סטודנטים משנקר חסמו את צומת עלית בר"ג בעקבות חקירת הסטודנטית מבצלאל

הסטודנטים חסמו חלק מהצומת למשך חצי שעה ולאחר מכן פינו את הצומת. לדבריהם, מתוכננים צעדי מחאה נוספים. היום יושבתו הלימודים בבצלאל למשך שעתיים

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חסימת הצומת ברמת גן, הבוקר
נעמה ריבה
נעמה ריבה

סטודנטים ממכללת שנקר חסמו הבוקר (חמישי) את צומת עלית ברמת גן למשך כחצי שעה, כמחאה על חקירתה במשטרה של סטודנטית מבצלאל שתלתה עבודה שבה מופיע ראש הממשלה נתניהו ולצדו חבל תלייה. 

"יצאנו לצומת במחאה על מה שקרה בבצלאל", מספר אלירן דהן סטודנט המחלקה לאמנות רב תחומית. הוא מציין שהם פינו את הצומת ושלמשטרה לקח זמן להגיע ושלעת עתה לא עצרו אף סטודנט. לדבריו, הם ימשיכו בצעדי המחאה ויצרו קשר בקרוב עם אגודת הסטודנטים בבצלאל.

חסימת הצומת ברמת גן, הבוקרצילום: נעה לבב

לאחר חסימת הכביש, הסטודנטים חזרו למכללה, תלו סרטים שחורים על גבי אחד הבניינים וכרזות מחאה. גם בבצלאל נתלו היום כרזות מחאה וכך גם במכללת ויצו.

הבוקר שלחו מרצות ומרצים מבצלאל מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, לשר החינוך, ליו"ר המועצה להשכלה גבוהה ולראשי הוועדים של האוניברסיטאות והמכללות ובו מחו על "פגיעה קשה בחופש האקדמי בבצלאל ובהשכלה הגבוהה בישראל".

"תרגיל במסגרת האקדמיה אינו קריאה לפעולה", כתבו המרצים. "תכליתו של החופש האקדמי הוא יצירת סביבת לימוד ועשיה מוגנים, הכוללים בתוכם את החופש ליצור, לטעות ולקבל ביקורת. תכליתו של חינוך לאמנות הוא מתן האפשרות לשאול שאלות על המרחב האישי, החברתי, התרבותי - ובהכרח הפוליטי - בו אנו חיים.

"ההחלטה להסיט את הדיון למישור הפלילי מייצרת איום אשר ירחף על פתיחותו של הדיון והלמידה באקדמיה ויצמצם את המרחב החינוכי. זימון הסטודנטית משנה א׳ שעושה צעדיה הראשונים באקדמיה לחקירה היא בבחינת תקדים מסוכן לחופש האקדמי בישראל".

אתמול סיימה משטרת ירושלים את החקירה של תליית העבודה בבצלאל, והעבירה את חומרי החקירה לפרקליטות. בחדשות ערוץ 2 דווח כי המשטרה המליצה לא להגיש כתב אישום כיוון שלא התבססה עבירת הסתה. כעת יכריעו בפרקליטות אם לאמץ את עמדת המשטרה או לדחות אותה ולהגיש כתב אישום. אם ירצו בפרקליטות להגיש כתב אישום, יידרש אישורו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כנהוג בתיקי הסתה שבהם מתעוררות סוגיות של חופש הביטוי.

עורך דינה של הסטודנטית פנה אתמול למנדלבליט בדרישה לפתוח בחקירה נגד מי ששינה את יצירתה והוסיף לה את תמונתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. לטענת עורך הדין, רמי עותמאן, מי שהוסיף את תמונת רבין לעבודה שינה את כוונתה המקורית וגרם לה להיראות כאילו היא מסיתה נגד נתניהו. היום נתלו בבצלאל כרזות מחאה המציגות את ראש הממשלה בעירום.

על פי החלטה משותפת לסטודנטים ולהנהלה, הלימודים בבצלאל יושבתו היום בין השעות 14:00 ל-16:00. בשעתיים הללו ייערכו במקום מעגלי חשיבה ושיח על מה שהסטודנטים מגדירים כ"דה־לגיטימציה לחופש הביטוי".

"אנחנו גאים לראות שסטודנטים וסטודנטיות בבצלאל אינם עומדים מנגד ואינם מאפשרים את דיכוי חופש הביטוי בגבולות הקמפוס", מסרה אגודת הסטודנטים בבצלאל. "זה המקום שלנו להתבטא, ליצור ולאתגר. השיח הפוליטי חייב למצוא מקום לגיטימי ורחב באקדמיה בכלל, בטח ובטח שבמוסדות לאמנות. בשם חופש האמנות אמנם לא נסכים עם הסתה וזילות, אך לא נאפשר הפחדה והשתקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ