הטרגדיות של משפחת רדגרייב

היא לא העפילה לפסגות שאליהן הגיעו בני משפחתה האחרים, אבל הקריירה של השחקנית הבריטית לין רדגרייב, שמתה בתחילת השבוע, היתה ארוכה ומגוונת לא פחות

אורי קליין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי קליין

ב-1966 היו שתי שחקניות מועמדות לפרס האוסקר באותה קטגוריה: ונסה רדגרייב היתה מועמדת לפרס השחקנית הטובה ביותר על תפקידה ב"מורגן", סרטו של קארל רייז; אחותה, לין רדגרייב, היתה מועמדת לפרס על תפקידה ב"ג'ורג'י גירל", סרטו של סילביו נאריזאנו.

התקשורת התענגה על העובדה ששתי אחיות, נצר למשפחת שחקנים בריטית מהוללת, שלשתיהן זו היתה הופעה ראשונה בתפקיד ראשי בסרט, התחרו זו בזו על האוסקר; אבל שתיהן הפסידו, והפרס הוענק בסופו של דבר לאליזבת טיילור על הופעתה ב"מי מפחד מוויריג'יניה וולף?" זו היתה הפעם השנייה בתולדות האוסקר שאירוע מהסוג הזה קרה. ב-1941 היו צמד אחיות נוספות, ג'ואן פונטיין ואוליביה דה האווילנד, מועמדות לפרס באותה קטגוריה כמו האחיות רדגרייב. באותה שנה הוענק הפרס לפונטיין על תפקידה ב"חשד" של אלפרד היצ'קוק.

לין רדגרייב, שהיתה צעירה מאחותה, ונסה, בשש שנים, מתה ביום ראשון ממחלת סרטן השד שלקתה בה ב-2002. היא נולדה ב-1943 והיתה נכדתו של השחקן רוי רדגרייב ובתם של השחקנים מייקל רדגרייב (אחד השחקנים המוערכים ביותר בתולדות התיאטרון והקולנוע הבריטי) ורייצ'ל קמפסון. הופעותיה הראשונות היו בתיאטרון, שם עבדה עם במאים כמו לורנס אוליבייה, פרנקו זפירלי ונואל קאוורד.

קודם להופעתה ב"ג'ורג'י גירל", הסרט שפירסם אותה ברחבי העולם, היא הופיעה ב-1963 בתפקיד קטן בסרט "טום ג'ונס", שזכה באותה שנה בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר (את הסרט ביים טוני ריצ'רדסון, שהיה נשוי תקופה מסוימת לאחותה, ונסה), ובתפקיד קטן נוסף ב-1964 בסרט זכור נוסף, "הנערה עם העיניים הירוקות" שביים דזמונד דייוויס.

               לין רדגרייב ב-1967 (מימין, עם אחותה ונסה)

ב"ג'ורג'י גירל", אחד הסרטים הבריטים שחרתו בתודעה את הזיכרון של לונדון התוססת של שנות ה-60 (להצלחה של הסרט תרם גם שיר הנושא שלו, בביצוע להקת ה"סיקרס", שהיה ללהיט בינלאומי), גילמה לין רדגרייב את דמותה של העכברון המכוער, שמתגוררת בדירה לונדונית עם חברתה המרושעת והיפה הרבה יותר ממנה (שארלוט רמפלינג). היא נקלעת לרומן עם מעבידה המבוגר ממנה בשנים רבות, שגילם ג'יימס מייסון.

הופעתה של רדגרייב בסרט, קומדיה מתוקה מרירה, שנחשבה לנועזת לאותן שנים, שפעה חביבות וטוב לב, תכונות שהמשיכו לאפיין רבות מהופעותיה גם בשנים הבאות. היא היתה גבוהת קומה כמו אחותה ונסה, אבל יפה פחות ובעיקר כבדת משקל, ובניגוד לאחותה, ששידרה תמיד תחושה של סמכותיות מלכותית מפוארת, לין רדגרייב נדמתה תמיד פשוטה יותר, נגישה יותר. אולי זו הסיבה שאף שהקריירה שלה היתה ארוכה ומגוונת, היא לא העפילה לפסגות שאליהן הגיעה זו של אחותה המהוללת יותר. אבל לשתי האחיות היתה תכונה משותפת: שתיהן קרנו מבפנים, והקרינה הזאת, במקרה של לין רדגרייב של חן, אנושיות והומור (היא הופיעה בהרבה יותר קומדיות מוונסה), היא שהקנתה את הנפח להופעותיה הבולטות ביותר.

לכל אורך הקריירה שלה היא הופיעה בתיאטרון בווסט אנד הלונדוני ובברודוויי, בטלוויזיה (היא כיכבה בכמה סדרות קומיות ובסדרה של סרטי טלוויזיה, ובהם גרסה חדשה של סרט האימים "מה קרה לבייבי ג'יין?" שהופקה ב-1991 ובה היא הופיעה לצד אחותה; באותה שנה היא כיכבה גם לצד ונסה בהפקה לונדונית של "שלוש אחיות" מאת צ'כוב), ובשורה ארוכה של סרטים, רובם לא חשובים במיוחד (נקודת השפל של הקריירה הקולנועית שלה היתה ב-1975 כאשר כיכבה בסרט "הזונה המאושרת", שהתבסס על זיכרונותיה של קסווירה הולנדר, זונה שפירסמה אוטוביוגרפיה שערורייתית).

רשימת סרטיה הטובים יותר כוללת את "The Deadly Affair" של סידני לומט מ-1966, שהתבסס על ספר מאת ג'ון לה קארה; "כל מה שרצית לדעת על מין ולא העזת לשאול" של וודי אלן מ-1972; "ניצוצות" של סקוט היקס מ-1996 שבו גילמה את דמותה של ג'יליאן, אשתו של דייוויד הלפגוט, הפסנתרן המעורער בנפשו; "אלים ומפלצות" של ביל קונדון, שבו גילמה את דמותה של סוכנת הבית ההונגרייה האקסצנטרית של במאי הקולנוע ג'יימס וייל (התפקיד זיכה אותה במועמדות שנייה לאוסקר, הפעם בקטגוריית שחקנית המשנה הטובה ביותר); "ספיידר" של דייוויד קרוננברג מ-2001; והופעת אורח ב-2004 ב"קינסי", אף הוא בבימוי קונדון. אחת מהופעותיה הקולנועיות האחרונות היתה בקומדיה "וידוייה של שופהוליק" של פי-ג'יי הוגאן; הופעתה הטלוויזיונית האחרונה היתה בתפקיד אורח באחד הפרקים של הסדרה "בטי".

בניגוד לאחותה, ונסה, ולאחיה קורין רדגרייב, אף הוא שחקן, שנולד ב-1939 ומת באפריל האחרון, לא היתה לין רדגרייב פעילה פוליטית. עם זאת, היא עוררה תשומת לב רבה כאשר נהפכה לדוברת של "שומרי משקל" והשילה קילוגרמים רבים ממשקלה. ב-1967 התחתנה רדגרייב עם השחקן והבמאי הבריטי ג'ון קלארק ונולדו להם בן ושתי בנות. הם התגרשו בשנת 2000.

מותה של לין הוא חוליה בשרשרת של אירועים שפקדו בעת האחרונה את משפחת רדגרייב, המשפחה הידועה ביותר בתולדות התיאטרון והקולנוע הבריטיים. בנוסף למותם של אחיה ואחותה, במארס 2009 נהרגה אחת משתי בנותיה של ונסה רדגרייב, השחקנית נטשה ריצ'רדסון, בתאונת סקי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ