שירה מייקין - צרובה
שירה מייקין

משרד בבסיס הקריה בתל אביב בשעות היום. פקידה כבת 20 פורצת בבכי מול המפקד הקשוח שלה, שרק לפני רגע נזף בה קשות על שהתבלבלה בהכנת הקפה שלו. למה היא בוכה? כי היא גרסה בטעות מסמך חשוב וברור לה שהוא הולך לנזוף בה גם על כך. במפתיע, המפקד דווקא מנסה להרגיע אותה, מושיב אותה על ברכיו ומלטף את שערה. ברור שהסיטואציה אינה נוחה לפקידה ואין לה מושג איך להשתחרר מהגבר המבוגר ממנה שלוחש לה כי אין לה מה לדאוג, הוא המפקד שלה, ומפקד בצבא הוא כמו אבא.

הסצינה המטלטלת הזאת מבוססת על מקרה שאירע במציאות — כך מבשרים לנו באתר "זה מטריד", שמציג חמישה סרטונים קצרצרים, כולם מבוססים על מקרים אמיתיים של הטרדה מינית. כל סרטון נקרא על שם תפקידו של המטריד: המפקד, הבוס, הרופא, הח"כ והשחקן. הסרטונים, שיצרה סיגל אבין ("מיכאלה", "בלתי הפיך"), הופצו היום (שני) ברשתות החברתיות וגרפו עשרות אלפי צפיות. אחד הסיפורים מבוסס על ניסיונה האישי של אבין. הצוות כולו עבד בהתנדבות וברשימת השחקנים המרשימה נכללים הדס ירון, רותם קינן, ליאור אשכנזי, ירון ברובינסקי ויעל שרוני.

סיגל אבין, יוצרת הסרטונים

סוגיית ההטרדות המיניות מככבת באחרונה בכותרות מדי יום ואין כמעט תחום בחברה הישראלית שבו לא נחשפו עדויות של נשים על אלימות מינית. בין שזה קורה בלשכת הח"כ, במועדוןהלילה, בבסיס צבאי, בחדרי הלבשה של אתר צילומי סרט או ברחוב, נדמה שאין מרחב הנקי מאלימות מינית. אך על אף שמציאות חיינו גדושה בעדויות, תחקירים ודיווחים בעניין, נדמה כי התקשורת עדיין מחמיצה את העיקר והציבור נעשה אדיש לתופעה. כתבות חדשותיות על הטרדות מיניות נוטות להציג את הסוגיה בדידקטיות, בסנטימנטליות זולה (קלוז־אפ על דמעה ומוזיקת רקע מרגשת) או תוך ניסיון להפחיד. חשבו, לדגומה, עד כמה כבר הורגלנו לראות את תמונות הנשים המכסות את פניהן בבושה ששימושן נפוץ בדיווחים על אלימות מינית.

"זה מטריד" מציעה מבט אחר לגמרי על אלימות מינית. בסצינות קצרות ומדויקות, אבין מציגה במיומנות סיטואציות יום־יומיות שמכילות את שלל המורכבויות הקטנות שמהן עשויים אירועי הטרדה. בעוד ברור כי למטריד אין מושג שהוא כזה ובעבורו מדובר באירוע פעוט יחסית, מספיק להעיף מבט בפרצופיהן של נשים אחרי ההטרדה כדי לקבל רמז לתחושת הבלבול, הבושה והאמביוולנטיות.

"מרוב שאנחנו שומעים וקוראים על המקרים האלו בקצב הולך וגובר, זה הולך ומאבד משמעות", כתבה אבין בפייסבוק. "כמו כשחוזרים על מלה הרבה פעמים ופתאום אנחנו לא מבינים מה זה אומר. כמה אפשר לשמוע על משהו מבלי לראות אותו? לשפוט את הדבר בלי באמת להבין אותו רגע? אלה המחשבות שבערו לי בבטן כשיצאנו לעשות את הפרויקט הזה. רציתי לנסות לזקק את הרגע שבו זה קורה ולתפוס את המבט, את התחושה, את ההבנה — בשנייה הזו שמשהו פתאום הופך ל... מטריד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ