הזוכים בפרס ברנר לספרות לשנת 2009: פרופ' נורית גרץ והסופר דן בניה סרי

מיה סלע
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מיה סלע

הסופר דן בניה סרי ופרופ' נורית גרץ הם זוכי פרס ברנר תש"ע. בניה סרי יקבל את הפרס עבור מפעל חיים וגרץ על כתיבת ספרה "על דעת עצמו" (הוצאת "עם עובד"). הפרס יוענק להם ב-21 בחודש בבית הקיבוץ הארצי בתל אביב.

פרס ברנר מוענק זו השנה ה-65 על ידי אגודת הסופרים העבריים בשיתוף קרן יעקב והדסה האפט, שהוקמה בשנת 1945 כדי לשמר את זכרו ומשנתו של י"ח ברנר. ועדת השופטים שבחרה את הזוכים כללה את פרופ' אדיר כהן (יו"ר), את פרופ' עליזה שנהר ואת נציגת המשפחה יעל האפט.

מנימוקי ועדת הפרס לבחירה בגרץ: "לפנינו יצירה ספרותית-ביוגרפית מרתקת, כתובה ביד אמן, המצליחה לרקום יחד תיעוד של התרחשויות היסטוריות. בכתיבה ספרותית בהירה, נקייה מפאתוס, מדויקת מאוד, ממזגת בכישרון אמפתיה ומרווח אסתטי ראוי, ויכולת ליצור סיפור מרתק, עשיר ומאלף".

ספרה של גרץ עוסק בארבעה פרקי חיים של בעלה, עמוס קינן, שמת השנה לאחר מחלה ממושכת. הספר היה בין חמשת המועמדים הסופיים לפרס ספיר 2009.

על הבחירה בבניה סרי כתבו השופטים כי "דן בניה סרי אינו ‘סופר עדתי' על אף העובדה שעולמם של בני עדות המזרח עוצב ביצירתו. העדה, בספריו, היא חומר ביד היוצר, והוא יורד באמצעותה למעמקים של המין, המוות, התסכול והבדידות של האדם, המסוגר בעולם חסר תקשורת. קריאה ביצירתו המרתקת היא חוויה תרבותית ייחודית ומקורית".

עם הזוכים בפרס בעבר נמנים ס' יזהר, דבורה בארון, משה שמיר, אהרון מגד, יהודה עמיחי, אהרון אפלפלד, עמוס עוז, סמי מיכאל, יורם קניוק, ש. שפרה ומאיר שלו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ