"מר קולפרט": האלימות משחררת

העונה הגרמנית ב"תמונע" מספקת ערב תכליתי, מקאברי, משעשע וכזה שמשאיר חומר למחשבה

מיכאל הנדלזלץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מיכאל הנדלזלץ

אחד היתרונות של מקום פרינג' כמו "תמונע" (ברחוב שונצינו בתל אביב) הוא שאפשר להיתקל שם, לפעמים בסיוע מכון תרבות זר, בהיצע רפרטוארי שלא מגיע לבמות התיאטרון הממסדי בישראל. במקרה זה מחזה של דויד גיסלמן, גרמני, שלא במקרה - כך נדמה לי - עוסק במקום הנורמלי והמשחרר שהאלימות הרצחנית תופסת בחיינו. מר קולפרט - העונה הגרמנית בתמונע - כל הפרטים

זה מתחיל כקומדיית בידור שגרתית: זוג בורגני יאפי (הוא מרצה על כאוס; בהזדמנות כדאי לייחד דיון על הדרך לבטא מלה זו בעברית, היא פקידה) המזמינים זוג ממעמד חברתי שונה, מרובע יותר, (היא חברה לעבודה של המארחת, הוא ארכיטקט אובססיבי, בגמילה משתיה) במטרה מוצהרת להתעלל בהם. מה שנראה תחילה כמתיחה מקאברית (גופת חבר לעבודה של הפקידות שנרצח כביכול על ידי המארחים וגופתו נמצאת בתיבה שבחדר) הופך לעלילה מקאברית מטורפת, שטופת דם (ונוזלי גוף אחרים), שסוחף לתוכו גם שליח מפיצריה, ומסתיים בכך שחלק מהדמויות (אלה שנשארו בחיים) מגיעים למסקנה שהאלימות הרצחנית משחררת, וגם שהם מרגישים נורמליים לחלוטין.

המחזה זכה לבימוי וביצוע מדוייקים ומשעשעים, כשיואב היימן וסיוון ששון מובילים את ההתרחשויות כזוג המארחית, בבטחה ובחן, כשלירון ברנס מיטיב לגלם את הארכיטקט האלים, ואפרת ארנון משתלטת על ההתרחשויות תוך מהפך מדמות כנועה, לליידי מקבת צמאת דם. משלימים את הליהוק ענבל לורי וגלעד פרידמן בתפקיד שהעניק את שמו למחזה, אך טקסט אין לו.

ערב תכליתי, מקאברי, משעשע ומשאיר חומר למחשבה. הרובה שמוזכר ברפליקות הראשונות יורה (מטאפורית) ומותיר בסוף שלוש גופות. בסוף מציעים לקהל כיבוד; לפי התרשמותי חלק מן הקהל שחזה במפגן אלימות כערב חברתי התכבד, כאילו שלא רצחו לעיניו ממש כעת אנשים חפים מפשע ועוד נהנו מזה. מאלף מאוד.

תיאטרון תמונע מעלה, במסגרת העונה הגרמנית בסיוע מכון גתה את "מר קולפרט" מאת דויד גיסלמן. תרגום: עינת ברנובסקי ומולי שולמן, שגם ביים. תפאורה: הילה פלשקס. תלבושות: מוני מדניק. תאורה: עומר שיזף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ