"הארץ"

פרס נובל לספרות הוענק אמש (שבת) לבוב דילן. פולמוס התפתח סביב הענקת הפרס ליוצר האמריקאי וסביב החלטתו לא לבוא לטקס בשל מה שהגדיר כ"התחייבויות קודמות". 

כל מה שמעניין וחשוב בעולם התרבות – הירשמו לעדכון היומי שלנו

המכתב של בוב דילן בטקס הנובל

"בוב דילן הקדיש את עצמו, את גופו ונפשו, למוזיקה הפופולרית של שנות ה-20", אמר נציג האקדמיה השוודית למדעים, בנאום המנמק את הענקת הפרס. "החריזה שלו היא אלכימיה שממרכיביה נוצרו חומרים חדשים. איש צעיר עם גיטרה התיך זו בזו את שפת היום יום ושפת התנ"ך. בבת אחת השירה המוכרת בעולם הפכה אנמית. כותבי השירה עד אז נדמו כמשתמשי אבק שריפה בעידן שאחרי גילוי הדינמיט. דילן השיב לשירה את עכשוויותה. לא לשיר על הנשגב והנצחי, אלא על היומיומי. כאילו האורקל מדלפי מקריא את חדשות הערב".

במהלך הטקס הקריאה שגרירת ארצות הברית בשוודיה מכתב ששלח דילן ובו הוא מתאר את תחושותיו האישיות מאז שנודע דבר הזכייה. דילן גם חלק תובנות והרהורים מקריירה ארוכת שנים.

"מגיל צעיר אני קורא וסופג את העבודה של אלה שהיו ראויים לתואר הזה... העובדה שאני מצטרף לרשימה הזו היא בלתי ניתנת לתיאור במלים", כתב דילן במכתב שהוקרא. "אם מישהו היה אומר לי אי פעם שאזכה בפרס נובל לספרות הייתי חושב שיש לי סיכוי שווה לעמוד על הירח.

"הייתי בדרכים כשקיבלתי את החדשות המפתיעות. ולקח לי יותר מכמה דקות כדי לעכל את זה. התחלתי לחשוב על ויליאם שייקספיר. אני מניח שהוא ראה בעצמו מחזאי, והוא בכלל לא חשב על עצמו כעל יוצר ספרותי. המלים שלו נועדו להיות מוצגות על במה ולא להיקרא... אני משוכנע שהדבר האחרון ששייקספיר חשב עליו בזמן העבודה הקדחתנית שלו היא השאלה 'האם זו ספרות'?

"כאמן הופעתי בפני 50 אלף בני אדם ומול 50, ואני יכול לומר לכם שהרבה יותר קשה להופיע בפני 50. ל-50 אלף יש אישיות אחת, לא זה המצב בקהל מצומצם. לכל אדם יש עולם משלו, הם יכולים לקלוט דברים בבהירות – את הכנות שלך. העובדה שוועדת הנובל היא כל כך קטנה לא חמקה ממני... אני מודה לוועדה שטרחה לשאול אם אני ראוי להיות מועמד לפרס ועל כך שמצאה תשובה כל כך נפלאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ