אנשי היועמ"ש לרגב: התניית תמיכה בטקסי פרסים באישור תוכניהם מראש חסרת תוקף משפטי

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, הבהירה לשרת התרבות רגב כי יוזמתה להתנות תמיכה משרדה בטקסי הענקת פרסי תרבות בבחינה מראש של התכנים בהם גם פוגעת בחופש הביטוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, הבהירה לשרת התרבות והספורט מירי רגב כי יוזמתה להתנות את תמיכת משרדה בטקסי הענקת פרסי תרבות בבחינה מראש של התכנים בהם פוגעת בחופש הביטוי וחסרת כל עוגן משפטי.

רגב פירסמה את יוזמתה בסוף השבוע שעבר, בין היתר בעקבות טקס פרסי הפרינג' "קיפוד הזהב" שבסיומו, לטענתה, בוצע ההמנון הלאומי "התקווה" בצורה מזלזלת. היא הסבירה כי היוזמה נועדה "להבטיח את העמידה בסטנדרטים מקצועיים ובאמות מידה ממלכתיות". לאחר פרסום היוזמה פנה עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, לזילבר בדרישה שתמנע את המהלך המבטא התערבות פסולה בתכנים. היום (ראשון) השיבה זילבר לפנייה, בתום בדיקה ראשונית בעניין עם משרד התרבות. היא הבהירה כי כדי לקבוע תנאי סף חדשים לחלוקת תמיכות בטקסים נדרש תיקון למבחני התמיכה, מהלך המחייב התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, וכן שמשרד התרבות טרם פנה אל היועץ בעניין זה.

זילבר גם הבחינה במכתבה בין טקסי פרסים המוענקים על ידי משרד התרבות, שהוא גם הגוף האמון על תוכניהם, לבין טקסים אחרים שהמשרד תומך בהם. היא הזכירה שטקסי הפרסים שעל הפרק אינם נכללים בהגדרת "טקסים ממלכתיים" בהתאם להחלטת הממשלה מדצמבר 2008, כך שהם לא מחויבים להתנהל לפי הכללים החלים על טקסים מסוג זה.

"בכל הנוגע לטקסי הענקת פרסים בתחום התרבות, התנאת התמיכה בהם בבחינתה של שרת התרבות מראש את תוכן הטקסים, זהות הדוברים או תוכן דבריהם לחלוטין איננה אפשרית שכן יש בה פגיעה בחופש הביטוי, ובמצב המשפטי הקיים אין לכך עוגן משפטי", הדגישה זילבר, "האמור הובהר לשרת התרבות, וצוין בפניה גם כי יוזמות המתנות תמיכה בתוכן מייצרות אפקט מצנן על חופש הביטוי בתחום האמנות והתרבות, תחום בו קיימת חשיבות מיוחדת לקיומו של מרחב חופשי המאפשר שיח פלורליסטי והצגה של דעות רבות ומגוונות".

כפי שדווח ב"הארץ", לצד הבעייתיות המשפטית הגלומה בה, יוזמתה של רגב אינה ריאלית שכן בקשות התמיכה לפרסי השנה הבאה מוגשות בדצמבר והטקסים עצמם מגובשים ומתקיימים חודשים רבים לאחר מכן.

השרה רגב דחתה את חוות הדעת של זילבר. "הייעוץ המשפטי אמור לשמור על כך שהטקסים והפרסים יהיו ללא נגיעה פוליטית. כך אנו עושים בכל הטקסים שהמשרד מפיק", מסרה, "צר לי שהמשנה ליועמ"ש תומכת בהפיכת הבמה האמנותית לבסיס לפגיעה במדינת ישראל ובערכיה. אאבק בכל הכלים המשפטיים כדי למנוע ביזויים של סמלי המדינה. זהו לא דיון על חופש הביטוי, כי אם על אמות מידה ממלכתיות ומקצועיות בטקסים ציבוריים. סטנדרטים אלה מחייבים גם את הטקסים הנתמכים על ידי המשרד ואינם מופקים על ידו. במידת הצורך המשרד יפעל לתיקון המצב המשפטי לגבי פרסים אלה ובאשר לכלל הפרסים המחולקים באמצעות המשרד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ