רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"בית המגירות", מודל שונה ומקורי לבנייה למגורים

"בית המגירות" החדש בחולון מציג אלטרנטיבה לבניין המגורים השגרתי ומאזכר את אביו המודרניסטי בבאר שבע

תגובות

שכונת ח-300 (קריית איילון) שהולכת ונבנית בחלקה המרכזי של חולון היא התגשמותו של חלום המגורים הישראלי - או אולי של חלום הבלהות, תלוי כיצד מסתכלים על זה. מצד אחד התושבים נהנים מרמת שירותים גבוהה, תדמית מצוינת, גינון מטופח ואפילו אייקון בינלאומי מושך בדמותו של מוזיאון העיצוב החדש של רון ארד. מצד שני, ח-300 מייצגת את כל מה שבינוני באדריכלות המגורים העכשווית: עיצוב מצועצע ומפוהק, מרפסות קופצות שגורמות לכל הבניינים להיראות כאילו לקו בעווית, הפרדה חריפה בין מגורים למסחר ובעיקר העדר של רחוב עירוני אחד נורמלי. אפשר לראות בשכונה תולדה של תכנון ערים מודרניסטי ומיושן בשילוב עם תשוקות יזמיות-שיווקיות, בדיוק מהסוג שעובד בראשון לציון מערב ונתניה מזרח; הקהל הישראלי מצביע ברגליים.

ברקע המשמים הזה משתלב מגדל חדש של משרד האדריכלים מן-שנער שמבקש להציג מודל שונה ומקורי לבנייה למגורים. "בית המגירות", שממוקם ברחוב אהרן יריב, מכיל 49 דירות ומורכב ממודולים ריבועיים בולטים ששזורים בשתי וערב לגובה של 15 קומות. "הרעיון המרכזי היה לנסות למצוא איזו דרך לבטא את היחידות האינדיווידואליות שמרכיבות את הבניין", מספר עמי שנער. "זהו חלום ישן של האדריכלות הישראלית שמתגלגל, קם לתחייה ומת בערך משנות ה-60. תיכננו כמה אלפי יחידות דיור עד היום, רובם ככולם בניינים ישרים, ורצינו לנסות למצוא את ההתפתחות של המגורים".

את התוכנית הראשונית פיתח שנער יחד עם סטודנט שהנחה באוניברסיטת תל אביב. לאחר מכן הרעיון המשיך לנקר בו והוא ניסה בעצמו לפתח כמה חלופות. משפחת זלמן זכריה מחולון, קבלנים מוכרים בעיר, הסכימו להיכנס עמו להרפתקה הזאת ולבחון אם לאדריכלות לא שגרתית יש אכן מחיר שוק גבוה יותר. למרות עלויות הבנייה הגבוהות, שנבעו משימוש נרחב בבטון ואבני חיפוי, נראה שההימור השתלם.

הבליטה של המגירות יוצרת למעשה ארבע מרפסות גג של 30 מ"ר בכל קומה - שטח גדול בערך פי שלושה ממרפסות סטנדרטיות. הסידור המיוחד איפשר להציב את הדירות באוריינטציה משתנה וכך מעל הסלון של דירה אחת מוצבים חדרי השינה של דירה שנייה, "מה שעדיף בהרבה מסלון מעל סלון", אומר שנער. "אני מדמיין בעוד כמה שנים את המרפסות האלה ירוקות עם צמחייה ועציצים. זה יעצים עוד יותר את האפקט של הקוביות התלויות באוויר".

        "בית המגירות" בחולון. ניסיונות ליצור מודל מסקרן לבניין מגורים ישראלי

כוחות השוק אמנם השלימו עם הצורה הלא שגרתית של הבניין, אך גם אילצו את המתכננים להתפשר לפחות על חלק מהכוונות הראשוניות. אם מדברים על המגירות כביטוי אינדיווידואלי של יחידות דיור - הרי היה עדיף למקם בהן דופלקסים שיתפסו את כל שטחן ולא דירות יחידות ("אין לזה ביקוש"). גם הפנטהאוזים שאינם מצייתים לחוקים הגיאומטריים הברורים של הבניין ויוצרים מעין כתר מגושם גורעים משלמותו של הרעיון.

גמל בעמוד השער

את מגדל המגורים בחולון צריך לבחון בפרספקטיבה היסטורית לנגד אביו המודרניסטי, מגדל המגירות של צמד האדריכלים לופנפלד-גמרמן מאמצע שנות ה-60. המגדל של 14 הקומות שניצב בכניסה לבאר שבע נהפך לאחד מסמלי העיר ואף ייצג אותה באנציקלופדיה בריטניקה. הניגוד החד שבין הסביבה המדברית לבין רב הקומות החדיש משך גם את עיניהם של עורכי ה"ניו יורק טיימס", שהציבו תמונה שלו בעמוד השער במסגרת כתבה שסיקרה את הענקת פרס ריינולדס האמריקאי למתכנני הערים החדשים בישראל ב-1970. התצלום המקורי, שסריקה שלו הועלתה לבלוג האינטרנטי "ערסיטקטורה", כלל אפילו גמל משוטט כדי להדגיש את האווירה הכללית.

מעניין לראות כיצד המגירות מספקות צורך אחר בכל תקופה. בבאר שבע תוכנן המגדל כחלק מפרויקט מגורים נרחב שכלל גם בניינים פירמידליים המותאמים לאקלים המדברי. באופן ישראלי טיפוסי למדי, הפירמידה הוקמה לבסוף בשכונה ד' ומשלושה מגדלים מתוכננים נבנה רק אחד. לופנפלד וגמרמן התכוונו שהמגירות ישמשו מרפסות מוגנות משמש ומרוח ובתוכן יציבו הדיירים עציצים וצמחייה. בפועל, 50 שנה אחרי, מרביתן נאטמו ונהפכו לחדרי מגורים. אולי דווקא בזכות יכולת ההתרחבות של הדירות נשמר הבניין במצב טוב למדי.

בחולון, לעומת זאת, המגירות אינן משרתות צורך אקלימי אלא צורך כלכלי-שיווקי המגובה בחשיבה אדריכלית יצירתית. המגירות משמשות כאן הן אמצעי להשגת פרטיות והן פלטפורמה למרפסות-לוקסוס. נקודת ההשקה בין שני המגדלים היא בניסיון המוצלח ליצור מודל מסקרן לבניין מגורים ישראלי.

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true