מנהלת המכון הפולני בברלין פוטרה: "קידמה יותר מדי תכנים יהודיים"

בתקשורת הגרמנית טוענים כי זו הסיבה לפיטורים אך לפי הערכה אחרת מדיניותה הליברלית של המנהלת היא שהכעיסה את ממשלת הימין הפולנית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסרט הפולני זוכה האוסקר "אידה" מ–2013, אותו קידמה וילגה־סקולימובסקה בניגוד לעמדת ממשלת פולין החדשה
עופר אדרת
עופר אדרת

כחלק ממדיניות התרבות החדשה שלה, ממשיכה ממשלת פולין לפטר מנהלים של סניפי "המכון הפולני" ברחבי העולם, שנתפסים בעיניה כליברליים מדי וכמקדמים תכנים שאינם מציגים את פולין באור חיובי. לאחר שבשנה האחרונה הוחלפו בין השאר מנהלי הסניפים במדריד ובשטוקהולם, בשבוע שעבר פוטרה גם מנהלת המכון בברלין — השלוחה החשובה ביותר של המכון הפולני. בתקשורת הגרמנית דווח כי המנהלת, קטז'ינה וילגה־סקולימובסקה, פוטרה משום שקידמה "יותר מדי תכנים יהודיים".

מנגד, גורמים המעורים בפעילותה מסרו ל"הארץ" כי פיטוריה נבעו מסיבות כלליות יותר — השקפותיה הליברליות והעובדה שאינה נמנית עם תומכי מפלגת הימין השמרנית "חוק וצדק".

קתז'ינה ויאלגה בביקור בתל אביב ב-2008צילום: דודו בכר

המכון הפולני, שלו 25 סניפים ברחבי העולם, כולל בישראל, הוא זרוע של משרד החוץ הפולני, ותפקידו להפיץ את התרבות, האמנות והשפה הפולנית ברחבי העולם. הממשלה הפולנית החדשה פועלת בשנה האחרונה להחזרת "הכבוד הלאומי" ולשיפור תדמיתה של פולין בעולם, כולל בתחום התרבות והאמנות. וילגה־סקולימובסקה מכהנת כמנהלת המכון בברלין מאז 2013, והיתה אמורה להישאר בתפקידה עד קיץ 2017. ואולם, לפני כמה חודשים היא קיבלה הערכה שלילית על תפקודה בדירוג השנתי שמקיים משרד החוץ הפולני. הנימוקים נותרו חסויים, אך העיתון הגרמני "ברלינר צייטונג" דיווח כי השגריר החדש של פולין בגרמניה, אנדז'יי פשילבסקי, "התלונן כי לעיתים קרובות שהיא מקדמת נושאים פולניים־יהודיים".

אחד ה"נושאים" האלה הוא הסרט הפולני זוכה האוסקר "אידה" מ–2013, של הבמאי הבריטי־פולני פאבל פאבליקובסקי. הסרט מציג את סיפורה של נזירה פולניה, שמגלה כי היא יהודייה וכי משפחתה נרצחה בשואה בידי כפריים פולנים. המכון הפולני בברלין ובסניפים אחרים בעולם אירגן הקרנות של הסרט, בניגוד לעמדתה של ממשלת פולין החדשה שראתה בו סרט "אנטי פולני", בשל האופן השלילי בו הוא מציג את בני העם הפולני.

מנגד, ניסתה הממשלה לאחרונה לקדם ברחבי העולם את הקרנתו של סרט פולני אחר, "סמולנסק", הנחשב "פטריוטי", אף שנחל כישלון קופתי בפולין. הסרט מתאר את מה שנחשב לאסון הגדול ביותר שידעה בפולין מאז מלחמת העולם השנייה — התרסקות המטוס של חיל האוויר הפולני בה נהרגו נשיא פולין לך קצ'ינסקי ורבים מצמרת השלטון ב-2010.

משרד החוץ הפולני ביקש מהמכון הפולני בברלין לארגן הקרנה של הסרט בבית קולנוע גרמני. סגניתה של המנהלת המפוטרת, אשר נחשבת שמרנית יותר בדעותיה, ניסתה לקדם את ההקרנה, אך נאלצה לבטל את התוכנית לאחר שלא נמצא אף מקום שהסכים להעמיד אולם לרשות המכון למטרה זו. זאת, בשעה ש"אידה" הוקרן בהצלחה ברחבי העולם ובכלל זה בגרמניה.

השפעת הממשלה בוורשה על פעילות המכון הפולני ניכרת במקומות נוספים בעולם. בשנה האחרונה פוטרה גם המנהלת של המכון במדריד. בעיתון הפולני "גזטה ויבורצ'ה" נכתב בחודש אוגוסט, כי ברקע לפיטוריה היו טענות כי לא קידמה מספיק אירועים הקשורים בשופן, המלחין הלאומי של פולין. לצד זאת, דווח כי מנהלי המכונים בפריז וברומא התפטרו מיוזמתם וכי המכון בווינה סיים את שיתוף הפעולה שלו עם עיתונאי מקומי, מרטין פולק, משום שפירסם מאמרים ביקורתיים נגד הממשלה הפולנית.

בשנה שחלפה מאז עלתה לשלטון הממשלה החדשה בפולין רבו הדיווחים על אנשי רוח ותרבות פולנים, אשר אנשי המכון הפולני - על סניפיו השונים - קיבלו הוראה להכניס ל"רשימה שחורה" ולהדירם מפעילויות המכון, לאחר שהשמיעו ביקורת על הממשלה הפולנית או פרסמו התבטאויות שלא היו לרוחה. דוגמה בולטת לכך היא הסופרת אולגה טוקרצ'וק, שזכתה בפרסים בינלאומיים רבים על יצירתה, אך לאחרונה מוקעת בידי אנשי ימין בפולין כ"אנטי פולנייה" בשל עיסוקה בפרקים הפחות נעימים בעבר הפולני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ