רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תערוכות חדשות

תגובות

האסתטיקה של הפורנוגרפיה

ייצוגי פורנוגרפיה באמנות היו קיימים תמיד, גם אם הופיעו תחת השם המרומז יותר "אירוטיקה". המתח הזה בין שימוש פורנוגרפי לשימוש בעירום לצורכי אמנות ניצב במרכז תערוכתו החדשה של גרי גולדשטיין, "פורנו רך", שתיפתח הערב בגלריה 39 בתל אביב (נחמני 39).

גולדשטיין, שזה עתה הצטרף לגלריה 39, מציג כ-85 עבודות מתוך שבע סדרות חדשות המצוירות על גבי ספרים ישנים. הדימויים לקוחים ברובם מספרי קומיקס וחוברות פורנוגרפיות שהוא התוודע אליהם בשנות נעוריו בארצות הברית. ציוריו משתמשים בשפות שונות של ביטוי (למשל, ציור גרפי, סגנון קומיקס וסגנון קריקטוריסטי) והם כוללים ברובם רקעים צבעוניים. לעתים משלב גולדשטיין חומרים נוספים בציוריו, הלקוחים גם הם כרדי מייד מחוברות קומיקס, ומניח אותם לצד פעולת הציור.

                         גרי גולדשטיין, "פולוק", 2009. גלריה 39 בתל אביב

חמישי

גלריה אלפרד בתל אביב (לבונטין 19). החלל החדש של הגלריה השיתופית יושק בתערוכה קבוצתית גדולה (עם 50 משתתפים), "אלפרד ושות'". באירוע הפתיחה יימכרו יצירות במחירים "שווים לכל נפש" (ראו מדור "אמנות למכירה"). בין המשתתפים: דפנה גזית, אפרת גל, עתר גבע, רפאת חטאב, רותי בן יעקב, רועי יריב, רקפת וינר עומר ומיכל הימן. אצרו והפיקו: יובל כספי, דפנה גזית, יעל עמית ואפרת גל.

גלריה הקיבוץ בתל אביב (דב הוז 25). התערוכה הקבוצתית "היה, אבל במקום אחר" תרה אחר משחקים בקנה מידה ותעתוע באמצעות מחשבה על חללים ארכיטקטוניים. בין המשתתפים: אווה אבידר, טליה קינן, אתי אברג'יל, דגנית ברסט ודגנית שוקן. את התערוכה אצרה יעל קיני, שזה עתה נכנסה לתפקיד כאוצרת הגלריה.

גלריה גורדון בתל אביב (בן יהודה 95). בתערוכתו "השיר על הארץ" ממשיך הצלם והאמן שמחה שירמן לחקור את הדימוי. הוא מציג טבע דומם, דיוקנאות, יצירות פנים ונוף, וזאת תוך שימוש בחומרים שונים כמו הדפסות של תצלומיו, "רדי מייד" ושימוש בטקסט.

גלריה דביר בתל אביב (נחום 11). התערוכה "זרים בכל מקום" נאצרה על ידי הקולקטיב "קלייר פונטיין", הכולל את האמנים הבריטים דמיאן לה בס ודליין לה בס ואת האמן השוודי קרל הולמקוויסט, הפועל בברלין. שלושתם עוסקים יחד בשאלות של זהות תרבותית וגיאוגרפית. בערב הפתיחה יציג הולמקוויסט מיצג ובו יקרא קטעים מספרו החדש, "What's My Name?".

הגלריה בתיכון עירוני ה' בתל אביב (בן יהודה 193, קומה 1). התערוכה הקבוצתית "הכניסה לרעים אסורה" עוסקת בדימויים הקשורים באלימות, אימה וכוחניות, ואף בהיקסמות מהם. התערוכה נאצרה על ידי אמנים המלמדים ועובדים בתיכון, ובהם אורן בן מורה, עתר גבע, אסי משולם, אדם שר וקרן שפילשר.

הגלריה העירונית בכפר סבא (גאולה 12). בתערוכה "חיבורים" יציגו יחדיו האמנים גלעד לביא ותמר שפר. עבודותיו של לביא כוללות אובייקטים מופשטים ותעשייתים, המתגבשים יחד לשפה מושגית ומינימליסטית. עבודותיה של שפר נעות במתח שבין רישום לפיסול עם מאפיינים מינימליסטיים וצבעוניות מונוכרומטית. אוצרת התערוכה: רביטל שגב.

גלריה פריסקופ בתל אביב (בן יהודה 176). בתערוכת יחיד של מרסל קליין, ,"The Nursery" יוצגו כלי פורצלן דקיקים ושבריריים, בשונה מעבודות הקרמיקה הקודמות שלה, שהיו כבדות, אטומות וחלקות למגע.

ועוד. בגלריה בקיבוץ גן שמואל תיפתח תערוכתה של שלומית חסיד, "ציור פשוט" (אוצרת: דורית טלמון).בגלריה הוראס ריכטר ביפו (סמטת מזל אריה 24) תוצג התערוכה "יש אי שם" של הצלם והפסל מאיר דיסקין.בגלריה החדשה ביפו (הצורפים 15) תוצג תערוכת מכירה לצלמת נוימי.בגלריה דן בתל אביב (גורדון 36) תוצג תערוכתו של מישה רפפורט, "נשים וציפורים דומות, את שתיהן מסוכן לצייר".

שישי

המוזיאון לצילום בתל חי (גן התעשייה). כבכל שנה, תוצג תערוכה של מבחר מבוגרי בתי הספר הגבוהים לצילום. כל מוסד אוצר ומעצב את תערוכתו במוזיאון. היוזמה מנסה למפות את הדימויים, הנושאים והיחס הצילומי הבאים לידי ביטוי בכל מוסד. ביום הפתיחה יתקיים יום עיון על צילום ותשוקה בהנחיית נעמה חייקין ובהשתתפות הצלמים פבל וולברג ומנחם כהנא וד"ר דוד גורביץ', ראש המסלול לתרבות ותקשורת במכללה למינהל.

אווה אבידר, "מכתבה-הר", 1996. גלריה הקיבוץ בתל אביב

גלריה טובה אוסמן בתל אביב (בן יהודה 100). שתי תערוכות ייפתחו: התערוכה "ייארג ויעבור" של האמנית חוה פוליבודה כוללת אובייקטים העשויים מבתי נר, חוטי נחושת וציור ועוסקת בדימויים הלקוחים מהנצרות, היהדות והאיסלאם; והתערוכה "Mind the Gap" של האמנית אוה דברה עוסקת בפער שבין ייצוגי מציאות לפנטסיה.

ועוד. בגלריה דוויק בירושלים (מרכז הכנסים ע"ש קונרד אדנאואר, משכנות שאננים, ימין משה) תוצג התערוכה "ארץ מובטחת" של אריק ונונו (אוצרת: אביה ממון).בגלריה בקיבוץ גן שמואל תוצג תערוכתה של שולמית רון, "פסיפס מזרחי", העוסקת באמנות טלאים.בבית גבריאל על חוף הכנרת בצמח תוצג תערוכתו של ברוך אלרון, "זו לא ציפור שיר" (אוצר: דניאל כהנא לוינזון).

שבת

גלריה ארליך בתל אביב (ידידיה פרנקל 7). תערוכה משותפת של רינת פדיסוק רייזנר ודן רייזנר תעסוק במיקומו של האדם מול הטבע ובמערכות יחסים. פסידוק רייזנר מציגה ציורים ורייזנר מציג עבודות צילום ופיסול.

חלון אמנות נגה היקרה ביפו (רוחמה 7). בחלון ישוק מיצב הווידיאו של פהד חלבי, "קיר ועוד קיר"; בערב הפתיחה תוצג הצבה פיסולית בקיר ממול. אוצרת התערוכה, מורן שוב, כותבת כי שם העבודה מתפקד "כמטאפורה לאידיאולוגיה שתמיד יהיה בה משהו חסום שאי אפשר לחדור דרכו; קיר שמסתיר וחוסם את הפרספקטיבה גם במובן הפיסי וגם במובן הרוחני".

מרכז עמיעד ביפו (עמיעד 12, שוק הפשפשים). התערוכה הקבוצתית "איחוי קצוות" עוסקת בין היתר בעלייה, הגירה, יחסים בין פרט לכלל, יחסים בין אדם לעצמו ויחסים בין אדם לסביבתו. בתערוכה משתתפים יותר מ-30 אמנים, ובהם אבינועם קוסובסקי, משה דני, אסד עזי, הרולד רובין ופרדי פביאן.

שני

היכל האמנויות בהרצליה (ז'בוטינסקי 15). התערוכה "תמונה בתנועה" של האמן נתן טל, המשמש כמנכ"ל להקת המחול הקיבוצית, מורכבת מעבודות קולאז' שנעשו מתצלומים שנלקחו ממופעי הלהקה ובאמצעות עיבודי מחשב, המשלבים ציור ורישום על התצלומים.

שיח גלריה

במשכן האמנים בהרצליה (ידפת 7, כניסה מנורדאו 50) יתקיים בשבת ב-11:00 מיצג ארוחת בוקר ישראלית שבמסגרתו יזמינו זוג האמנים גיל ומוטי את הקהל לטעום את השקשוקה שהם למדו להכינה בעת שירותם הצבאי. הקהל מוזמן לשבת בשולחן שיצרו בני הזוג ולהשתתף בדיון על אמנות וחיים. ההשתתפות כרוכה בהרשמה בדוא"ל.במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב (קלישר 5) תתקיים ביום שני ב-20:00 הרצאה של האוצרת טל בן צבי על דימוי הבית באמנות פלסטינית עכשווית.במוזיאון חיפה לאמנות (שבתאי לוי 26) יתקיים היום ב-11:00 סיור מודרך באשכול התערוכות בנושא גרוטסק עם האוצרת הראשית תמי כץ-פרימן.במסגרת התערוכה "חיפה העותמאנית - מבט על העיר", המוצגת במוזיאון העיר חיפה (בן גוריון 11), תתקיים היום ב-10:30 הרצאה שכותרתה "חיפה: מכפר דייגים לעיר הראשית בצפון ארץ ישראל".במוזיאון נחום גוטמן בתל אביב (רוקח 21) יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה בתערוכה "זולו: ציידים ופנטסיות אחרות" עם האוצרת טלי תמיר.בבית האמנים בתל אביב (אלחריזי 9) יתקיים בשבת ב-13:00 שיח גלריה על עבודתו של עזריאל קאופמן לרגל תערוכתו המוצגת במקום. משתתפים: אריה ברקוביץ, רפי וייכרט ואוצרת התערוכה דורית קידר.במוזיאון בת ים לאמנות (סטרומה 6) יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה עם נלי אגסי בתערוכתה המוצגת במקום.בגלריה ברבור בירושלים (שירזלי 6) תתקיים הערב ב-20:00 הרצאה של ד"ר גדעון עפרת, "תחילת המודרניזם בשנות ה-20"; זו הרצאה שלישית בסדרת הרצאות של עפרת על אמנות ישראלית, ומומלץ להירשם מראש באתר.בבית הזכוכית בתל אביב (השומר 3, קומה 1) תתקיים בשבת ב-19:30 הקרנה של עבודת הווידיאו "כניסה" של ברנקו מיליסקוביץ', שנעשתה בעת השהות שלו במקום.במשכן לאמנות בעין חרוד יתקיים בשבת ב-11:00 שיח גלריה עם אילה אופנהיימר בתערוכה "מבחר אמנות ישראלית מאוסף עמי וגבי בראון".