יס או הוט: איפה הסדרות הכי טובות?

"מד מן" או "שובר שורות", "רוק 30" או "המשרד"? מבט על המועמדויות לפרס האמי, שהוכרזו בשבוע שעבר, עשוי לענות על השאלה

רותה קופפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותה קופפר

ביום חמישי שעבר הוכרזו המועמדויות לאמי, פרסי הטלוויזיה האמריקאית. הטקס יתקיים בלוס אנג'לס בספטמבר וזו הזדמנות לבחון מי משני גופי השידור בישראל, הוט או יס, משדר את "הסדרות הטובות ביותר בעולם", סיסמה היסטורית של הוט.

למראית עין החלוקה כמעט שווה - בהוט משודרות רוב הדרמות, וכן הדרמות עם המועמדויות הרבות ביותר. ביס משודרות רוב הקומדיות שקיבלו את המועמדויות הרבות ביותר. בתחום הדרמה מובילה במספר המועמדויות "מד מן", הזוכה של שנה שעברה, שמעריכים כי תזכה גם השנה, ובצדק; "נזקים" המצוינת עם שבע מועמדויות. ל"אבודים" חמש מועמדויות וגם ל"האוס" שלוש. בקטגוריה זו יש ליס שלוש דרמות (השנה יש יותר מועמדויות בכלל, כי בכל קטגוריה יש מועמדת אחת יותר מבעבר) - "שובר שורות" עם חמש, "דקסטר" עם שלוש ו"אהבה גדולה", על הגבר עם שלוש הנשים, מועמדות אחת בלבד.

בקטגוריה של הקומדיה המצב מתהפך. ליס יש פער גדול על הוט. מתוך שבע מועמדות, חמש קומדיות משודרות ביס. "רוק 30" המבריקה, ששיחזרה שיא עם לא פחות מ-22 מועמדויות, מובילה. "פאמילי גאי", סדרת האנימציה הראשונה מאז "הפלינסטונס" ב-1961 שנכנסת לקטגוריה הנכבדת הזאת, מועמדת לשני פרסים. ל"עשב של השכן" שש מועמדויות, ול"פמליה", שאכן היתה לה עונה מעולה השנה, ו"איך פגשתי את אמא" - ארבע מועמדויות כל אחת. אחת המועמדויות היא לשחקן המשנה ניל פטריק האריס, שגם מנחה את הטקס, ויהיה משעשע לראות אותו זוכה בפרס. ג'רמי פיוון, המגלם את ארי גולד ב"הפמליה", אינו מועמד השנה באופן מפתיע ולכן גדלים סיכוייו של האריס לזכות.

מתוך "מד מן". תזכה גם השנה?

"המשרד" המגלגלת ו"טיסת הקונקורד", מהסדרות שנוכחותן הבולטת בטקס היא הפתעה לטובה, שתיהן של הוט, זכו להרבה מועמדויות - הראשונה לתשע והשנייה לשש, אבל גם יחד זה פחות מאלה שקיבלה המועמדת המועדפת לניצחון, "רוק 30". שתי המנצחות של 2008 בדרמה ובקומדיה ראויות לזכייה חוזרת - הן הסדרות הטובות ביותר כעת על המסך - אבל יהיה נחמד גם לראות גיוון.

עוד תוכנית שיהיה משמח אם לא יבחרו בה שוב היא "המרוץ למיליון", שזוכה שנה אחרי שנה בתחום הריאליטי ומשודרת ביס. בקטגוריה זו יש להוט יתרון - "טופ שף" ו"פרויקט מסלול" משודרות בה. אשר ל"אמריקן איידול", פצצת הרייטינג של הטלוויזיה האמריקאית שמעולם לא זכתה בפרס ומועמדת השנה לשמונה פרסים, צריך להכריז תיקו בין הוט ליס. היא משודרת בהוט פאמילי וביס בייסיק, שייכת להוט וביס משלמים על שידורה.

בהמשך גדל הפער לטובת יס, בעיקר כי היא קונה סרטים לטלוויזיה ומיני-סדרות ואלה מטים את הכף, במיוחד השנה. "דור מזוין", הסדרה של HBO שיצרו יוצרי "הסמויה" (ששודרה בהוט), על יחידה של נחתים בעיראק, ששודרה השנה ביס, מועמדת ל-11 פרסים. "זיכרונות מאחוזת הגנים

דומיניק וסט (מימין) ב"הסמויה". נגד כוכבי הוליווד

האפורים", סרט טלוויזיה עם ג'סיקה לאנג ודרו בארימור המבוסס על סרט תיעודי שנהפך לסרט פולחן, ישודר ביס בסוף אוגוסט (שבועיים לפני שקרוב לוודאי יזכה בפרס סרט הטלוויזיה הטוב) מועמד ללא פחות מ-17 מועמדויות. "אל תוך הסערה", עוד סרט של HBO עם מועמדויות למכביר - 14 בסך הכל, נקנה גם הוא על ידי יס. אם מחברים יחד את כל המועמדויות, גם בתת הסעיפים (ומשקללים את "אמריקן איידול" בחישוב הסופי), מקבלים יתרון ברור ליס, עם כפליים מועמדויות מהוט. עם זאת הטקס ישודר באופן בלעדי בהוט.

נשארו בצד

כמו בכל שנה, מעניינים לא פחות הם אלה שלא קיבלו שום התייחסות. "המגן", שירדה השנה (משודרת בהוט), לא קיבלה שום מועמדות ניחומים על כך שהיא לא מועמדת מאז 2005. גם "ילדי האנרכיה" (משודרת בהוט), לא מועמדת לשום פרס. "הצילו" (משודרת בהוט) היתה יכולה בהחלט להיכלל ברשימות החשובות. "דם אמיתי", סדרה של אלן בול (משודרת ביס) וכן "אורות ליל שישי" היפהפייה של אן-בי-סי (משודרת ביס), מועמדות כל אחת בקטגוריה שולית של ליהוק, אבל אף אחד משחקניה לא מועמד לפרס. מיסתורי. "בטלסטאר גלקטיקה", סדרה מדע בדיונית (משודרת ביס), שמעריציה נשבעים בשמה, שוב אינה מועמדת לשום פרס משמעותי.

סוכן סמוי

אם זה מעודד את אלה שלא זכו במועמדויות לפרסים, "הסמויה", אולי הסדרה הטובה ביותר שנעשתה בטלוויזיה האמריקאית, קופחה באופן קבוע על ידי האקדמיה. מתברר שתחושת הקיפוח הזאת מחלחלת בכל מיני אופנים. בשבוע שעבר התלונן דומיניק וסט, הכוכב שלה (יוצריה התגאו בכך שלא היו בה כוכבים, ובכל זאת קשה להתכחש למרכזיותו), שחקן בריטי מבטן ולידה, על כך שבהוליווד מלהקים כוכבים לתפקידים של גיבורי תרבות בריטים.

וסט, בן 39, יוצא נגד כוכבי הוליווד כראסל קרואו, ג'וני דפ (שגילם את וילי וונקה ב"צ'רלי בממלכת השוקולד") ורנה זלווגר על שהם "גונבים גיבורים גדולים" מהבריטים. וסט, שהתפרסם כשגילם בלש אמריקאי ממוצא אירי בסדרה על בולטימור, אומר כעת שהסכים לגלם את הפרופ' האוורד פלורי האוסטרלי בסדרה חדשה של בי-בי-סי, "The Mould" רק כדי לאזן את המצב.

וסט נפגע במיוחד מכך שקרואו מגלם את רובין הוד בעיבוד חדש של הבמאי רידלי סקוט המצולם הקיץ. "הייתי שמח לגלם את רובין הוד והייתי ממש שמח לגלם דמויות שג'וני דפ מגלם כמו הארל מרוצ'סטר... ברור לי שכמי שהרוויח הרבה מאוד כסף בטלוויזיה האמריקאית אסור לי להתלונן, אבל זה בהחלט מציק שאת ביאטריקס פוטר מגלמת מישהי מטקסס (רנה זלווגר). ולמה קייט וינסלט לא יכלה להיות ברידג'ט ג'ונס?" היא אגב גילמה השנה אמריקאית בסרט "חלון פנורמי".

למי שרוצה לטעון כי הוא פוסל במומו, מזכירים בידיעה של "טיימס" הבריטי שבטלוויזיה האמריקאית מעסיקים שחקנים בריטים בגלל השכר הנמוך יחסית שלהם. בכל אופן דוברו של השחקן כבר נדרש להתנצלות. "ההערות האלה נאמרו באירוניה והוצאו מהקשרם", אמר בתגובה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ