רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שרטוט מוח האדם התגלה בציור של מיכלאנג'לו

לאחר 500 שנים, פרופסורים מאמינים שמצאו את אחד השרטוטים האנטומיים הנדירים בציור של האמן על תקרת הקפלה הסיסטינית בוותיקאן

תגובות

ניו יורק טיימס

שני פרופסורים מ"ג'ונס הופקינס" מאמינים שמצאו את אחד השרטוטים האנטומיים הנדירים של מיכלאנג'לו, שנמצא בתקרת הקפלה הסיסטינית. השרטוט היה נסתר ב-500 השנים האחרונות, למרות שבעצם היה חשוף לעיני כל.

מיכלאנג'לו למד בשקדנות את גוף האדם, ואף ביתר גופות כדי ללמוד אותן. ואולם, מעטים מאוד משרטוטיו האנטומיים שרדו. השרטוט שהתגלה, שבו נראים מוח אדם וגזע המוח, צויר ככל הנראה על צווארו של אלוהים, אבל לא כל ההיסטוריונים של האמנות יכולים לראות אותו שם.

זה איננו הציור הראשון של איבר אנושי שהתגלה, או לפחות חשבו שהתגלה, בציורי הפרסקו של מיכלאנג'לו בקפלה הסיסטינית. ב-1990 כתב רופא בכתב העת של אגודת הרופאים האמריקאית שראה שרטוט של מוח אנושי ב"בריאת האדם", בפאנל שבו נראה אלוהים נוגע באצבעו של האדם הראשון. רופא אחר, פרופסור לרפואה באוניברסיטת ביילור, פרסם ב-2000 מאמר בכתב עת רפואי, שבו טען כי מיכלאנג'לו כלל שרטוט של כליה בפאנל אחר בתקרה. במקרה או שלא במקרה, הכותב היה מומחה לכליות. הממצא האחרון, המתואר בגיליון מאי של כתב העת Neurosurgery, נמצא ממש מעל למזבח בציור שבו אלוהים "מבדיל בין האור לבין החושך", פאנל נוסף מסדרת הפאנלים שבה מתוארות תמונות מספר בראשית. נראה לכם מוכר? שרטוט המוח של מיכאלאנג'לו

אלוהים, שלובש גלימה אדומה, מצויר בפרספקטיבה ונראה מלמטה כאילו הוא מתרומם אל השמים. זרועותיו נשואות מעל לראשו, פניו נוטות ימינה, צווארו חשוף ועל סנטרו זקנקן קטן. במקום הזה, כך טוענים מחברי המחקר - המאייר הרפואי איאן סוק והנוירוכירורג ד"ר רפאל ג'יי. טאמארגו - מיכלאנג'לו הסתיר שרטוט של החלק התחתון של המוח, גזע המוח, חלקים של האונה הרקתית, המוח המוארך, גשר המוח וחלקים אחרים שנראים לדבריהם בבירור.

ד"ר טאמארגו אומר שצווארו של "אלוהים" בתמונה שונה בבירור מצוואר שאר הדמויות שמצוירות. בדרך כלל, הצוואר חלק אבל ב"היבדלות האור מהחושך" יש קווים וצורות ששונים לגמרי מצורת הצוואר, והוא סבור כי אין זה מקרי. "זה מאוד לא רגיל. ואם זה לא צויר כך בכוונה, אפשר להניח שלמיכלאנג'לו היה יום מאוד לא מוצלח, וזה לא מתקבל על הדעת משום שהוא דייק מאוד בעבודתו".

האם השרטוטים באמת נמצאים שם או שכותבי המאמר רואים קווים במקום שבו הם לא מופיעים? לדברי ד"ר טאמארגו, פירוש של ציור הוא עניין סובייקטיבי. "אמנים אינם כותבים הסברים לצד הציורים שלהם, אבל אני חושב שכמו בכל דבר, אפשר לאשש או להפריך את הממצא הזה".

הדעות על המחקר שלהם חלוקות. "סוק וטאמארגו הכינו היטב את שיעורי הבית שלהם", אמרה גייל גייגר, פרופ' להיסטוריה של האמנות באוניברסיטת ויסקונסין, "התיאוריה שלהם ממש משכנעת".

אבל ג'ואנה וודס-מרסדן, פרופ' להיסטוריה של האמנות באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, כועסת על השערתם של השניים ועל חוצפתם בהצגתה. "התגובה הראשונה שלי היתה שזו שטות מוחלטת, אם לדבר בכנות", אמרה, "אבל אחר כך חשבתי: הם מעזים למתוח בשרירות קווים על ציורים מהרנסנס ומצפים שהקהילה המדעית תתייחס אליהם ברצינות!".

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true