רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ניצחון לתרנגולות, בג"ץ פסק נגד בניית כלובי סוללה צפופים

מכיוון שאירופה עתידה להגביל יבוא מוצרים המכילים ביצים שיוצרו בכלובים כאלה, יש גם סיבות כלכליות טובות להתחשב ברווחת התרנגולות

תגובות

לפני כחודש התפרסם כאן טור על העתירה לבג"ץ שהגישו ארגונים להגנת בעלי חיים נגד בניית כלובי סוללה חדשים לתרנגולות במסגרת הרפורמה שתוכננה על ידי משרד החקלאות. למי שכבר שכח, כלובי הסוללה נאסרו לשימוש ב-30 מדינות, ומנוגדים גם לחוק צער בעלי חיים הישראלי.

בשבוע שעבר הורה בג"ץ להקפיא את הבנייה ובכך מנע ממשרד החקלאות להמשיך להתעלם מחוק צער בעלי חיים, ומהממשלה - להשליך מאות מיליוני שקלים מכספי משלם המסים על לולים השנויים במחלוקת. לכאורה זה יום חג לתרנגולות ולדורשי טובתן, אבל צריך לזכור שהניצחון הזה הוא חלקי, ובעיקר שרוב התרנגולות בישראל, עם הרפורמה או בלעדיה, תקועות בכלובי סוללה. לפיכך, בצד אופטימיות זהירה, הנה כמה תהיות, הערות ועדכונים ששופכים אור על המצב:

1. הכוונות להיטיב את תנאיהן של התרנגולות בלולים מעוררת את השאלה אם בכלל קיימת כליאה הומנית ואם יש טעם לדבר על שיפור העינויים. בטווח הארוך דרושה עבודת עומק שמשנה את היחס המושרש לבעלי חיים כאל מוצר. בינתיים, בטווח הקצר, גם שיפור קטן עדיף על לא כלום. זה המקום להיזכר במשל העתיק על האיש שהיתה לו תרנגולת שהטילה ביצי זהב ואילו הוא נסחף בחמדנותו ובחן עד כמה אפשר לחסוך במזונה ועדיין להמשיך לקבל ממנה ביצי זהב. פעם המשל הזה היה מופת של אכזריות. עכשיו הוא נשמע כמו טיוטה חיוורת לעומת המציאות.

2. האזרח הפשוט יכול להשפיע ולהחזיר לתרנגולות תנאי מחיה סבירים בתנאי שיצרוך פחות ביצים וישלם יותר בעד ביצים אורגניות. אם כולנו נצרוך פחות ביצים ונשלם קצת יותר, מגדלים רבים יתחילו להתייחס לתרנגולת בצורה אנושית. לכן הדרך הקצרה והמשפיעה היא להחרים את הביצים שמגיעות מכלובי הסוללה. צמצום הצריכה יאזן את ההפרש במחיר.

3. לפעמים סלבריטאי אחד טוב מאלף מלים: הנה קישור לסרטון שבו ההסבר על הצורך בשיפור תנאי המחיה של התרנגולות ובמעבר לביצי חופש בא מפיה של אורנה בנאי.

4. כלובי הסוללה הנהוגים בארץ נאסרו בכל מדינות האיחוד האירופי. גרמניה, אוסטריה, בלגיה, הולנד, שוודיה וכן קליפורניה מחמירות יותר והן אסרו גידול תרנגולות בכל סוגי הכלובים. בנוסף, כלובי הסוללה הנהוגים בארץ נאסרו גם בכל מדינות האיחוד האירופי. הלולים העומדים בתקן האירופי הם לולי מעוף (לולים ללא כלובים הבנויים בכמה מפלסים שהתרנגולות חופשיות לנוע ביניהם), שיתרונם הנוסף הוא שהם חסכוניים בשטח.

5. בארץ, ביצי חופש וביצים אורגניות אינן מגיעות מלולי מעוף, כי אם מממשקי רצפה עם חצר. מהדו"ח של משרד החקלאות עולה, למרבה הפלא, כי העלות המשוערת של המעבר ללולי מעוף נמוכה בהרבה מהקמת לולי סוללה, כפי שמתוכנן ברפורמה שהוקפאה זמנית.

6. ביצים במאפים ובקציצות משמשות להדבקת חלקי התערובת. כשמדובר במתכונים המכילים ביצה אחת, אפשר לרוב לוותר עליה או להוסיף שתי כפות נוזלים, בלי לגרום נזק. במתכונים המכילים יותר מביצה אחת, אפשר לנסות להמיר את הביצים במוצרים צמחיים: למאפים מלוחים - מחית קטניות מבושלות ומעט מים, מחית תפוחי אדמה מבושלים ומעט מים; לעוגות - מחית בננה או רסק תפוחי עץ.

7. אחת הבעיות הרציניות של משק החי בכלל ושל תרנגולות בפרט הוא התפקיד המרכזי שלהן בחגים ובמסורות. תרנגול כפרות, מרק עוף ותרנגולת ממולאה כל טוב הם רק קצה הקרחון. בניסיון לחגוג בדרך אחרת ועדיין לשמור על קשר עם הלול אפשר לקחת דוגמה מפרויקט ששמו "אמץ תרנגול הודו" ומנסה לציין את חג ההודיה הנוצרי בלי להעלות תרנגול הודו על השולחן.

8. כפי שטוען משרד החקלאות, מכירות הביצים האורגניות בישראל הן רק 2% משוק הביצים. מצד שני, כבר כמה שנים שהביקוש לביצי חופש בישראל עולה על ההיצע. בבדיקה שערך ארגון אנונימוס עם המשווקים, בניסיון לקדם מעבר לשימוש בביצי חופש במסעדות, הם נתקלו בבעיה זו בדיוק.

9. בשיקולים נגד כלובי הסוללה צריך להביא בחשבון גם את הפגיעה שעלולה להיגרם ביצוא של מוצרים - מאפים, שניצלים מן הצומח, סלטים עם מיונז - הכוללים ביצים שיוצרו בניגוד לתקנים אירופיים ואחרים . בקליפורניה, שאסרה את השימוש בכלובים, כבר מתנהלים הליכי חקיקה לאיסור יבוא ביצי כלוב. חקיקה זו תיתכן בשנים הקרובות גם באיחוד האירופי.

כבר כיום חייבת כל ביצה באיחוד האירופי בסימון אופן הייצור - כלוב, אסם או חופש. הוראה זו חלה גם על ביצים מיובאות, ובלבד שהנציבות האירופית השתכנעה באמינותה של שיטת הסימון במדינה המייצאת. אם לאו - מסומנות הביצים באופן שהצרכן יידע ששיטת הייצור אינה ידועה.

10. הנה קישור למאמר שמתאר, ממש כמו במשל על האיש החמדן שדירדר את תנאיה של תרנגולת הזהב שלו, את ההסטוריה של כלובי הסוללה ואיך בכל שלב המציאו עוד דרך לחסוך בעלויות ולהתעלל בתרנגולות.

לסיום תשובה תשובה קצרה לשאלה שמוסיפה לנקר: מה ירוק בדאגה הזאת לחיות המשק בכלל ולתרנגולות בפרט? משק החי במתכונתו הנוכחית והנצלנית מייצר כמות נכבדת של גזי חממה ומזהם את מקורות המים. בכך הוא מפגע סביבתי וסכנה בריאותית. בריאות הציבור, בריאות בעלי החיים ואיכות הסביבה הם שלוש פנים של אותה מטבע.

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true