זאב אברהמי | ברלין
זאב אברהמי | ברלין

יסף סהאין, קפריסאי בן 34, סטודנט לטכנולוגיית מולטימדיה באוניברסיטת זלצבורג, ישב על כיסא פשוט מאחורי שולחן נוקשה בקומה השנייה של בניין משרדים מסיבי בברלין והביט על הדוכן של החברה שהוא מייצג. "תסתכל איזה יופי", אמר במבטא קוקני כמעט מושלם ובעיניים מצועפות והצביע על הדוכן שלו, מעין מזבח מוגבה שעליו ניצב גליל שווארמה עבה.

סהאין, בעל ותק של חמש שנות חיתוך שווארמה בלונדון, היה אחד המשתתפים בכנס השווארמה העולמי הראשון שהתקיים לאחרונה בברלין. בין יצרני תבלינים, סינרים, ספקי בשר וסוחרי מכוניות שהבטיחו הובלה מהירה, בטוחה וקפואה של גליל השווארמה לחנויות - הדוכן של סהאין, נציג חברה מאיזמיר, היה הלהיט של התערוכה בזכות רובוט השווארמה הראשון.

לדברי המארגנים, התערוכה בברלין נועדה להציג חידושים ולשפר את תדמית הענף. התחום סבל מפגיעה קשה לאחר שבספטמבר 2006 שירותי התברואה הגרמניים גילו שרמזי קפלן, מספקי השווארמה הראשיים בברלין, מכר ארבעה טונות של בשר רקוב לחנויות.

"תסתכל איזה יופי", חזר סהאין על דבריו כשמאות מבקרים באו לחזות בפלא הרובוטי. הרובוט - בעל מסור מעוגל, מחשבון ומצלמה דיגיטלית - נענה בצייתנות רובוטית להוראות שקיבל בשלט רחוק, בדק אם השווארמה מוכנה, עלה וירד, ירד ועלה וניסר חתיכות בעובי ממוצע של 5 מ"מ מגליל השווארמה.

רובוט השווארמה הראשון בכנס בברלין. הוראות בשלט רחוק

"זה הדור הבא של ענף השווארמה", אמר סהאין על הרובוט שנכנס לשוק בשנה שעברה ונמצא כיום בשימוש ב-45 חנויות שווארמה באירופה, 18 מהן בגרמניה. "הוא לא תופס מקום כמו עובד, הוא לא רב עם האשה, הוא לא מתעייף או משתעמם, הוא לא מתעטש, לא משתעל ולא מזיע ולא צריך לחשב לו הוצאות פנסיה וביטוח רפואי. בעוד חמש שנים העובד חותך השווארמה יהיה פחות רלוונטי מטלפון ציבורי. זו מהפכה. המהפכה הטכנולוגית-היגיינית הראשונה של ענף השווארמה".

פסגת המזון המהיר

את הגרסה האירופית של השווארמה (דונר קבב באירופה, הקבב המסתובב בטורקית) המציא מחמוט אייגון, שפתח ב-1970 דוכן שווארמה בשכונת קרויצברג והציע לקהל הגרמני מנת שווארמה בלחם עם סלטים ושלושה סוגי רטבים במחיר של נקניקייה בלחמנייה. הדוכן נהפך ללהיט בקרב סטודנטים ובליינים, שהשביעו את רעבונם במחיר שהתאים לנפח הכיס שלהם. בתוך שנתיים הדוכן נהפך לתחנת חובה במפת התיירים של ברלין ובתוך חמש שנים הדיח את הג'ירו היווני מפסגת המזון המהיר הזר.

"אייגון הצליח לעשות שילוב מעניין", אומר יונוס אולוסוי, חוקר במרכז לימודי טורקיה באסן. "בטורקיה מוכרים את הקבב רק בצלחת, בלי סלטים ובטח בלי רטבים שלוקחים את כל הטעם מהבשר. אייגון למד את הרגלי האכילה הגרמנים - לחם, ירקות, רוטב יוגורט - ושילב אותם במאכל טורקי אורגינלי. למעשה הוא עשה לשווארמה גרמניזציה".

ההמצאה הטורקית קיבלה תנופה בשנות ה-90, כשהדור השני של המהגרים הטורקים התחיל לפתוח עסקים בגרמניה. כיום קיימים בגרמניה כ-15 אלף דוכנים וחנויות של שווארמה, שמעסיקים 60 אלף עובדים. העסק מגלגל 2.5 מיליארד דולר לשנה. 122 אלף טונות של בשר שווארמה נמכרות שם בשנה - 400 מיליון מנות שווארמה בשנה. זהו, ללא ספק, סיפור ההצלחה הגדול של ההגירה הטורקית לגרמניה.

השווארמה, שלפי סקרים היא המזון המהיר הפופולרי ביותר בגרמניה (הן אצל מקומיים והן אצל תיירים), היא חלק מהותי מהנוף הגרמני. לראיה, סטודנט וייאטנמי שלמד בגרמניה, חזר לארצו ופתח רשת ענקית ומצליחה של דוכני שווארמה תחת הכותרת: "אוכל גרמני טיפוסי לסטודנטים".

איפה הטאץ'?

רוב דוכני השווארמה נמצאים בבעלות משפחתית ומעסיקים בעיקר בני משפחה וחברים - טורקים, כורדים ואלבנים. האם הסכין הרובוטית היא גם גרזן שמאיים על ראשי העובדים ועתיד להעלות את מספר המובטלים, העגום ממילא בקרב המהגרים בגרמניה?

לא כל כך מהר, אומר אחמד דניס, הבעלים של "רוזנטלר גריל ושלמה" ברוזנטלפלאץ. בשלוש לפנות בוקר החנות שלו מלאה, עשרה אנשים עומדים בתור ומחכים לסנדביץ' שווארמה עם רוטב שום, חריף או יוגורט עם תוספת עגבניות, בצל וכרוב. תמורת 3 יורו זו העסקה הטובה ביותר בברלין להורדת משקעי האלכוהול.

"רוב החנויות נמצאות בבעלות משפחתית, כך שיש לנו מחויבות לעובדים שלנו", מסביר דניס את חוסר התלהבותו מהרובוט. "אבל אני גם לא רואה מי ישקיע בו 10,000 יורו. אם העובד שאחראי על החיתוך חולה, אני יכול להחליף אותו בעובד אחר. מה אני אמור לעשות אם לרובוט יש תקלה בשלוש בבוקר ביום שישי? השעה הכי עמוסה בעסק".

איסמט דונמז הגיע לברלין מאנטוליה שבטורקיה לפני 20 שנה, ומאז הוא חותך שווארמה בחנות בשכונת קרויצברג. הוא ניצל כמה שעות חופשיות כדי לבקר בתערוכה, התפעל מהיעילות של הרובוט וממספר המנות שהוא יכול לחתוך בשעה, אבל גם הוא חושב שהדרך עוד ארוכה לפני שהרובוט יתפוס את מקומו של כוח העבודה האנושי בדוכני השווארמה.

"מבחינה מקצועית מדובר בכישלון מוחלט", מחווה דונמז חוות דעת מקצועית. "כדי לחתוך שווארמה צריך טאץ', החותך חייב לדעת איך לחתוך בלי לחץ כדי להשאיר את השומן והמיץ של הבשר על הגליל, אחרת שאר השווארמה תהיה יבשה. לרובוט הזה אין טאץ'. אבל הגורם האנושי הרבה יותר חשוב כאן. אנשים באים לאכול שווארמה בזכות החוויה האנושית, מפני שהמוכר מתעניין בהם או מכיר את ההעדפות שלהם. עד שהרובוט הזה יתחיל לחייך ולשאול את הקונים מה הם חושבים על מזג האוויר, אני לא רואה סיבה לדאוג".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ