דניאל רדקליף מסיר את הכישוף

דניאל רדקליף יודע שהגיע הזמן להיפרד מגלימת הקוסם וללכת הלאה. לקראת עליית הסרט השביעי בסדרת הארי פוטר, הוא מספר על המזכרת שבחר לקחת לעצמו ועל התפקידים החדשים שהוא מגלם בקולנוע ובתיאטרון. עכשיו הוא רק מקווה שג'יי-קיי רולינג תקיים את ההבטחה שלה

איאן ספלינג | ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איאן ספלינג | ניו יורק טיימס

כשהחלו צילומי הסרט בן שני החלקים , ידע שספורים ימיו כנער הקוסם בגרסאות הקולנועיות לספריה של . עכשיו נשלמה העבודה על הסרטים ורדקליף צריך רק לתקן כמה דיאלוגים, לנופף לקהל המעריצים בהקרנות בכורה ברחבי העולם, לשוחח בטלפון על שתי ההרפתקאות האחרונות שלו, ולהרהר בחיים שאחרי . - מועדי ההקרנה

"מבחינת הרגשות האישיים שלי, זה היה סרט ארוך מאוד", אומר רדקליף, בן 21, על הסרט הכפול האחרון, שצולם במשך שנה שלמה. הפרק הראשון מהשניים יעלה לאקרנים בישראל ב-18 בחודש, והשני, החותם את הסדרה, ביולי 2011. "זה היה מרגש מאוד. לפעמים זו היתה עבודה קשה. אבל בגלל זה אנחנו עושים את זה, ובגלל זה אנחנו אוהבים את זה. לא חוויתי אף אחד מהרגשות הדרמטיים שהארי חווה, אבל לקראת הסוף היתה התרגשות גדולה מאוד. ביום האחרון, כפי שציטטו אותי לא מזמן, כולנו בכינו המון.

"תמיד אמרתי שהארי פוטר זה כמו המאפיה - ברגע שאתה נכנס, אתה לא ממש יוצא", הוא ממשיך. "אכיר את האנשים האלה כל חיי, לא חשוב לאן אלך או מה יקרה.

"יש תחושה של עצב בגלל הפרידה", מסכם רדקליף, "אבל עכשיו גם הגעתי לשלב שאני מתרגש לקראת העתיד. אני גם מתרגש מאוד לראות את הסרטים. המסע עוד לא נגמר, כי אנשים עדיין לא ראו את הסרטים ועוד לא גיבשו עליהם דעה. ואני רוצה מאוד לראות מה תהיה דעתם".

בחלק הראשון של "הארי פוטר ואוצרות המוות" הארי, הרמיוני () ורון () עדיין מתאבלים על מותו של מנהל בית הספר הוגוורטס, אלבוס דמבלדור האהוב, ונחושים יותר מתמיד להביס את לורד וולדמורט הרשע (). אך כוחו של וולדמורט רק הולך וגדל, ושלושת החברים מנסים נואשות להתאים את כל שבעת ההורקרוקסים - קמיעות מיסטיים המכילים חלקים מנשמתו של וולדמורט - בטרם ישלים "ההוא-שאין-לנקוב-בשמו" את עלייתו לשלטון.

כמו איוב

בשיחת טלפון מלונדון שהתקיימה כמה שבועות לאחר שנשלמה הפקת הסרטים, רדקליף אומר ששני הסרטים, ובפרט הראשון, חוקרים "את נושא האמונה, ואמונתו בדמבלדור עומדת למבחן". דמבלדור מת, אך הוא הותיר להארי משימה - מבלי לספק לו כמעט כל מידע, פרט לשלושה חפצים חידתיים למדי, שבעזרתם עליו לבצע אותה.

"זה לא נראה הגיוני", אומר רדקליף, "אבל לאט לאט, ככל שהסרט מתקדם, העניין הולך ומתבהר. אבל כשהארי שומע את כל הדברים האלה על דמבלדור, כל הזמן, דברים שהוא לא ידע, דברים שמעוררים בלבו ספקות ביושרו של האיש - דבר שקודם לכן לא פיקפק בו מעולם - הוא תוהה מה היו מניעיו האמיתיים של דמבלדור לכל אורך הדרך.

צפו בקדימון לסרט הארי פוטר ואוצרות המוות :

"תמיד מסוכן לעשות השוואות דתיות", הוא ממשיך, "אבל זה מין מבחן אמונה בסגנון איוב. השאלה שמתעוררת היא לאיזה מרחק אפשר לדחוק את האמונה לפני שהארי יתייאש? בסופו של דבר, בכל פעם שהארי נקלע לרגע אפל וחושב שהמסע חסר תוחלת, ושהוא אפילו לא יודע למה הוא עושה אותו, משהו קורה ומאפשר לו להמשיך בדרכו.

"מבחינת היחסים שלו עם רון והרמיוני", מוסיף רדקליף, "אחד מהם מבין לאט לאט שלהארי אין מושג מה לעשות. אין לו שום תוכנית, הוא פשוט מאלתר. וכשהם מאבדים את האמון בו, הוא מתחיל להיות יותר ויותר מבודד ולהרגיש פרנואיד, ואני מניח שגם לכעוס. אבל זה לא ניכר בו כל כך - זה מתבטא יותר במין ייאוש".

סרטי הארי פוטר הכניסו מילארדי דולרים בכל העולם, והפכו את רדקליף לכוכב. כשהוא מופיע על הבמה בברודוויי או בווסט-אנד בלונדון, עטים עליו המוני המעריצים ליד כניסת האמנים. ולמרות זאת הוא מודה שאינו מרוצה מעבודתו, בייחוד ב"הארי פוטר והנסיך חצוי הדם" שיצא ב-2009.

"אני חושב שאצל רוב השחקנים חלק מהעבודה הוא להיות ביקורתי מאוד כלפי הביצועים של עצמך", אומר רדקליף. "ואני ביקורתי מאז ומעולם. אף פעם לא הייתי נלהב לחלוטין מעצמי, ואני לא אוהב לראות את עצמי בסרטים, אבל בסרט השישי הרגשתי שהמשחק שלי לא מגוון מספיק. אני חושב שבסרט השביעי השתדלתי במיוחד להיות אקספרסיבי יותר ולהיראות יותר מגוון, אבל כמובן לא יותר מדי.

"מבחינה מסוימת, היה לי מזל שלא הייתי מרוצה מהמשחק שלי בסרט השישי", ממשיך השחקן הצעיר, "כי זה נתן לי מין בעיטה שהייתי זקוק לה כדי לדרבן את עצמי ולהתכונן למסע של הסרט השביעי.

"אני חושב שהייתי יסודי יותר ביחס שלי לכל סצינה וסצינה. לא שאי פעם הייתי שאנן - לא הייתי רוצה שייווצר הרושם הזה, כי אני לא בנוי ככה. הייתי פשוט הרבה יותר... נעשיתי קצת יותר אובססיבי בהתכוננות שלי לסרט השביעי, ולכל הסצינות השונות בו.

"ומצאתי דרך לעבוד, זו לא שיטה של ממש", הוא מוסיף, "אבל מה שעזר לי, בכל הנוגע לסצינות גדולות, היה להתרחק לפינה באתר הצילומים ולהכניס את עצמי למין טראנס, להפסיק להיות מודע למה שאני עושה. הזמנים שבהם אתה עושה את העבודה הכי טובה הם כשאתה מפסיק לחשוב על זה. ככה אני חושב, לפחות.

"אם עושים את כל ההכנות מראש ויודעים מה הדמות חושבת ומכירים את הדמות, למה הוא נמצא בסצינה זאת, מה הוא רוצה בסצינה הזאת ומה הוא רוצה ברגע המסוים הזה. הייתי מודע לכל זה ופשוט דחקתי את זה לפינה מרוחקת בראש, ככה שזה היה מובנה בתוכי, והנחתי לדברים לקרות מאליהם - זו היתה צורת החשיבה שלי בסרט השביעי, וזה דבר שלא היה לי בסרט השישי".

ויתר על המטאטא

עכשיו הגיע הזמן ללכת הלאה. בין כל הדברים שצופן העתיד לרדקליף, סביר להניח שלא יזדקק עוד למשקפיים ולצלקת בצורת ברק. אף שליתר ביטחון הוא שומר את המשקפיים למזכרת. "הדבר היחיד שרציתי היה המשקפיים", הוא אומר. "לא רציתי את השרביט, וממש לא רציתי את המטאטא. ובסוף קיבלתי שני זוגות משקפיים. לעתים קרובות המשקפיים שאנחנו מרכיבים בצילומים הם חסרי עדשות, כדי שלא ישתקפו במצלמה, ובהם אנחנו משתמשים רוב הזמן. קיבלתי אותם מהסרט השביעי, אבל קיבלתי גם את המשקפיים בעלי העדשות שהיו לנו מהסרט הראשון. לא ידעתי ששמרו אותם, אבל מתברר ששמרו אותם. אז יש לי שני זוגות משקפיים, אחד מהסרט הראשון ואחד מהאחרון, ואני מאוד מרוצה. ושניהם שמורים במקום פרטי".

מתוך הסרט השביעי בסדרה. האמונה עומדת למבחן

רדקליף מתקדם כעת במלוא המרץ. לאחר עשור של הארי פוטר, כמה פרויקטים נמצאים כעת בעבודה. הוא משתתף בימים אלה בצילומי "The Woman in Black", סרט רוחות בסגנון ישן, לצד קיארן היינדס וג'נט מקטיר, ויככב על פי הדיווחים גם בגרסה קולנועית של הספר "במערב אין כל חדש" ובסרט "The Journey Is the Destination".

אבל לפני העבודה על כל אלה, הוא יחזור לברודוויי במארס, לככב בגרסה מחודשת למחזמר הקלאסי של פרנק לסר, "How to Succeed in Buisness without Really Trying".

ג'יי-קיי רולינג רמזה שייתכן כי למרות הכל תכתוב בעתיד עוד ספר בסדרת הארי פוטר. לשאלה אם ירצה לככב בגרסה הקולנועית הבלתי נמנעת לספר כזה, השחקן מהסס מעט לפני שהוא עונה. "לא, סביר להניח שלא, זאת התשובה, אני חושב", אומר רדקליף, "כי עשר שנים זה מספיק. אני חושב שיש סוף נהדר לסדרה ובמקרה זה כל המוסיף גורע. אבל היא הבטיחה לי שהיא לא תעשה את זה". - כל הפרטים ומועדי ההקרנה

תגובות