פסל מוזהב של נתניהו הוצב הלילה בחשאי בכיכר רבין והופל על ידי אזרחים

הפסל הוצב על ידי איתי זלאיט שהודיע כי בכוונתו לבצע "אקט אמנותי פוליטי מחתרתי". בשעות הצהריים אזרחים שהגיעו אל הכיכר הפילו את הפסל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפסל של נתניהו, הבוקר בכיכר רבין
הפסל של נתניהו, הבוקר בכיכר רביןצילום: מוטי מילרוד

פסל מוזהב בדמותו של בנימין נתניהו הוצב הלילה (שלישי) בחשאי בכיכר רבין בתל אביב. זמן לא רב לאחר מכן הדביקו פקחים של העירייה דרישת פינוי על גבי הפסל. בשעות הצהריים הפילו את הפסל אזרחים שהגיעו אל הכיכר, אחד מהם עוכב לחקירה ושוחרר.

הפסל הוצב על ידי האמן איתי זלאיט ששלח בראשית השבוע הודעת דואר אלקטרוני למערכות תקשורת בה נכתב כי "בימים הקרובים עומד להתבצע אקט אמנותי פוליטי מחתרתי אשר יעורר הד תקשורתי רחב היקף".

הפסל שהופל

זלאיט, יליד 1979, מתגורר בתל אביב. הוא בוגר המדרשה לאמנות בבית ברל וחבר בגלריה השיתופית גלריה P8. בשיחה עם "הארץ" אמר זלאיט שהציב את הפסל כי רצה לבחון את תגובות האנשים. "אני לא יודע אם יהיה ונדליזם. ברשת הרבה אנשים מברכים על המהלך הזה שאולי הוא סוג של מהלך שנתפש כפרובוקציה. אולי עוד שנתיים זה ייהפך למציאות. אני רוצה לבחון את הבשלות שלנו כחברה לקבל פסל כזה. אולי אנחנו בשלים להצבה של פסל של מנהיג בכיכר. אני בעיקר רוצה להציג את המציאות כמראה. יש הרבה אנשים שמקבלים השראה ושרוצים מנהיג חזק. דברים שהיו נראים לנו רחוקים ולא מציאותיים השתנו. לפני שנתיים לקחנו בצחוק שטראמפ יהיה נשיא. אז מה שעשיתי יכולה להיות פרובוקציה ויכולה להיות נבואה". 

הצבת את הפסל ללא אישור של ועדת הפסלים. אתה חושב שהם היו מאשרים את זה?

"אני לא בטוח שוועדת הפסלים היתה מאשרת פסל של ביבי במרכז כיכר רבין". 

זו קצת העתקה, כבר עשו דברים דומים. 

איתי זלאיטצילום: מוטי מילרוד

"באמנות כבר עשו הכל". 

למה בחרת בחומר הזה? הוא נראה ארעי. 

"זה מעץ ופולימרים. היה את העניין הפרקטי מכיוון שהפסל לא קיבל אישור, אז הייתי צריך לעשות זה יחסית מהר כי זו פעולה לא מאושרת. יכול להיות שהייתי בוחר לעשות אותו מבטון או חומר יותר כבד אם היתה אפשרות". 

קיבלת תגובות מכיוון ראש הממשלה?

"טרם. אני לא מחכה, אבל זה בהחלט מסקרן. זה גם חלק מהעניין לראות לאן זה יילך. האם זה יגרור אחריו סנקציות כאלו או אחרות כמו במקרים של פוסט בפייסבוק שמישהו יושב בעקבותיו במעצר ארבעה ימים? לא יודע". 

יעל דיין, חברת מועצת העיר תל אביב לשעבר, אמרה כי הפסל הוא ״אצבע משולשת בפנים של כולנו. כמו שאני מלך עמונה, אני מלך תל אביב״. לדבריה היא מתנגדת להצבתו של הפסל במקום ללא אישור, וקוראת להסרתו. "זה מראה לישראלים שגם תל אביב היא חלק משלטונו של ביבי", הוסיפה דיין.

״האסוציאציה הראשונה היא עגל הזהב״, אמרה תושבת תל אביב שלא היתה מוכנה להיחשף בשמה משום שלדבריה מישהו בכיכר כבר קרא לה ״שמאלנית". אביהו, תושב אלעד בן 28, דווקא נותן לפסל פרשנות מהצד הימני של המפה, ואומר שהפסל הולם את מימדיו של נתניהו. ״זה מגניב״, הוא אומר, ״נתניהו זכה בזה בצדק. העם בוחר בו שוב ושוב״.

הפסל של נתניהו, הבוקר בכיכר רביןצילום: מוטי מילרוד
דרישת פינוי שהדביקה העירייה על הפסלצילום: ליאור סורוקה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ