היועצות הפרלמנטריות ימחו נגד קוד הלבוש החדש שהונהג בכנסת

בעקבות מניעת כניסתן של כמה עובדות למשכן בשל לבושן, יועצות פרלמנטריות יגיעו מחר בשמלות וחצאיות. ח"כ יחימוביץ: "זה משטור של נשים. דברים מידרדרים מהר מאוד אם לא עוצרים אותם בזמן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועד היועצים והיועצות הפרלמנטריים בכנסת מתכנן מחר (רביעי) מחאה בעקבות עיכובן של כמה מהן מחוץ למשכן באחרונה, לאחר שנטען שהשמלות שלבשו קצרות מדי. השומרים שעיכבו את היועצות הסבירו להן כי הנחיות הלבוש בכנסת עברו באחרונה רענון וכעת מקפידים עליהן ביתר שאת. לאות מחאה, נמסר מהוועד, מתכוונות היועצות להגיע מחר לעבודה לבושות בשמלות וחצאיות.

שקד חסון, המשמשת יועצת פרלמנטרית עבור ח"כ מרב מיכאלי, היתה הראשונה שעוכבה בכניסה למשכן בשבוע שעבר, לאחר שנטען כי התלבושת שלה "אינה צנועה". היועצת הפרלמנטרית של ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) לא הוכנסה למשכן הכנסת מפני שלבשה שמלה "קצרה מדי". 

מוריה סילפן (מימין), שקד חסון והשמלות שבמחלוקת
היועצות מוריה סילפן (מימין), שקד חסון והשמלות שבמחלוקתצילום: אוליבייה פיטוסי

חסון אמרה היום ל"הארץ" כי מטרת המחאה אינה לבזות את הכנסת. "אנחנו מאמינות ומאמינים שהמקום צריך להישאר מכובד, וזה מתייחס גם ללבוש העובדים", אמרה חסון. עם זאת, היא הוסיפה כי "בין צנוע ומכובד יש פער גדול, ולמדוד את הסנטימטרים מעל לברכיים של נשים לא מכבד אותן ולא את הדמוקרטיה במדינת ישראל". חסון הוסיפה והביעה תקווה כי גם שרות וח"כיות יצטרפו למחאה מחר, וציינה כי גם גברים מתכננים להשתתף בה. 

בעקבות ההודעה על המחאה, זימן מנכ"ל הכנסת פגישה דחופה היום אחר הצהריים עם ועד היועצים והיועצות הפרלמנטריים, שנגמרה ללא הסכמות. המנכ"ל דבק בעמדתו העקרונית כי יש צורך בקוד הלבוש במתכונתו הנוכחית, "כי יש לשמור על כבוד הכנסת". עם זאת, אמר המנכ"ל כי יש מקום לרגישות גדולה יותר והתנצל בפני היועצים והיועצות על העיכוב של שקד חסון.

המסמך המבשר על רענון נהלי הלבוש של הכנסת הוצג לעובדי המשכן בחודש אוקטובר האחרון. בין היתר, נכתב במסמך כי "אין להגיע לכנסת בלבוש בלתי הולם כמו גופיות, חולצות בטן, מכנסיים קצרים, חצאיות ושמלות קצרות, וכיוצא בזה".

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) הפגינה תמיכה ביועצות ברשתות החברתיות והעלתה מספר פוסטים בנושא. "די לדיונים המסולפים והמיתממים על קוד לבוש", כתבה באחד הפוסטים. "זה לא קוד לבוש, זה משטור של נשים, זו כפיית סטנדרטים מוסרניים, זו פגיעה בחופש שלנו. צאו לנו מהארון. דברים מידרדרים מהר מאוד אם לא עוצרים אותם בזמן", כתבה והוסיפה תמונה של היועצות הפרלמנטריות שלה בשמלות מעל קו הברך. "הנה תמונה מעידן אחר. יולי 2016, העוזרות הפרלמנטריות שלי נעמה לזימי, אור זמיר ושני גרנות מסתובבות חופשי בכנסת בלבוש של בחורות ישראליות רגילות", הוסיפה. 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) אמרה היום ל"הארץ" כי היא "מגבה לגמרי את מחאת העוזרות והעוזרים כי זה מאבק שנוגע לכולנו - המאבק שלא להימדד לפי אורך החצאית. אני בעד הופעה מכובדת, אבל צריך להבחין בין הופעה מכובדת להופעה צנועה. 'קוד לבוש' לא יכול להיות צורה מכובסת להחפצת נשים".

דובר הכנסת יותם יקיר אמר השבוע ל"הארץ" כי "כל מטרתן של התקנות הללו היא להציג לבוש מכובד, והן מקלות מאוד בהשוואה לפרלמנטים אחרים". יקיר הוסיף והתעקש שאין בהן כל כוונה להפלות נשים. אולם, מרבית הסעיפים הנתונים לפרשנות בהנחיות הללו נוגעות בעיקר ללבוש נשים. כך למשל, מושגים כמו "שמלות קצרות" אינם מלווים במדד מדויק ועלולים לגרום לבלבול. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ