שני ארונות קבורה מצריים מאוסף משה דיין יוצגו במוזיאון ישראל

הארונות העתיקים, המעוטרים ביותר מסוגם המוצגים בישראל, שוקמו לאחר ששהו שנים במרתפי המוזיאון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדות המוזיאון עם שני הארונות

שני ארונות קבורה מצריים עתיקים (אנתרופואידים), שהיו באוסף משה דיין ונשכחו במשך עשרות שנים במרתפי מוזיאון ישראל, שוקמו והועברו לתצוגת הקבע.

מדובר בארונות הקבורה המצריים המעוטרים ביותר המוצגים בישראל. שניהם עשויים עץ שקמה ומכוסים בעיטורים ובכתובות הירוגליפים, והטמונים בהם השתייכו לאליטה המצרית. הארון הראשון מתוארך לסביבות שנת 950 לפנה"ס והיה שייך לאשה; ד"ר שירלי בן דור־אבין, אוצרת לארכיאולוגיה מצרית במוזיאון, גילתה לפי ההרוגליפים שעל הארון כי הנקברת היתה זמרת במקדש, שייתכן שהוקדש לאלה ווג'ת — אלת הקוברה של מצרים התחתונה. איש אינו יודע כיצד התגלגל הארון לאוסף דיין.

עבודות השיקום. כללו את שימור החומר, ניקוי ורסטורציהצילום: אוליבייה פיטוסי
צילום: אוליבייה פיטוסי

הארון השני חדש יותר ומתוארך לשנים 350–550 לפנה"ס. הוא היה השתייך לאדם בשם פתח־חותפ, שפירוש שמו הוא "המועיל לאל פתח". בארכיון המוזיאון התגלו כמה מסמכים הנוגעים לארון זה, החושפים כי הוא נרכש בשנות ה–70 על ידי הפילנטרופ ארתור סקלר מגלריה בניו־יורק על פי בקשתו של דיין. סאקלר רכש אותו כדי שהוא יובא לתצוגה במוזיאון לארכיאולוגיה בירושלים, אך כיוון שלא היה מוזיאון מתאים באותן שנים — החלק הארכיאולוגי של מוזיאון ישראל התפתח רק לאחר מכן — הועבר הארון לידי הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, ונתרם למוזיאון לאחר מותו על ידי משפחת טיש, שרכשה את אוסף דיין.

שני הארונות הגיעו למוזיאון בתחילת שנות ה–80, אך נותרו מאז במרתפיו. השיקום במעבדות המוזיאון כלל שימור החומר, ניקוי ורסטורציה של חלק מהציורים. הארונות יוצגו בגלריה של תקופת הברונזה באוסף הקבוע של המוזיאון. התצוגה הנוכחית כוללת קבוצה של ארונות קבורה בסגנון מצרי, עשויים מחרס, שהתגלו בדיר אל־בלח על ידי דיין. "כך ניתן יהיה לראות את מקור ההשראה לארונות החרס", אומרת בן דור־אבין. "היופי הוא שעתה יש לנו ארונות קבורה מצריים כמו בחו"ל, במוזיאונים הגדולים של האגיפטולוגיה".

עד חודש אפריל תוצג במוזיאון גם מומיה מצרית שנתרמה לתצוגה על ידי המכון האפיפיורי לארכיאולוגיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ