ניר חסון

אחרי 88 שנים, בעוד עשרה ימים יסגר קולנוע סמדר בירושלים, כך הודיעה היום רשת "לב" המפעילה אותו. המוסד הוותיק, הפועל באותו מבנה במושבה הגרמנית מאז שנת 1928, צפוי לנעול את שעריו ב–1 בינואר 2017.

"בצער רב, עלינו לעדכן שהמאמצים להצלת הקולנוע לא נשאו פרי", נמסר מרשת בתי הקולנוע. "עלויות השיפוץ הגבוהות מחד, וחוסר הנכונות מצד בעל הנכס להתגמש בשכ"ד ו/או להתחייב לחוזה שכירות ארוך טווח, סתמו את הגולל על כל המאמצים". בעיריית ירושלים הגיבו ואמרו כי המאמצים להשארת הקולנוע פתוח ימשכו, אך סמנכ"ל קולנועי לב, ירון כפתורי אמר "אני לא רואה משהו שיכול להיאמר ולא נאמר עד כה".

בעשור האחרון נקלע קולנוע סמדר מספר פעמים לקשיים כלכליים, עמד בסכנת סגירה וניצל ברגע האחרון. האחרונה שבהן היתה בשנת 2010, כאשר בזכות מאבק תושבים ולחץ מצד עיריית ירושלים בוטלה מכירת המבנה, והקולנוע הוכרז כ"מוסד תרבות לשימור".  המשבר הנוכחי נובע מהצורך הדחוף לשפץ את המבנה המיושן, פעולה שביצועה הכרחי לקבלת רישיון עסק ממכבי האש ומשאר הרשויות. עלות השיפוץ מוערכת בכשלושה מיליוני שקלים, סכום אותו בעלי הבניין, שרה ודרור חריש, אינם מעוניינים להשקיע.

חברת בתי הקולנוע "לב", השוכרת בשני העשורים האחרונים את המקום, מוכנה לממן חלקית את השיפוץ ומתחייבת כי אם ימצא המימון המשלים היא תמשיך להפעיל את הקולנוע במשך עשר השנים הבאות. בשבועות האחרונים נעשו מאמצים מצד העירייה להבטיח כי העירייה תרכוש שירותים עירוניים מבית הקולנוע כדי להבטיח את עתידו. בנוסף התחייבו למעלה מ-1600 אזרחים כי היה ובית הקולנוע ימשיך להתקיים הם ירכשו מנוי כדי לעודד את הרשויות ורשת לב להגיע להסכם. אולם בימים האחרונים עלו השיחות על שרטון.

ברשת "לב" מפנים אצבע מאשימה כלפי בעלי הבית, שלטענתם לא רק מסרבים להשתתף בשיפוץ המבנה, אלא גם הודיעו על הכוונה להעלות את שכר הדירה ולא להוריד אותו כדי להשתתף בעלויות השיפוץ. "שכר הדירה המשולם בסמדר הוא הגבוה בארץ באופן יחסי לבית קולנוע", אמרו בתגובה. "למרות התחרות הכבדה שנפתחה בירושלים בשנתיים האחרונות, עם פתיחת היס פלאנט והסינמה סיטי, לב היתה מוכנה להמשיך לשלם את שכר הדירה במתוכנת שהיא משלמת היום, לו בעל הנכס היה דואג לשפץ ולתחזק את הנכס כפי שבאחריותו וכפי שמקובל".

סגן ראש העיר ירושלים, עופר ברקוביץ', שמעורב במגעים בין הצדדים טוען שמוקדם להספיד את הקולנוע, "מבחינתי לא מדובר בסוף פסוק, אני נמצא בקשר עם שני הצדדים והפערים אינם עצומים. "לב סמדר" הוא יקר מפז בירושלים והעירייה מציעה תוכנית פעילות משמעותית כדי לאפשר את המשך קיומו, אני לא אומר נואש".

לדברי גורמים בעירייה, יש רצון לסייע לקולנוע, אבל יש קושי חוקי להעביר כספים למוסדות תרבות פרטיים ועסקיים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה רואה חשיבות רבה בשמירת קולנוע סמדר ולכן התארגנה מיידית וגיבשה מתווה סיוע נרחב בכלים העומדים לרשותה, וראש העיר עצמו אף נפגש עם הנהלת הקולנוע. אך לצערנו העירייה אינה בעלת כל סמכות לפתור את המחלוקת הכספית בין בעל הנכס הפרטי לבין קולנוע לב השוכרת אותו. נודע לנו כי ככל הנראה בעל הנכס הציב דרישות כספיות חדשות וגבוהות באופן שלא מאפשר לקולנוע לב להמשיך את הפעילות במקום.

"אם המחלוקת ביניהם תיפתר, יפעל ראש העיר ניר ברקת לגיוס למעלה מ-500 אלף שקל להגדלת נפח הפעילות במקום. לבקשת ראש העיר הכינה העירייה תוכנית באמצעות המינהל הקהילתי גינות העיר להפוך את המקום, מעבר לפעילות המסחרית הרגילה, למוקד פעילות קהילתית תרבותית שוקק חיים לקהלים מגוונים בדגש על ציבור הגמלאים. העירייה והמינהל הקהילתי מתכננים למעלה מ-50 אירועים במקום בשנת 2017".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ