עמוס לביא: מאפיונר, רומנטיקן וגנרל רומאי

שחקנים, במאים ושותפים לדרך ספדו אתמול לשחקן עמוס לביא. "מדליק, יצרי, מדויק, מוכשר, אינטואיטיבי" - אמר עליו הבמאי עמוס גיתאי 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"איש נטול אלימות או רוע, צנוע ורחב לב, שכל ישותו פרגון" - דברים אלה, שנאמרו על עמוס לביא אתמול בידי שחקנים ובמאים בהלווייתו, הם במידה רבה היפוך גמור לדמויות המחוספסות שגילם על במת התיאטרון והקולנוע. דמויות יצריות, אלימות לעתים, כמו דמות האנס בהצגה "יצרים" של בית ליסין. גם המבט הכחול של עיניו, שהביע רוך ותמימות, עמד בניגוד לתפקידיו שהיו תמיד רבי עוצמה וכוח. חברים נפרדים מעמוס לביאלביא, שהגיע ללימודי משחק כמעט במקרה בעקבות פציעתו במלחמת יום הכיפורים, הפך לאחד השחקנים המעניינים, הכריזמטיים והעסוקים ביותר של התיאטרון והקולנוע הישראלי. הוא נחשב לשחקן חד, מדויק ואותנטי, עם יכולת לגלם מגוון רחב של תפקידים - ממאפיונר ועד רומנטיקן, מגנרל רומאי ועד אנס.

עודד קוטלר, שהכיר אותו עוד מהימים שניהל את תיאטרון חיפה בשנות ה-90, אומר שלביא היה "איש של חיים סוערים, שהיו לו ארבעה ילדים מארבע נשים ואביו היה אבא של תורה ודת. המוני בני האדם שהגיעו ללוויה הם עדות לטוב לבו".

בקולנוע היה לביא פורץ מסך. עמוס גיתאי, שביים אותו בשלושה מסרטיו - "עלילה", "הארץ המובטחת" ו"כרמל" שהיה סרטו העלילתי האחרון של לביא מ-2009 - תיאר אותו כדמות אייקונית. עודד קוטלר, שביים אותו בהצגה "תפוחים מן המדבר" שבה שיחק בארבע השנים האחרונות, מגדיר אותו "שחקן גאון".

בסרט "כרמל" הוא גילם גנרל רומאי שמדבר עברית, המנהל את הגייסות הרומאיים שכותשים את העבריים ורוצה לכבוש את עמי האזור. מולו העמיד גיתאי את הנביא (אסי דיין), הרואה את חורבן ירושלים. "זה היה מפגש בין שני אייקונים", אומר גיתאי. "היתה בינינו חברות", הוא מוסיף, "למרות שאנחנו אנשים שונים. אני מרגיש קרבה אליו גם בגלל השם שלנו וגם בגלל היותו אדם מדליק, יצרי, מדויק, מוכשר, אינטואיטיבי - תכונות של שחקן גדול. היה תענוג גדול לעבוד אתו".

על מחלתו ידעו רק קומץ אנשים. לביא היה שחקן הבימה בשנות ה-80 והצגה "כי בנו בחרת" החזירה אותו להבימה אחרי נתק ארוך. הבמאי איציק ויינגרטן מספר כי "ביום שני הוא ביקש לדעת מתי מתחילות החזרות. בערב אושפז בבית חולים ובלילה שאחרי נפטר". לדבריו, "עמוס היה מסוג השחקנים שיכול היה להיות אציל בחליפה או פרא אדם. בחזרות ראינו שהיה חלש, ובכל זאת התעניין באחרים".

את השחקנית לאורה ריבלין, בת זוגו לבמה ב"תפוחים מן המדבר" של תיאטרון בית ליסין, שיתף לביא בסוד מחלתו. "זמן קצר אחרי שחלה במאי האחרון", מספרת ריבלין, "הוא הזמין אותי לשיחה בבית קפה וסיפר לי. אמרתי לו שהוא חייב לשתף בזה את ילדיו". בהספד על קברו אמרה: "יותר מארבע שנים היינו בעל ואשה על הבמה ב'תפוחים מן המדבר'. אמרתי לך, עמוס, אתה - הבעל הכי יפה שלי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ