוקת פרסי תרבות נתמכים על ידי משרד התרבות אינה הופכת אותם לטקסים ממלכתיים", כתב יקיר לזילבר, "ההליך שעליו הורתה שרת התרבות אינו חוקי בהיותו התערבות פסולה בתכנים".

עוד הוסיף יקיר במכתבו כי "דומה שהשרה אינה מבחינה בין דעותיה הפוליטיות לבין תפקידה המיניסטריאלי. במקום לטפח יצירה, המאתגרת את דפוסי החשיבה המקובלים ודנה בנימים החשופים של החברה הישראלית ובשאלות הרגישות ביותר, פעולותיה של השרה עלולות להחניק כל ביקורתיות ולעודד קונפורמיות — ואין סכנה גדולה מזו לחופש הביטוי האמנותי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ