יוצר "חטופים" לא מפחד לגעת בטראומה

גידי רף - יוצר הסדרה "חטופים", שתעלה בשבת בערוץ 2 - מקווה שאיש לא ייפגע מהחיטוט בפצע הלאומי. כבר עכשיו הוא עובד עם פוקס על גרסה אמריקאית לסדרה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

אפשר להמר בביטחון כי הסדרה "חטופים", שעולה בשבת ב-21:00 בערוץ 2, תיהפך לאחד הנושאים החמים והטעונים שעל סדר היום. הסקרנות סביבה גוברת זה חודשים. החל בנושא, שיבתם של פדויי שבי לישראל; דרך סוללת השחקנים הנוצצת שלוהקה לסדרה; ועד לתשדירי הפרומו המצמררים, המדמים בצורה ריאליסטית מאוד את חזרתם לארץ. "חטופים" הוא כנראה הפרויקט הטלוויזיוני המעניין של העת האחרונה. חטופים: כל הכתבותמפתיע למדי לגלות, אם כן, ש"חטופים" הוא מפעל של איש אחד, שזה הפרויקט הראשון שלו בעברית. היוצר, התסריטאי והבמאי של הסדרה הוא גידי רף, בן 38, שעד לאחרונה התגורר ועבד בלוס אנג'לס. ברזומה שלו רשומים שני סרטים עלילתיים באנגלית ועבודה כאסיסטנט של הבמאי ההוליוודי דאג ליימן ("מר וגברת סמית").

רף נולד בירושלים וגדל בשכונת הגבעה הצרפתית. הוא התגייס ליחידת חי"ר מובחרת ואחרי שירותו הצבאי למד שנה וחצי בבית הספר למשחק בית צבי. "מי שלמד אתי זוכר שיותר מאשר לשחק, ביימתי את החבר'ה. גם כשעשיתי עבודה טובה לא נהניתי לעמוד על הבמה", הוא אומר. אחר כך התגורר בניו יורק וחזר ללימודי תואר ראשון בקולנוע באוניברסיטת תל אביב. בין לבין הספיק להגיח לקריירה קצרה בהיי-טק וכתב טור שנהפך לספר, "יומנו של היי-טקיסט בדרך למכה". לאחר לימודים לתואר שני בלוס אנג'לס, התגלגל לתעשיית הקולנוע המקומית והתבסס בה. "הבנתי שאני חייב לעשות משהו, אחרת אתקע שם", הוא אומר. "אף פעם לא רציתי לחיות באמריקה. לוס אנג'לס היא מקום נפלא, אבל הבית כאן".

הרצון לחזור לארץ וליצור בעברית הוביל את רף ל"חטופים" ולחיבור עם מנכ"ל קשת, אבי ניר. "לא עבדתי בתעשייה בארץ בצורה מקצועית. אני אוהב לעבוד מהר וגם קשת התגייסו במהירות לפרויקט", הוא אומר.

ריאליסטי עד כאב

אלא ש"חטופים" היא יותר מעוד סדרת דרמה. מעבר לסממנים החיצוניים - כולל ההשקעה הגדולה הניכרת על המסך, צילום קולנועי ופרקים ארוכים - מדובר בנושא שעל גבול הטאבו. פדיון שבויים לא שימש עד כה בסיס לדרמה. הנושא, שהוא פצע פתוח, והאופן הריאליסטי עד כאב שבו הוא מוצג בסדרה, יוצרים אפקט הופך בטן. כך, למשל, בהקרנה מוקדמת של הסדרה עיניים מעטות נותרו בקהל יבשות והצופים יצאו מהאולם בדממה.

"ערכתי תחקיר במשך כמה חודשים", מספר רף על תהליך העבודה על הסדרה. "נפגשתי עם פסיכולוגים שמטפלים בשבויים ברחבי העולם, עם פדויי שבי ומשפחותיהם. הנושא הטעון הזה בקושי טופל. כ-1,500 פדויי שבי חזרו לארץ. אנחנו לא בדקנו, בשום רמה, מה קרה להם מיום שחזרו".

מתוך "חטופים". איזה מחיר יש לשלם תמורת שבויים (תצלום: ורד אדיר)

באחת מהסצינות בפרק הראשון מגלה אחד מהשבויים "הפתעה" שהכינו לו שוביו - עיתון ובו כתבה על אהוביו. רף מספר שהסצינה הנוגעת ללב התבססה על סיפורו של שבוי לשעבר על מניפולציות ששוביו הפעילו.

לא פחדת לעסוק בטראומה לאומית?

"לא. אני מודע לכך שהנושא טעון, אבל אנחנו מטפלים בו בשיא הרגישות. בפרמיירה מישהו שאל אותי אם אני מרגיש שאני שוחט פרה קדושה. אני לא מרגיש כך. אנחנו עוסקים בנושא חשוב ורגיש".

זו שאלה שתעלה עוד פעמים רבות.

"אני מתאר לעצמי, אבל הנושא חשוב. אנחנו כחברה עוברים טראומה שצריך לטפל בה, על כל הדילמות המוסריות הכרוכות בה, שאנחנו מפחדים לגעת בהן".

רף אולי צודק, אבל לא בטוח ש"חטופים" תתקבל בסובלנות שהוא מייחל לה. הסדרה מעלה תהיות כמו איזה מחיר יש לשלם תמורת שבויים, כיצד מתמודדות משפחות השבויים, כולל הנשים שבחרו לחכות או להמשיך הלאה, ומעבר לכך - מה מקומה של טלוויזיה מסחרית, אפילו משובחת, בליבון טראומות לאומיות?

רף מודע לנפיצות של הנושא, אך דוחה אותה מכל וכל. "אני מקבל על עצמי סיכון בעיסוק בנושא כזה, אבל מתייחס אליו ברגישות, בכלים הכי איכותיים של המדיום. אין פה ניצול, אלא טיפול רציני ומסור", הוא אומר.

רף מספר על עבודה אינטנסיבית עם פדויי שבי, רובם ממלחמת יום הכיפורים, ששמחו לשתף עמו פעולה. "הם עוברים תהליכים קשים מאוד, שאנחנו כחברה מיעטנו לטפל בהם. במדינות אחרות לא מטפלים בהם כלל. באחד הפרקים יש סצינה של קבוצת תמיכה, שהזמנתי פדויי שבי להשתתף בה. במסגרת הצילומים שאלתי אותם, אם התגברו על טראומת השבי. אחד הרים את היד. כשסיימנו, אשתו ניגשה אלי ואמרה שגם הוא לא יצא מזה. זה משהו שהם חיים אתו. השיחות אתי, התחקיר והביקור על הסט עזרו להם, למרות העיסוק בנושא הקשה", הוא אומר.

שורת כוכבים

מעבר לנושא הטעון, ל"חטופים" יש גורמי משיכה נוספים. למשל, שורת הכוכבים שלה. את השבויים מגלמים אסי כהן, יורם טולדנו ("תמרות עשן") וישי גולן ("טירונות"). את הנשים בחייהם מגלמות יעל אבקסיס, מילי אביטל ועדי עזרוני. רף מספר שבשל שהותו בחו"ל, לא הכיר את רוב השחקנים. הוא מרעיף מחמאות על התגייסותם למאמץ. "את יורם טולדנו אני מכיר מבית צבי. כשכתבתי את התסריט חשבתי לייעד לו את הדמות של נמרוד", הוא משחזר. "את ישי גולן פגשתי בהפסקה בין אודישנים, על הספסל בחוץ. הוא לא ידע שאני הבמאי ואני לא הייתי בטוח שהוא הגיע לאודישנים. כשראיתי אותו ידעתי שהוא מתאים לדמות של אורי. אסי כהן יכול לעשות הכל. הדמות שלו מעוררת געגועים וכמיהה. הוא מסמל את מה שכל האחרים עברו.

"יעל אבקסיס ממלאת את החדר בנוכחות של כוכבת, קצת כמו שטליה, הדמות שהיא מגלמת, עושה לנמרוד - ולא משאירה לו מקום", הוא ממשיך. "מילי, שמגלמת את נורית, הפוכה ממנה. היא מישהי שנאחזת בחיים. עדי עזרוני מגלמת בפשטות את יעל - דמות שאפשר לגלם בקלות בהגזמה. יש משהו נכון באיך שהיא עושה זאת".

כך או כך, נראה שההימור על הנושא הטעון הצליח עוד לפני שידור הפרק הראשון. לפני כמה שבועות נודע שרשת הטלוויזיה פוקס החליטה להפיק גרסה אמריקאית ל"חטופים" ורף יהיה בצוות הכותבים שלה. "זו פעם ראשונה שסדרה נמכרה על בסיס תסריט בלבד, לפני ששידרנו פריים אחד", אומר רף בהתרגשות. "קשת ביקשו ממני לתרגם את הפרק הראשון לאנגלית. הם שלחו אותו לסוכן שלהם, ריק רוזן, שהעביר את הפרק להאוורד גורדון, יוצר ‘24'. כשהוא גמר לקרוא את הפרק התקשרו אלי וביקשו שאתרגם את שאר הפרקים. לפני כמה חודשים פגשנו את נשיאת פוקס והסדרה נמכרה מיד".

במקביל לגרסה באנגלית, שעליה רף אמור לעבוד, הוא החל לגבש תסריט לעונה השנייה שנמצאת בשלבי פיתוח ראשוניים. כל זה לא אומר שאינו מוטרד מאופן קבלת הסדרה. "אולי זה נאיבי מצדי, אבל אני מאמין שהביקורת תירגע אחרי שידור הפרק הראשון", הוא אומר. "הזמנו פדויי שבי להקרנה והם התרגשו מהסדרה, מהחשיבות שלה בשבילם. אני מקווה שגם אחרים יתרשמו ככה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ