רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תערוכות חדשות

תערוכה חדשה בנמל תל אביב מחפשת רגעים של בית ומוזיאון טיקוטין בחיפה חוגג עם כל המשפחה

תגובות

דומים, לא דומיםתערוכה משותפת לגרי גולדשטיין ורונית אגסי תוצג במוזיאון תל אביבאלי ערמון אזולאי

"אירועים נקודתיים", התערוכה המשותפת של האמנים גרי גולדשטיין ורונית אגסי, שתיפתח מחר במוזיאון תל אביב (שאול המלך 27), מציגה את את תהליך העבודה האישי של כל אחד מהם. התהליך טעון בביוגרפיה הפרטית, באירוע נקודתי, אבל גם מצטבר לכדי היגד קולקטיבי.

כפי שנרמז בשם התערוכה, פעולת הניקוד היא מאפיין נוסף שעומד במרכז יצירתם של השניים: גולדשטיין יוצר בעבודותיו טיפוגרפיות, משטחים ועומקים באמצעות פעולת ניקוד אינטנסיבית וגורפת, המופיעה במרבית העבודות המוצגות, ואילו אגסי מחוררת את משטחי הנייר או הקרטון כשלפעמים המכשיר המחורר נוכח ולפעמים הניקוב מנכיח מושגים של היעדר.

שני האמנים נפגשו לראשונה במקרה לפני כשלוש שנים. אוצרת התערוכה, אורית הדר, מספרת כי זמן קצר לאחר ההיכרות בין השניים, הם פנו אליה עם הצעה להציג יחד מתוך הבנה חזקה שהגיעו אליה, שלפיה "אנחנו נורא דומים". לדברי הדר, "כשהתחלנו להיפגש שלושתנו ולהיכנס לתהליך, גילינו כמה הם שונים. התערוכה היא מפגש בין שני אמנים ששניהם מציגים מונולוג שיוצא מעצמו לעצמו, אבל בין שני המונולוגים מתקיימים לא אחת יחסים דיאלקטיים, או לחלופין משלימים. היה לנו חשוב שלכל אחד מהם יהיה את מרחב המחייה שלו בתערוכה אבל הם חשופים זה לזה במבט גורף".

אגסי מציגה סדרת עבודות נייר מחורר המוצגת בתוך ארבע מסגרות עץ מוגבהות על הרצפה, עבודת קיר העשויה מקרטון ועליו רישום בסיכות ובצבע, ומסגרת עץ נוספת ובה מים ורקמה בצבעי כסף וזהב. דימוי של קרחון מתפקד כמוטיב חוזר בעבודותיה של אגסי ומופיע בצורות שונות. "הקרחון מתעתע", טוענת אגסי. "הוא מתפקד כמעין טבע שקט ויפה, שמהדהד פוטנציאל הרס גדול". דימויים נוספים שקיימים בעבודות הנייר קשורים למשפחה ולפחדים. כמו כן היא עוסקת בקיבוץ ובתכנים פנים-אמנותיים (למשל, בדיאלוג אמנותי עם יוזף בויס).

גולדשטיין מציג בתערוכה עבודות מ-2003 לצד עבודות משלוש השנים האחרונות. גם בעבודות אלה, כמו בעבודות קודמות שלו, יש עיסוק ב"הנצחה עצמית" (מושג שאשתו טבעה). "אני מנסה להיאחז בכל פיסת זהות או זיכרון שימלאו את הריק ואת החסר", הוא אומר ומתייחס במפורש להיותו בן לניצולי שואה. בהקשר זה, נכנסים לדבריו ההיבטים של הארכיון ושל התיעוד.

הפרישה הרחבה של עבודותיו מאפשרת להתבונן בכמה סדרות שונות בתכלית ובשימוש המעניין שהוא עושה במשטח העבודה: כך, למשל, דפים מתוך ספרים מתפקדים כ"found objects" ותחת טיפולו של גולדשטיין מקבלים נוכחות שונה בכל עבודה. לפעמים הרפרודוקציה המקורית שעליה עבד שומרת על הבכורה ולעתים נותרים רק רמזים להיסטוריה של הנייר. כמו כן, הדימויים המופיעים בעבודות הם חלק מובהק מאינדקס הדימויים שגולדשטיין אסף ויצר במשך השנים וממנו הוא לוקח ומפרק בכל פעם מחדש. אמנם בתערוכה בולטים דימויים המרמזים על אסון, אימה וכאב, אבל גולדשטיין טוען כי בשנים האחרונות עבודותיו פחות חרדתיות מבעבר.

חמישי

לילה לבן בתל אביב. שלל תערוכות ייפתחו הערב, וכן יתקיימו אירועי אמנות מיוחדים. ראו פירוט.

גלרינה בבת שלמה. במקום ייפתחו שתי תערוכות חדשות: "בחירה אישית", תערוכת מכירה קבוצתית, ו"צבע ורוח" של דליה גיסיס.

שישי

גלריה ברבור בירושלים (שיריזלי 6). במקום תיפתח התערוכה "התאמה/התכתבות" של אדם ברג ובה מיצב המורכב מעבודות וידיאו, פיסול, ציורים ותצלומים. אוצר: דוד סטרומברג. ביום הפתיחה יוצג המיצג "רוח הארץ" של ישמור פלורס-פניה.

בית ביאליק בתל אביב (ביאליק 22). "מאניה", תערוכתה של עפרי כנעני, מורכבת ממצגת שקופיות ותצלומים העוסקים בנראות, העדר ואינפורמציה חלקית. אוצרת: מארי שק.

ליד מוזיאון תל אביב (שאול המלך 27). בקיר החיצוני של המוזיאון תיפתח התערוכה "חדר מכונות - חדר שני" של יותם דביר, המוצגת במחאה על המחסור בחללי תצוגה ציבוריים.

יותם דביר, "Lichtung 2008", מתוך תערוכת המחאה

שבת

גלריה החללית בתל אביב (הירקון 70). "ליברה" הוא פרויקט קבוצתי של שבעה סטודנטים מתוכנית המצוינים של בית הספר לאמנות המדרשה, ובו הם יצרו כקבוצה מיצב שנקודת ההתייחסות שלו היא אזור המלונות המקיף את הגלריה.

ראשון

רחוב יעקב ברחובות. ברחוב יתקיים בימים ראשון עד שלישי פסטיבל בינלאומי לפסלים חיים, לכבוד חגיגות 120 לעיר. הפסטיבל שואב השראה משדרות הרמבלה בברצלונה.

ועוד. בוואהל סנטר (מול אוניברסיטת בר אילן) תיפתח תערוכת ההשקה של איגוד האמנים הפלסטיים יהוד-מונסון. בבית גבריאל תיפתח התערוכה "אקו בוק" של ספרי אמן בנושא אקולוגיה. אוצר: דורון פולק.

שני

בניין עיריית ראשון לציון (הכרמל 20). במקום ייפתחו תערוכות קיץ: "אנתרופוסקפטיות" של דורון אפרת, "סולמות יעקב" של יעקב פיסטנה, "רגעים מצוירים" של אתי פ' בשביץ ו"השפה העברית - השראה לצילום" של עמותת הצילום של ראשל"צ.

הגלריה של הדסה בארי בירושלים (חוצות היוצר 23). "ציפורים", תערוכה של מרדכי בק, תיפתח במקום.

שלישי

נמל תל אביב (במזח). במקום תיפתח התערוכה "רגעים של בית" בהשתתפות צלמים ידועים שיצרו עבודות בשיתוף עמותות. בין הצלמים: מיכל חלבין, אנג'ליקה שר, אלדד רפאלי ומיקי קרצמן. אוצרים: אייל לנדסמן ויוסי צבקר.

סינמטק תל אביב (שפרינצק 2). במקום תיפתח התערוכה "שישה צלמים", ובה עבודות שנעשו במסגרת "הסמינר הפתוח".

רביעי

מכללת הדסה בירושלים (הנביאים 32). תערוכת בוגרי החוג לתקשורת צילומית כוללת את עבודותיהם של 24 הבוגרים, אשר מתייחסים למקומי ולחברתי.

פאב הקסטה בירושלים (הורקנוס 1). במקום תיפתח התערוכה "קתדרלה לעצב מקומי" של שי הלוי.

שיח גלריה

בבית האמנים בירושלים (שמואל הנגיד 12) יתקיים מחר ב-11:00 מפגש בתערוכה "שבר ותיקון" עם האמנית הדסה גולדויכט.במוזיאון וילפריד ישראל בקיבוץ הזורע יתקיים מחר ב-11:00 שיח גלריה בתערוכה "יונומי / ספלי תה בנגיעה יפאנית".במוזיאון טיקוטין לאמנות יפאנית בחיפה (שדרות הנשיא 89) יהיה מחר ב-11:00 הפנינג יפאני שיפתח את חגיגות היובל למוזיאון ויכלול סדנאות, מופעים ועוד.בגלריה הקיבוץ בת"א (דב הוז 25) יתקיים מחר ב-11:30 שיח גלריה עם האמנים בתערוכה "עקבות חלל".במשכן לאמנות בעין חרוד יתקיימו מחר ב-11:00 ובשבת ב-12:00 מפגשי שיח גלריה בתערוכות של יחיאל קריזה ואלברט רובין.בגלריה העירונית בראשל"צ (רוטשילד 7) תהיה בשבת ב-10:00 שיחה עם האמנים ישראל רבינוביץ ושרה זילברשטיין.בבית הספר לפיסול "בסיס" בהדסה נעורים (ליד בית ינאי) יתקיים ביום ראשון ב-12:00 שיח גלריה בתערוכה "מתווים" של אברהם אופק.במוזיאון בית ראובן בתל אביב (ביאליק 14) יתקיים ביום שני ב-20:00 ערב עיון לרגל התערוכה "בונים מקום", בנושא "קבוצת P6 וצילום נוף ביקורתי".

אביטל בורג

עיצוב

גלריה טובה אוסמן בתל אביב (בן יהודה 100). "סימני זיהוי", תערוכת צורפות עכשווית, תיפתח היום. בין הנושאים החברתיים והפוליטיים שבהם התערוכה עוסקת: אלימות בחברה, גדר ההפרדה, תפישה מגדרית, מוסריות בשימוש בעור, זהות אישית מול הלאומית והתרבותית, ועוד. אוצרות: תמר נואמה ואיה שיין.

                      שרשרת של תמר נואמה בגלריה טובה אוסמן בתל אביב

הגלריה של סמינר הקיבוצים בתל אביב (קלישר 5). תערוכת בוגרי החוג לאמנויות העיצוב של בית הספר לאמנויות וטכנולוגיה בסמינר הקיבוצים תיפתח היום. בערב הפתיחה של התערוכה תתקיים תצוגת האופנה השנתית, שבה יוצגו עבודות הבוגרים ופרויקטים אחרים של לבוש ואביזרים שיצרו הסטודנטים במשך שנת הלימודים. אוצרי התערוכה: דוד פאר ודורי אוריין.

גני התערוכה בתל אביב. תערוכת התכשיטים ג'ובלה תתקיים זו השנה השביעית ביום שלישי ורביעי, בחסות משרד התמ"ת, המכון הישראלי לייצוא ומכון היהלומים הישראלי ובשיתוף איגוד תעשייני התכשיטים בישראל. היא כוללת כ-150 מציגים מישראל ומחו"ל.

המכללה האקדמית גליל מערבי. תערוכת בוגרי המסלול לעיצוב תקשורת חזותית תיפתח היום. בתערוכה יוצגו עבודות גמר שעסקו בנושא טוהר הנשק.

מדיטק חולון (גולדה מאיר 6). "לא מרימים ידיים", תערוכת כרזות שעוצבו על ידי סטודנטים שנה א' מהמחלקה לתקשורת אינטראקטיבית בבית הספר להנדסאים במכללת ספיר, תיפתח היום. בתערוכה מוצגות כ-60 כרזות שעיצבו הסטודנטים בנושא אלימות במשפחה בישראל.

יובל סער